turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
24.09.2018 Toplam Okuyucu: 123608154 | Bugünkü Okuyucu: 6478 | On-Line: 40 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
YAVUZ ATAÇ ,Utrecht Turizm Fuarı - Her şey geçer; her şey unutulur.. YAVUZ ATAÇ
Destination Turkey
16.01.2016 / 14:24:52

Utrecht Turizm Fuarı - Her şey geçer; her şey unutulur..


Türkiye standının dağınıklığı, zengin turiste yönelme, güvenilirlik veya turizmde algı gibi tartışmalara girmek istemiyorum. Çünkü tarif edemem. Yalnız Rusya, musya derken Avrupa'yı boş bırakmayalım. Bu iş Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmaya da benzemez..


Almanya ve İngiltere ile birlikte Türk turizmin en önemli pazarlarından biri olan Hollanda'nın "Utrecht Turizm Fuarı" açılışına yarım saat falan var. Salonun içinde son rütüşler yapılırken Sultanahmet meydanında yaşanan canlı bomba saldırısının bilgisi geldi.

Yanıma yaklaşan Hollanda'nın en büyük turizm dergisinin yöneticisi "Kaç kişi ölmüş biliyor musun diye sordu? Başımı kaldırıp yüzüne baktım. İçimden konuşmak bile gelmedi. Çünkü kendimi ilk kez çaresiz hissediyordum.

O saatlerde fuar salonunda veya civarında olan turizmci arkadaşlarımın çok farklı
bir durumda olduğunu sanmıyorum. Fuar daha kapılarını bile açmadan o kadar yorulmuştuk ki, artık her şey yolundaymış gibi bile yapamıyorduk.

Ama çaresiz olmak ve çaresizlik hissetmek iki ayrı şeydir. Saat on itibari ile salonun içerisine yirmi beş yıldır Türk turizminin gelişmesi için uğraş içinde olan arkadaşlarımız geldi. İlk olarak Limak Holding Turizm Koordinatörü Kaan Kavaoğlu'nu gördüm.

Birçoğu ile birinci körfez krizinden başlayarak, mavi çarşı, kuş gribi yani birçok sıkıntıyı hep birlikte göğüslemiştik. ''Olan oldu. Artık önümüze bakalım. Hayat devam ediyor" dedik.

Ancak yaşam felsefesini "önemli olan varmak değil yolda olmaktır" seklinde kurmuş olan turizmin kanaat önderleri, kahvehane düzeni oturmuş, psikopat misali hala Rusya krizini konuşuyordu. Bununla birlikte ne işe yarayacağını bile anlamadığım "Rusya krizi pahalı tecrübe oldu" şeklinde görüşler?

Cumhurbaşkanının yapmış olduğu periyodik toplantılara niye muhtarları çağırdığını şimdi daha iyi anlıyorum.

Bir iki duble atınca "Tecrübe kriz anlarında ortaya çıkar" diyen İsviçreli bir arkadaş. Deniz gören bir yörede yapılan muhtarlar toplantısında "Yumurtaların hepsini tek sepete koymamak lazım. En azından, bundan sonra ürün ve pazar çeşitlendirilmesine gitmemiz gerekir" şeklinde konuşmalar yapıldığını söyledi.

Bundan dolayı artık; Türkiye standının dağınıklığı, zengin turiste yönelme, güvenilirlik veya turizmde algı gibi tartışmalara girmek istemiyorum. Çünkü tarif edemem. Yalnız Rusya, musya derken Avrupa'yı boş bırakmayalım. Bu iş Dimyat'a pirince giderken evdeki bulgurdan olmaya da benzemez..

Hollanda pazarının durumunu ise kafamızın biraz dağılması için ayrı bir şekilde anlatmak istiyorum. Çünkü sayısal açıdan fark olsa bile oransal açıdan çok farklı bir durum yok.

Yılbaşından birkaç gün önce şu İsviçreli arkadaş ile Beyoğlu'ndan Tarlabaşı'na inen ara sokaklardan birinin köşesinde kurulmuş bir meyhanede oturmuştuk. Yanında sarışın bir hatun vardı. İsmi Nehir ya da Irmak olmalı.. Turizm İşletmeciliği okuduğunu söyleyip Taksim'de bir seyahat acentesinde staj yaptığını anlattı.

Sonra sektör mü ne değiştirmiş.. 2015 yılında işlerin iyi geçmediğini söyleyince "Peki, gelecek sene ne olur" diye sordu. "Aganta Burina Burinata" diye cevap vermiştim. Bunun üzerine bizim İsviçreli "Milletin kafasını çorba yapma. Şunun Türkçesini söyle" dedi.

"Pekâlâ" dedim. Serenlerin üstündeki üst ve alt yelkenleri tut.. Bu bir denizci terimiymiş. Halikarnas Balıkçısı bir romanına bu adı vermiş. Hatun ise fok balığı gibi bakıyordu.

Rakı masasında Nehir ya da Irmak ile bunlar konuşulmaz ama "Hollanda'nın önde gelen tur operatörlerinin Türkiye verilerini 2015 yaz sezonu ile oranlarsak yüzde yirmi beş ile otuz arası geriden geliyor. Eğer 2014 yaz sezonu ile kıyaslarsak yüzde ellinin üstünde bir eksi çıkıyor. Açıkçası 2016 rezervasyonları hiç ümit verici değil" dedim.

Bunun üzerine bizim İsviçreli; "Geçen senede benzer şeyler söylemiştin ama Hollanda turist gelişleri açısından ciddi bir azalma olmadı. Galiba yüzde beş falan.. Kültür ve Turizm Bakanlığına verilerine göre de, ocak-kasım döneminde 1 milyon 200 bin turist gelmiş" dedi.

"Turist değil. Hollanda'dan giriş yapan diyelim" dedim. Ayrıca o verilerine bakarsak Bulgaristan, Gürcistan, Iran, Irak hatta Suriye ülkemize en fazla turist gönderen on ülke durumunda. Acaba otellerimizdeki konaklama sıralamasına bir göz atına "ilk yirmi beş" arasında bu ülkelerin hangisi olur..?

Biliyorum. Suriye, Irak, Gürcistan, Bulgaristan kesin olmaz dedi. Ama sizde durum nasıl, düzelir mi? diye sordu. Bizim rakamların farklı nedenlerden dolayı piyasaya yön verecek bir veri olmadığını, hatta yanlış algılamalara bile yol açabileceğini söyleyerek, "Hollanda pazarını gerçekten harekete geçirmek isteniyorsa çözüm çok kolay dedim. E-vize'yi kaldırırsın olur biter.." dedim.

Ama hikâyenin nerde, nasıl başladığını anlamamış olan arkadaş. İlk günden itibaren "Abi öyle değil, siz bilmiyorsunuz..." şeklinde konuşmalar yapıyor. Burada bir parantez açarak şunu söylemem istiyorum. Belli ki Philip Kotler'in tüm kitaplarını okumuş. Ama bal bal demekle ağız tatlanmıyor..

Neyse, sosyal medyada mutlaka gözünüze çarpmıştır. Sabahattin Ali'nin "Kürk Mantolu Madonna" adlı romanından alıntı. Her şey geçer. Her şey unutulur. Kendini bir felaketin içinde kaybetmenin manası yoktur..
Okuyucu Yorumları

Mesut Gundodgu17.01.2016 / 11:33:00
Hikayenin nerde ve nasil basladigini anlamamis arkadas. Abi öyle degil, siz bilmiyorsunuz diye konuşuyor ama icimizdeki isvicreliler para almak icin pesinden ayrilmiyorlar...
Ghislain Sireilles17.01.2016 / 12:17:00
Kaliteli turisten bahsediyorsak: 1- vizeyi kadirip geleceginden suphem var kaliteli turist 20 dolara bakmaz 2- insan haklari kisitli bir yere gitmekten cekinir 3- ucuz, mass turizmin arasinda gozukmek istemez 4- kaliteli turist, kaliteli servis ister 5- kaliteli turist bilgi ister, ogrenmek ister 6- kaliteli turist, kaziklandiginin farkindadir, komisyoncular, hazancilar vs... 7- kaliteli turist beton yigini istemez 8- kaliteli turist kaliteli tanitim ister 9- kaliteli turist.....vsvsvsvs

Yazarın Diğer Yazıları


• Nuh'un gemisi ile Van Gölü canavarı!

03.04.2017
• Çünkü 'Korkma' diye başlayan bir İstiklal Marşımız var!22.03.2017
• ITB Berlin'de olmanın dayanılmaz hafifliği..14.03.2017
• Bir sıfırdan fazladır!14.02.2017
• Utrecht 2017 - Her şeyin farkında olmak berbat bir şey!16.01.2017
• Balıklar su içer mi? 18.12.2016
• Olur böyle şeyler, burası Türkiye!18.11.2016
• Turizme panik rampası gerekiyor!16.10.2016
• Türk turizmin o duayen abileri..03.10.2016
• Ruslar gelsin bize yeter..17.09.2016
• Bir musibet bin nasihatten iyidir26.07.2016
• Halkı ürkütmemek lazım.. 19.06.2016
• Bağdat'ı iki gözüm kapalı bulabilirim30.05.2016
• Sur-Toledo, Mardin-Verona olacak!11.04.2016
• Bu krizde bizim hiçbir suçumuz yok26.03.2016

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr