turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
20.09.2018 Toplam Okuyucu: 123565547 | Bugünkü Okuyucu: 5497 | On-Line: 35 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
YAVUZ ATAÇ ,Turizme panik rampası gerekiyor! YAVUZ ATAÇ
Destination Turkey
16.10.2016 / 17:21:50

Turizme panik rampası gerekiyor!


İş başa düşünce turisti bedavaya ağırlayıp, ülkesine dönünce Türkiye'nin reklamını yapmasını bekliyoruz. Çünkü bizde ağanın eli tutulmaz diye birşey var..


İçeriye giriş şeklinin tabiri caizse düğün salonuna ilk adımını atan bir damat gibi olduğunu söylersem herhalde yanlış olmaz. Ama sözlerine "Kültür ve turizme yönelik çalışmalar Cumhuriyet öncesi döneme dayanmaktadır diye başlayınca "Eyvah" dedim "Galiba Evliya Çelebi'nin Seyahatnâme'sinden alıntılar dinleyeceğiz."

Ama yanılmışım "14 Şubat 1867 tarihli Pasaport Odası Nizamnamesi, 29 Ekim 1890 tarihli Seyyahine Tercümanlık Edenler Hakkında Tatbik Edilecek 190 Sayılı Nizamname. Mart 1895 tarihli Dersaadet ve Bilad-ı Selase'de bulunan Otel ve Misafirhaneler Hakkında Talimat ve 15 Mart 1915 tarihli Ecnebilerin Memalik-i Osmaniye'de Seyahat ve İkametlerine Dair Kanun gibi turizmle ilgili ilk düzenlemeler Osmanlı İmparatorluğu döneminde başlamıştır" dedi.

Salonun içerisindeki kişilerin ruh halini sanırım anlatmama gerek yok. Çünkü ayağa kalkıp ceket ilikleyenler artık munis, şaşkın ve bir o kadar hayal kırıklığı içinde birbirlerine bakıyordu.

Birkaç saat önce otelin barında 'Salvador Dali'nin, Yanan Zürafa adlı tablosu ile ilgili görüşlerini açıklayan Almancı yaşlı bir vatandaşımız adres soracakmış gibi yaklaşıp "Çok enttäuscht oldum" dedi. "Niçin" dedim. "İyi de, salonda bulunan insanlar yeni bir acil önlem planın açıklanmasını bekliyor.."

"Enttäuscht" kelimesini Google Translate ile Türkçeye çevirebilirsiniz. Turizmde acil önlem planının ne olduğunu sorarsanız? Şöyle söyleyeyim. Ekşi Sözlük'te bile boşuna aramayın çünkü karşınıza 'böyle bir şey yok' yazısı çıkacaktır. Nedeni çok da faydası olmayan bir uygulama olması.

Buna rağmen en başta tur operatörleri olmak üzere seyahat acentesi, otelcisi hatta uçakçısına kadar bilumum kişiler 'devletten destek' bekler. Yani tamamen duygusal bir fenomen! Yoksa siz o yaşlı Almancı vatandaşımızın memleketi düşündüğü için mi 'enttäuscht' olduğunu sanıyorsunuz?..

Salonun içi çok soğuk olduğu için turizmin seceresini sonuna kadar dinleyemedim. İnşallah kronolojik sıralamada rahmetli Turgut Özal unutulmamıştır.

Üşümüştüm! Dışarı çıkıp otelin barına geçtim. Birkaç dakika sonra o yaşlı Almancı vatandaşımız geldi. Barmene bir bira ısmarladıktan sonra "Turizmin problemlerini sıralıyorsun ama çözüm sunmuyorsun" dedi.

Çözüme, mözüme gerek yok. Çünkü Turizme panik rampası gerekiyor.. dedim. "Panik rampası?.. Ben anlamadım" dedi.

Türk turizmin dinamiklerini anlamak için Salvador Dali'nin, Yanan Zürafa adlı tablosu veya gerçek üstüncülük konusunda uzman olmak bile yeterli olmayabilir. Hatta bir tık daha üstüne çıkman gerekebilir.

Ama yaşanan olaylar karşısında heyecan ve telaşa kapılıp "Krizi fırsata çevirmek" veya "Kaybederken kazanmak" gibi terimler hiç bir işe yaramıyor. Aksine birçok kişide daha kolay para kazanabiliriz hissi yaratıyor.

Lafı fazla uzatmamak için "Hepimiz ülkemizi seviyoruz ama ticarette her zaman çok kazanacaksın diye bir şey yok" dedim.

Şimdi gelelim Salvador Dali'nin, Yanan Zürafa adlı tablosuna. Öncelikle turizmin de soyut bir kavram olduğunu unutmayalım. Yani satmış olduğumuz obje sanal! Tutulmaz, tadılmaz, hissedilmez. Tatile çıkmak isteyenlere gelince nereye gideceğine karar vermeden önce gördüklerinden, duyduklarından ve okuduklarından etkileniyor.

Avrupa basınında ise Türkiye'ye karşı negatif bir propaganda yapıldığını bilmeyen yok. Suriye, IŞID ve mültecileri konuşurken bir anda Türkiye'nin güvenlik açısından riskli bir ülke olduğu algısı oluşturuldu. FETÖ'nün darbe kalkışması ise bu işin tuzu biberi oldu.

Şimdi her platformda Türkiye'nin güvenli bir ülke olduğu söyleyerek bu kötü gidişi değiştirmeye uğraşıyoruz. Dünyanın en önde gelen iletişim ajansları ile irtibat kurup, imaj çalışması yapması gereken kişilerse "eski defterleri karıştırıp" Osmanlı arşivini açıyor?..

İş başa düşünce turisti bedavaya ağırlayıp, ülkesine dönünce Türkiye'nin reklamını yapmasını bekliyoruz. Çünkü bizde Ağanın eli tutulmaz diye birşey var..

Turizme niçin panik rampası gerekiyor umarım siz anlamıştırsınız!Okuyucu Yorumları

Volkan Aydogdu17.10.2016 / 02:00:00
Su turizm uzmanlarindaki biz cok superiz ama "dis basinin bizi karalama kampanyasi" yaklasimini sacma, desteksiz, yalan ve kolaya kacan bir kendini begenmislik oldugunu dusunuyorum. Yillardir hukumet eliyle ISIS e verilen destekleri, teroristlerin Turkiyedeki hastahanelerde tedavi edilgini, hukumet eliyle petrol ticareti yapildigini sagir sultan duydu. Istanbulun gobeginde ISIS giyim magazasi acti, bayrak satti. Herkes aptal bir biz akilliyiz ve diger butun ulkeler bize haksizlik ediyor degil mi? Turkiyenin kendisine rakip gordugu Italya, Yunanistan ve Ispanyada Turkiyede son bir hafta da yasanan teror olaylarinin toplami bir senede yasanmadi. Baskasini suclamak yerine yaptigimiz islerin sorumlulugunu aldigimiz zaman dogru yoldayiz demektir.

Yazarın Diğer Yazıları


• Nuh'un gemisi ile Van Gölü canavarı!

03.04.2017
• Çünkü 'Korkma' diye başlayan bir İstiklal Marşımız var!22.03.2017
• ITB Berlin'de olmanın dayanılmaz hafifliği..14.03.2017
• Bir sıfırdan fazladır!14.02.2017
• Utrecht 2017 - Her şeyin farkında olmak berbat bir şey!16.01.2017
• Balıklar su içer mi? 18.12.2016
• Olur böyle şeyler, burası Türkiye!18.11.2016
• Türk turizmin o duayen abileri..03.10.2016
• Ruslar gelsin bize yeter..17.09.2016
• Bir musibet bin nasihatten iyidir26.07.2016
• Halkı ürkütmemek lazım.. 19.06.2016
• Bağdat'ı iki gözüm kapalı bulabilirim30.05.2016
• Sur-Toledo, Mardin-Verona olacak!11.04.2016
• Bu krizde bizim hiçbir suçumuz yok26.03.2016
• Armut piş ağızıma düş26.02.2016

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr