turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
19.10.2018 Toplam Okuyucu: 123883203 | Bugünkü Okuyucu: 4282 | On-Line: 49 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
Hüseyin Bölük ,Üç Bilinmeyenli Denklem Hüseyin Bölük
Executive Chef
27.11.2016 / 22:45:07

Üç Bilinmeyenli Denklem


Biz turizmciler olarak üç bilinmeyenli denkleme dönmüş olan yarınlara inat aşağıdaki hususları sorgulamalı ve gereği için acilen harekete geçmeliyiz.


Ülke olarak çok zor yıllardan geçtiğimiz hepimizin malumu. Bizim gibi zor günler geçiren Avrupa Birliği'nin İspanya, Yunanistan, Portekiz turizmini canlandırmak ve bir nebze olsun ekonomik krizden çıkmak için mi yoksa sağır sultanın bile malumu olan BOP' tan dolayı mı bizim başımız beladan kurtulmuyor... Bunun sebeplerini sorgulamak ve bulunacak cevapların gereğini yapmak bizden çok siyasetçilerin işi elbette. Ancak biz turizmciler olarak havayı iyi koklayabilmeli ve hep bir adım sonrasını düşünmeliyiz tabii ki.

Geçenlerde bir TV kanalının Göbekli TAŞ'taki programına konuk olan Turizm Bakanımız sayın Nabi Avcı'yı dinledim. Kendisi ülkemizin sadece deniz-kum-güneş turizmi olarak değil; gastronomi, sağlık, kış, doğa ve kültür turizmi bakımından da çok zengin olduğunu ancak buna rağmen bizdeki bu zenginliği sadece kendimizin bildiğimizi söyledi. Ciddi bir tanıtım eksikliği olduğu söylediler kendileri. Programdan çıkardığım özet sadece bu kadar maalesef! Sanki bunu dışarıdan biri gelip yapmalı gibi bir şey algıladım çünkü programı sunan zat-ı muhteremin ısrarlı sorularına rağmen aksiyon planının A'sı konuşulmadı maalesef. Peki bu PR'daki eksikliği kim giderecek?

Turizm ve Sağlık bakanlığı işbirliği ile ve turizmcilerin de destek ve katkılarıyla tüm dünyada ciddi bir tanıtım atağına kalkılamaz mı? Bu konuda Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Fatma Şahin'in Gaziantep mutfağının tanıtımı için göstermiş olduğu çabaları takdire şayandır. Kendisinin bu değerli çabaları Gaziantep'in tanınmasını ve mutfağının da UNESCO listesine girmesini sağlamıştır.

Pek tabii bu çalışmaların daha geniş kapsamlısı tüm ülke için ve sayın Bakanın dediği gibi ülkemizdeki tüm turizm dalları için yapılabilir.

Elbette güvenlik endişesi olan bir yerde ne yaparsanız yapın nafiledir ancak sizi temin ederim ki Avrupalı ülkemizi bizden iyi tanıyor. Burada asıl sorun ülkemize ve ülke yönetimine karşı oluşturulmaya çalışılan ve hatta başarılan antipatidir! Bunu minimize etmek için ekmeğini turizmden kazananlar olarak bizlere düşen ise ne olursa olsun soğuk kanlı olmak ve ülkemizin itibarına zarar verecek her türlü paylaşımdan uzak durmaktır!

Biz turizmciler olarak kelimenin tam anlamıyla üç bilinmeyenli denkleme dönmüş olan yarınlara inat aşağıdaki hususları sorgulamalı ve gereği için acilen harekete geçmeliyiz. Aksi halde ahlarla vahlarla sadece 2017 yılını değil önümüzdeki beş yılı da kaybederiz!

Tüm işletmelerin 2017 bütçelerini 2016 gerçekleşenlerinin yüzde 20 civarında daha iyisi olacağını öngörerek yaptıklarını da düşündüğümüzde geçen her bir dakika aleyhimizedir!

2016 yılında yüzde 100 doluluklara ulaşan İtalya-İspanya-Portekiz gibi ülkeler yeterli hizmet kalitesine ulaşıp misafirlerini memnun edebildiler mi yoksa oralara gidenler mutsuz döndüler ve bu yüzden alıştıkları Türkiye tekrar tatil rotalarına mı girecek?

İrili ufaklı tüm işletmeler konaklayan misafirlerinin bilgilerinin zorunlu olarak güvenlik birimleri ile paylaşıldığı halde bu bilgiler tek çatı altında toplanıp milliyetlere göre sağlıklı bir analiz yapılabiliyor mu?

Yerli turistin yurt dışına çıkmasına fırsat vermemek için hem fiyat hem de kalite anlamında yeterince esnek olabiliyor muyuz?

2015 yılında tesislerimizde konaklamış olan yerli ve yabancı misafirlerimizin kaç tanesini arayıp minik promosyonlarla tesisimize tekrar davet edebiliyoruz?

Maliyet odaklı çalışmaktan anladığımız herşeyden biraz politikasından vazgeçip bunun yerine hizmet yelpazemizi daraltarak daha kaliteli hizmeti misafirlerimize sunabiliyor muyuz?

Yiyecek içecek (F&B) gibi gelir kaynağı departmanlarda çalışan ekibimizin ne kadarı upselling, average check, magic moment gibi terimlere hakimler ve aylık bütçelerinin bilincindeler?

Tesis olarak hizmet verdiğimiz misafirlerimizde ne kadar bağımlılık yapabiliyor ve sadık misafirler oluşturabiliyoruz?

Ülkemiz üzerinde dolaşan kasvetli havanın dağılması, istihdam ve kalitenin zirve yaptığı güneşli günlerin bir an önce geri gelmesi dileklerimle...


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr