turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121812487 | Bugünkü Okuyucu: 7614 | On-Line: 27 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,UBER'i yasaklamışlar.. BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
30.12.2016 / 18:05:01

UBER'i yasaklamışlar..


Türk Siyaseti gibi, turizmcilerimiz de Dünya'daki gidişi analiz etmekte zorlanıyorlar.


Geçtiğimiz Mart ayında Didim'de düzenlediğimiz sezon öncesi toplantının teması, Dünya'daki sayısallaşmanın (digitalization) sektöre etkileri üzerineydi. Bu yüzden başlığı; "Turizmde analogtan dijital döneme geçiş" olarak seçmiştik.

Sayısallaşma olgusu Didim toplantısının üzerinden geçen on aylık sürede, –içinde bulunduğumuz koşulların etkisiyle- turizmcilerin gündemine onların yönlendirmeleriyle değil ama istemleri dışında yerleşiyor.

Özellikle seyahat acenteleri; teknolojinin "mesleki gelecekleri üzerindeki" etkilerine karşı henüz bir yol haritası belirlememiş olmalarının, ileride karşılaşacakları güçlükleri katlayacağını görmezden geliyorlar.

Oysa Dünya hızla değişiyor.

Geçtiğimiz günlerde Microsoft'un kurduğu EXPEDIA, kapasitesini yakın gelecekte 100 milyar dolara yükselten, Dünya'nın ilk seyahat acentesi olma yoluna girdiğini açıkladı. (www.wikinvest.com/stock/Expedia)

Türkiye'de seyahat acentelerinin son yıllarda bir türlü kurtulamadıkları, Hac-Umre kotaları ile Çin ve Hindistan'dan gelecek sanal turist beklentisi dışında, yeni alternatifleri gündeme getiremedikleri sürece, böylesine çarpıcı değişimin yaşandığı kendileri dışındaki dünyayı ve yeni kuşak teknolojileri, bu kriz ortamında sağlıklı algılamaları hayli zor olacağa benziyor.

Üstelik 2019 yılında Dünya seyahat pazarındaki toplam satışların % 22'sinin -başka bir deyişle 220 Milyar Dolarlık iş hacminin- online işlemlere gerçekleşeceği beklenirken, bizim hala geçtiğimiz yüzyıldan kalma, güneş,deniz ve kum tartışmalarından kurtulamamış olmamız da işin en talihsiz yanı.

Expedia'nın açıklamasını okurken, maliye ve emniyetin elbirliğiyle Uber'i kapatmaya çalıştıkları haberi gözüme çarptı.

Üye sayısını pek kestiremediğim, turizmle ilgili bir derneğin yöneticisi, kararın ne denli doğru olduğuna vurgu yaparken, Uber'in ülkemizdeki mevzuat hazretlerini nasıl aştığına ilişkin ilginç bir örnek veriyordu. Öne sürdüğüne göre; hizmet vereceği araçları seçerken Uber, taşımacılık belgesi alabilmek amacıyla bazı kuruluşlar ile sözleşmeler yapıyormuş.

Uber'in ülkemizdeki çalışmalarını bilemediğim için, çalışmaların durdurulmasına neden gösterilen vergi kaybına yol açan bu anlaşmaların, hangi kuruluşlar ile yapıldıklarını düşünürken, -kendi kendime- bunlar sakın bazı seyahat acenteleri olmasınlar, diye düşünmedim değil.

Son yıllarda Bölge hatta Dünya liderliğinden vazgeçmek zorunda kaldığı için hızla kendi sınırları içine odaklanan Türk Siyaseti gibi, turizmcilerimiz de Dünya'daki gidişi analiz etmekte zorlanıyorlar.

Sadece polisiye önlemler ya da mali suçlamalarla TR'de oyun dışında bırakacaklarını sandıkları Uber, günümüzdeki piyasa değeri 50 Milyar Dolara ulaşan bir teknoloji şirketi aslında. Beklenen 2016 yılı cirosu ise 26,12 milyar dolar ile toplam ihracatımızın beşte birinden daha fazla.

Ama bir tek aracı yok.

Aynen tek bir odası olmayan Expedia, tek bir evi olmayan Airbnb ya da Booking.com gibi.

Türkiye'yi yönetenler; keşke geçtiğimiz yüzyıldan miras alışkanlıklarıyla, Dünya'nın gerisinde kalmaktan kurtulamayacaklarını fark ederek, bu gelişmeleri anlamayı deneseler.

Örneğin, sivil toplum örgütlenmesinin ardına saklanarak, yarı sivil bir takım meslek kuruluşları aracılığıyla, hiçbir üretim işlevi olmayan taksi plakası tekelinin oluşturduğu yasakçı anlayışın, İstanbul'un ulaşımına çok az katkı yaptığını, günümüzün köleliğe benzeyen yarıcılık koşullarında, güvencesiz direksiyon sallayan şoför emekçilerinin geleceklerini düşünseler.

Yasaklamak kolay bir çözüm olsaydı. Yoksulluk bir kararnameyle sona erdirilirdi.

Ama ne yazık ki, olmuyor.

İyi yıllar diliyorum.


Okuyucu Yorumları

İbrahim bağcı 31.12.2016 / 15:00:00
Bu ülkede akıl ve mantığın gerektirdiklerinin hep tersine gidilmesi ülkeyi geri götürmeye başladı. Şahsım da dahil uberi tercih ediyorsak bunun sebeplerini öğrenip hizmet kalitesiyle rekabet etmek yerime hemen yasaklama ve köhne zihniyetle niye yola devam edilir? O zaman dijital olarak iş yapan otel rezervasyon siteleri vs dahil hepsini yasaklayalım. Kimin gücü kime yeterse onun dediği oluyor. Milletin taksilerden neler çektiğini kimse düşünüyor mu? Uber yoksa, taksiye bineceğime yürürüm daha iyi...
İATİ yi destekleyelim02.01.2017 / 13:31:00
Çok haklısınız, artık onlıne rezervasyonlar aldı basını gıttı bızler ıse hala onlıe olarak ucak bıletı alıyoruz baska da bırsey yok ! Otel Rezervasyonu, Uçak Bileti, Araç Kiralama, Transfer, Günlük Turlar gibi işlemleri de tek çatı altında yapmalıyız, şuan en iyi örnek İATİ ve Aerobilet olabilir, emin adımlar ile yürüyor hatta koşuyor devletimizin bunun gibi yenilikçi inovasyona önem vermiş firmalara destel olması garekir. Seyahat Acentelerimizde hala ofisden iş yapıyor kendilerini geliştiremiyorlar. UBER ve GARAJYERİ gibi uygulamalar ülkemizde kayıp kaçağı artırıyor. Şahsın 2 arabası var ve 1 tanesini bu GArajyeri nden kiraya veriyor ? nerde bulun vergisi, nerede bunun Kabis bilgisi, Nerede Kaskou sigortası, Nerede İşletme Belgesi.. Araç Kiralamayı Sadece Yasal İşletmeler yapabilir ki ülkemizde bunun bir yasasıda yok ! Ne acı değilmi herkesin yaptığı bir iş kolu haline gelmiş TOKKDER AKKDER MAKİDER GEKİAD gibi kurumlar da bir ses çıkartamıyor araç kiralama kanunu çıkartamıyorlar baskı yapamıyorlar !
Levent ERDOĞAN02.01.2017 / 16:17:00
Taksilerle yaşanan sorunun alternatifi UBER olmamalı.Her sorun yaşanan sektörde kayıt dışı ekonomiye çanak tutarsak bu işin sonu gelmez.Empati yapmak lazım.Taksi plakası için servet döken birisinin yerine koyun kendinizi.Haksız rekabet değil mi ? Uber ve Airbnb gibi şirketler sadece karlılığına bakar.Yasalar ile ilgilenmez.Ayrıca Fransa'da taksicilerin UBER'i boykot etmek için yolları kapatıp eylem yaptığını unutmayınız.Sorun bir tek bizde değil kısacası.

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr