turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
21.10.2018 Toplam Okuyucu: 123933484 | Bugünkü Okuyucu: 21240 | On-Line: 52 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,Yasakçılığa neden karşı çıkmalı? BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
31.03.2017 / 17:50:41

Yasakçılığa neden karşı çıkmalı?


TÜRSAB Yönetimi; zamanında üyelerinin teknolojik gelişmelerden yararlanmalarını desteklese, bugün onları İbrahim Müteferrika'ya karşı çıkan "el yazmacı esnafı" ile karşılaştıran değerlendirmelere fırsat vermezdi.


Toplam yatak kapasitesinin yüzde yetmişi tatil turizmine uygun konumlandırılmış konaklama sektörü, içinde bulunduğu krizin gerçek nedenlerini kamuoyu ile paylaşamadan, yargı kararıyla ağır bir darbe yedi.

TÜRSAB; üyelerinin haksız rekabete uğradıkları gerekçesiyle, "booking.com" adlı çok uluslu rezervasyon sitesine karşı açtığı davada ilk raundu kazandı.

Son yıllarda "sayısal teknolojiyi" kullanarak,-üstelik risk almadan piyasa değerleri tırmanışa geçen rezervasyon siteleri, geleneksel yapılarla kıyasıya bir rekabet içine girdiler. Bazı ülkelerde vergi yasaları ya da haksız rekabet kuralları öne sürülerek engellenmeye çalışılmasına karşın büyümelerini sürdürüyorlar.

Kuşkusuz yeni kuşak teknoloji TÜRSAB üyelerinin çoğunluğunu olumsuz etkiledi. Ancak gelişmelerin temel nedenlerini araştırmak yerine, kolaycılığa saparak sorunu sadece bir haksız rekabet tartışmasına indirgeme, hiç gerçekçi değil.

Dünya 21.yy başından bu yana; sayısal teknolojinin iletişime getirdiği göz kamaştıran, farklı boyutlarda gelişen bir yapılanma sürecine girdi.

Bizde pek fark edilmedi ama ana pazarımızı oluşturan AB ülkeleri ve ABD'de, gezi ve tatil satışları alanında gerçek bir devrim sürecinin yaşandığı, rahatlıkla söylenebilir.

Bireysel tüketici profillerinin çıkarıldığı, onların kişisel beğeni eşiklerinin algoritmayla saptandığı, nerede olurlarsa olsunlar, onları eğilimlerine uygun ürün ve hizmet almaya yönlendiren, hatta özendiren yeni bir dünya olgusu, kuşkusuz Turizm Sektörünü de etkisi altına aldı.

Dünyada büyük operatörlerin pazardaki payları giderek küçülürken, online satış oranları sürekli artıyor. Örneğin 2013 yılında %15,6 olan online pazar payının, 2019 yılında 225 milyar doları aşması bekleniyor.

Elbette kışkırtıcı oranlarda yükselen bu cirolardan yararlanacak birilerinin, karlılıkları en üst noktalara taşıyacak yöntemlere başvurmaları, hayatın akışına aykırı değil.

TÜRSAB yöneticileri; üyelerinin haklarını korumak amacıyla harekete geçerken, keşke doğru doğru analizler yapsalardı. Gelişmeleri yargı kararıyla engellemeye kalkışmak yerine, rakipleri gibi yararlanmayı deneselerdi.

Örneğin online teknolojideki gelişmelerin, kısa sürede seyahat acenteliği mesleğini zorlayacağına ilişkin, üye profili araştırmalarıyla desteklenen, üç yıl önce önlerine getirilen projelere hiç itibar etmediler.

Ülkenin turizm amaçlı hizmet üreten işletmelerini kapsayacak, Ulusal Veritabanı (UVT) girişimini TÜRSAB'ın yıllar önce başlatması, "booking.com" ve benzeri kuruluşları Türk Pazarında dengeleyen, kısa sürede uluslararası nitelik kazanacak bir örnek olabilirdi.

TÜRSAB Yönetimi; zamanında üyelerinin teknolojik gelişmelerden yararlanmalarını desteklese, bugün onları İbrahim Müteferrika'ya karşı çıkan "el yazmacı esnafı" ile karşılaştıran değerlendirmelere fırsat vermezdi.

Unutmayalım; rezervasyon sitelerinin seyahat acenteleriyle haksız rekabetini önlemenin yolu; eşit koşullarda rekabet etmekten geçer.


Okuyucu Yorumları

İzzettin Yurtsever01.04.2017 / 07:59:00
TÜRSAB, BOOKING.COM NOKTASINDA HAKLI OLABİLİR ANCAK TÜRSAB'IN ASLI GÖREVİ 8000 KÜSUR OLAN SEYAHAT ACENTALARINDAN OLUŞAN ÜYELERİNİN MENFAATİNİ DÜŞÜNMEKTİR OTELCİLERİN DEĞİL.... ADI SANI BİLİNMEYEN, %75 İNDEN FAZLA ODASINI DAHİ BOOKING.COM İLE DOLDURAN İRİLİ UFAKLI BİNLERCE OTEL, PANSİYON VAR. HANİ BİR SÖZ VAR ''URFA'DA OXFORD VAR DA BİZ Mİ GİTMEDİK'' ..BENDE DİYORUM Kİ ''ÜLKEDE BU KADAR GÜÇLÜ, SİSTEMLİ, EN UFAK PANSİYONU DAHİ SATAN, HER MÜŞTERİSİNE YORUMU ZORUNLU KILAN VE BUNU AÇIKÇA YAYINLAYAN, İPTAL ŞARTLARINDA OTELİ ZORLAMAYAN HATTA KORUYAN, MÜŞTERİYE KONAKLAMASINI DİREKT OTELE ÖDEMESİNİ İSTEYEN, GÜVEN KAZANMIŞ, KOMİSYONUNU BİR AY SONRA İSTEYEN GLOBAL REZERVASYON SİSTEMİ VARDI DA MI MİLLET TÜRKİYE'Yİ SATAN MENŞEİ HOLLANDA OLAN BOOKING.COM'U SEÇTİ? BU NEYE BENZİYOR BİLİYORMUSUNUZ TÜRKİYE'DE THY VARKEN VE AĞI YETERKEN, İÇ HAT UÇUŞLARINDA KLM, LUFTHANSA, BRITISH AIRWAYS İLE UÇMAYI TERCİH ETMEYE BENZİYOR... BUGÜNE KADAR BÖYLE BÜYÜK BİR PAZARIN YABANCILARA KAPTIRILMASINDA SEYİRCİ KALIP, CİDDİ BOYUTTA GİRİŞİMDE BULUNMAYAN TÜRSAB'IN ÖNCELİKLE YAPACAĞI İŞ ZAMAN GEÇİRMEDEN DEVLETİN DESTEĞİ İLE İLK ETAPTA İÇ PAZARDA SONRA GLOBAL ONLINE BÖYLE BİR REZERVASYON SİSTEMİ KURMAKTIR. OTELLER ZATEN KÖTÜ GİDEN TURİZMDE BU BOŞLUĞUN EN KISA ŞEKİLDE KAPATILMASINI VE YETKİLİLERİN GİRİŞİMDE BULUNMASINI BEKLİYORLAR. TÜRSAB BUGÜNE KADAR MAĞDUR DURUMA DÜŞEN OTELLERE MİLYON DOLARLAR BORÇ BIRAKIP BATAN ACENTALARA DA BÖYLE HASSASİYET GÖSTERMELİDİR, OTELLERİN GÜVENİNİ KAZANMALIDIR. ONLAR İÇİNDE DEVLETE GİDİP ŞİKAYETİNİ YAPMALIDIR...
Volkan Aydogdu01.04.2017 / 00:23:00
Turk turizmi ticari olarak intahara egilimli liderler tarafindan yonetiliyor.
Nazım03.04.2017 / 19:39:00
Sn.Bakan yine analiz kaabiliyetini konuşturmuştur ve yerden göğe haklıdır. Türsab en temelde sayısal (dijital) tekrar yapılanmaya gitmeli ve yeni iş modelleri ve uluslararası ittifak konularında çalışma yapmalıdır. Dijital Çağ zemininde Türsab kendi işlevlerini ve Acente kavramını tüm hatlarıyla tekrar sorgulamalıdır. Sn.Bakan'ın belirttiği gibi onlarla mücadele ancak onların zeminide olabilir. Türsab acilen (UVT kavramını bir adım ileri taşıyarak) "Ulusal Turizm Varlığı Veritabanı" çalışmasına başlamalıdır. Bu yepyeni bir başlangıcın temeli olacaktır. @İzzettin Yurtsever Sn.İzzettin Bey öncelikle emeğiniz için teşekkürler. Söz konusu iş modelinin bütün ayrıntılarını açıkça gözler önüne sermişsiniz. Aynı modeli uygulayabilmemiz için Türsab ekseninde yeni bir yapılanmalara ihtiyaç duyulmaktadır. Türsab bir derecelendirme ve güven sağlayıcı mekanizmaya dahası ortak bir çalışma platformuna dönüşmelidir. Acentelerin tek başlarına bu yapılar ile mücadele şansı bulunmamaktadır.
Ertuğrul SARISU04.04.2017 / 11:56:00
Hukuki olarak Booking'e dava açılmış, kapsam olarak % 50 çalışma alanı ülkemizde ticari faaliyetleri sona erdirilmiş, ama yurtdışı ayağı hala açık ve hotellerimiz memnunlukla (incoming) rezervasyon alabilmektedir. Türsab'ın görev alanı olarak genelde Hotel ve oda satan bir portala ceza keseceğine neden Birliğin acentacılarının işini bitiren kendi içindeki sorunlu, tekel tur operatörlerine karşı bir eylem planı yapamadı. rkadaşlar bu ülkeyi 20-25 yıldır Uzak Doğulardan 3 otuz paraya satan onlarca Tur Acentası varken, (Japonya, Kore vb pazarlarda 1 haftalık turu uçak dahil 250 - 300 dolarlara sattılar) milyonlarca dolar zarar verdiler; bunlar ayıklanmalıyken neden Booking'e dava açıldı bilen varmı? Bu belaltı satışlar yüzünden 15-20yılda batan kaç küçük ve ortaboy turizm meslektaşımız var bilen var mı? Burada hukuki süreçler neden işletilmedi TÜRSAB? Konunun özü, otelcilerin alanına sarkıyorsunuz ama Türsab Kurumu kendi içinde temizliği, ahlaklılığı neden yapmıyor? Bunlara da yorum bekliyoruz.

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr