turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121812487 | Bugünkü Okuyucu: 7614 | On-Line: 27 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
Onur Ocaklı ,Turizmde uyuşmazlıkların çözümünde alternatif yöntem-II Onur Ocaklı
Avukat
13.03.2016 / 13:31:47

Turizmde uyuşmazlıkların çözümünde alternatif yöntem-II


Tahkim, mahkemelere kıyasla daha hızlı sonuç verdiğinden bu tür sıkıntıların sıkça yaşandığı turizm sektöründe sorunlu alacakları tahsil etmek konusunda önemli bir avantaj sağlayabilir.


Önümüzdeki dönemlerde tahkimin turizm sektöründe artık daha etkin bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak kullanılabileceği kanaatindeyim. Uyuşmazlık halinde tahkime başvurmak isteyen turizmcilerin, tarafı oldukları sözleşmelerde tahkim şartına yer vermiş olmaları yeterlidir. Elbette tahkim şartının yazılması konusunda hukuki destek alınması tavsiye edilir.

Peki, bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olarak tahkimi seçmek turizmcilere ne şekilde faydalı olacaktır?

Sorunlu alacaklar, turizm işletmelerinin en önemli sorunlarından biridir. Uygulamada çoğu zaman ekonomik bakımdan zayıf olan tarafın mahkeme sürecinden ürktüğü için ya da ticari kaygılardan ötürü güçlü olana (örneğin güçlü bir tur operatörüne) boyun eğdiğini görüyoruz.

Tahkim, mahkemelere kıyasla daha hızlı sonuç verdiğinden bu tür sıkıntıların sıkça yaşandığı turizm sektöründe sorunlu alacakları tahsil etmek konusunda önemli bir avantaj sağlayabilir.

Bunun dışında tarafların tahkimde turizmi bilen, sektörel deneyimi olan kişileri hakem olarak seçme imkânı vardır. Böylelikle uyuşmazlık, sektöre aşina hukukçu ve/veya deneyimli profesyoneller tarafından karara bağlanabilmektedir.

Ayrıca tahkim yargılaması aleni olmadığından tarafların ticari ve mali bilgileri gizli tutulur; üçüncü tarafların erişimine açık değildir. Oysa mahkemelerde duruşmaların gizli yapılması halinde dahi dosya bilgilerine erişmek çoğu zaman mümkün olabilmektedir.

Tahkimin turizm sektöründe yaygın hale gelmesi için neler yapılabilir?

Örneğin, TÜRSAB, TÜROFED, TÜROB ve TUREB bir araya gelerek İstanbul Ticaret Odası Tahkim Merkezi (İTOTAM) ile ortaklaşa bir çalışma yapabilir.

İTOTAM, İstanbul'u bölgesel bir tahkim merkezi haline getirmek amacıyla İstanbul Finans Merkezi Projesinin önemli bir ayağı olarak 2015 yılında faaliyete geçti. Tahkim kuralları, yetkin akademisyenler tarafından uluslararası kurumsal tahkim organlarının kuralları örnek alınarak hazırlandı.

TÜRSAB, TÜROFED, TÜROB ve TUREB, İTOTAM'ın sunduğu bu hizmeti turizm sektöründe yaygınlaştırmak için çeşitli etkinliklerde bulunabilir. Ayrıca İTOTAM ile bu konuda iletişime geçerek, örneğin turizm sektörünü ilgilendiren uyuşmazlıklarda turizmcilere yardımcı olmak maksadıyla hakem listesi oluşturulması konusunda da işbirliği yapabilir.

Buna alternatif olarak, TÜRSAB, TÜROFED, TÜROB ve TUREB bir araya gelerek, turizm sektöründeki her türlü uyuşmazlığın götürülebileceği, turizm sektöründe uzmanlaşan bir kurumsal tahkim merkezi kurabilirler. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın da böylesine akılcı bir girişime destek verebileceğini düşünüyorum.

Dünyada belli bir sektörde uzmanlaşan tahkim merkezleri kurulmakta ve kendi alanlarında isim yapmaktadır. Sektörel uzmanlaşma neticesinde uluslararası arenada ün yapması halinde bu tahkim merkezi de uluslararası alanda yerli ve yabancı turizm şirketleri tarafından tercih edilen bir tahkim merkezine dönüşebilir.

Tahkim merkezinin İstanbul'da değil, Antalya'da (veya başka bir turizm kentinde) kurulmasına imkân vermesi sebebiyle de böyle bir girişim tercihe şayandır. Bu tahkim merkezinin oluşturulması aşamasında da İTOTAM'la işbirliği yapılarak İTOTAM'ın bilgi ve deneyimlerine başvurulması mümkün olabilir.

Son olarak tahkim dışında başka alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemlerinin de olduğunu belirtelim. Bu yöntemlerden en yaygını arabuluculuk (mediation) adı verilen yöntemdir.

Arabulucu, hakemden farklı olarak tarafları bağlayıcı bir karar vermemektedir. Bunun yerine arabulucu bazı teknikler kullanarak tarafların müzakere etmeleri için gerekli zemini hazırlamakta, taraflara kendi çözümlerini geliştirmeleri için destek olmaktadır.

Arabuluculuk uzun yıllardır Amerika Birleşik Devletleri'nde ve Avrupa'da yaygın şekilde kullanılan ve uyuşmazlıkları daha az masrafla daha kısa sürede sonuçlandırmayı amaçlayan bir yöntemdir. Türk hukukunda 2012 yılında kabul edilen Hukuk Uyuşmazlıklarında Arabuluculuk Kanunu ile düzenlenen arabuluculuk, Türkiye'de de giderek rağbet gören bir yöntem haline gelmektedir.


Onur Ocaklı
AvukatYorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr