turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121812487 | Bugünkü Okuyucu: 7614 | On-Line: 27 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
Onur Ocaklı ,Turizmde uyuşmazlıkların çözümünde alternatif yöntem-I Onur Ocaklı
Avukat
01.02.2016 / 16:52:57

Turizmde uyuşmazlıkların çözümünde alternatif yöntem-I


Tahkim, özel hukuk uyuşmazlıklarında tarafların aralarındaki uyuşmazlığın mahkemeler yerine hakemler tarafından çözülmesine denir. Tarafların tahkime başvurabilmeleri için aralarında tahkim anlaşması olması gerekir. Pek bilinmemekle birlikte Türk hukukunda turizm sektöründe de tahkime dair hukuki düzenlemeler mevcuttur.


Ticari uyuşmazlıkların ulusal mahkemeler yerine, tarafların seçtiği hakemler tarafından karara bağlanması epeydir varolan bir alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemidir. Tahkim adı verilen bu yönteme ülkemizde de rağbet hızla artmaktadır. Hukuki uyuşmazlıkların ulusal mahkemelere kıyasla daha hızlı ve etkin çözülmesini sağlayan bu yöntem, turizm sektöründe de uyuşmazlıkların çözülmesinde yaygın şekilde kullanılabilir.

Tahkim, özel hukuk uyuşmazlıklarında tarafların aralarındaki uyuşmazlığın mahkemeler yerine hakemler tarafından çözülmesine denir. Tarafların tahkime başvurabilmeleri için aralarında tahkim anlaşması olması gerekir. Tahkim anlaşması mevcut veya muhtemel bir uyuşmazlığın hakemler tarafından çözüleceğine ilişkin taraflar arasında yapılan bir anlaşmadır. Bu, ayrı bir anlaşma olabileceği gibi uygulamada çoğunlukla yapıldığı gibi sözleşmelerde tahkim şartı adı verilen bir madde olarak da düzenlenebilir. Tahkim anlaşmasında hangi tahkim kurallarının uygulanacağı vb. birtakım konuların belirtilmesi gerekir.

Taraflar uyuşmazlığı çözecek hakem sayısını kendileri tayin edebilirler. Genellikle uyuşmazlık konusu miktara göre tek hakem veya üç hakemden oluşan bir hakem heyeti tercih edilmektedir. Üç hakem seçilecekse, taraflardan her biri bir hakem seçer ve bu şekilde seçilen iki hakem birlikte üçüncü hakemi tayin ederler. Tahkim yargılaması sonunda verilen karar, tıpkı bir mahkeme kararı gibi icra edilebilir. Bu karara karşı mahkemelerde iptal davası açılabilir, ancak bu dava hakem kararının icrasını kendiliğinden durdurmaz.

Her türlü uyuşmazlık tahkime elverişli değildir. Bilhassa kamu düzenine ilişkin davalar tahkime götürülemez. Örnek vermek gerekirse, taşınmazlar üzerindeki ayni haklara (mülkiyet, intifa gibi) ilişkin uyuşmazlıkların mahkemeler tarafından çözülmesi gerekir. Benzer şekilde 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun kapsamındaki uyuşmazlıklar tahkime götürülemez.

Pek bilinmemekle birlikte Türk hukukunda turizm sektöründe de tahkime dair hukuki düzenlemeler mevcuttur. TÜRSAB İç Tüzüğü'nün 100. Maddesine göre hem TÜRSAB üyelerinin kendi aralarındaki uyuşmazlıkları hem de TÜRSAB üyeleriyle tüketiciler arasındaki uyuşmazlıkları çözüme kavuşturmak için tahkim kurulu kurulmuştur. Bu tahkim kurulu, TÜRSAB'ın hazırladığı Tahkim Kurulu Yönetmeliği hükümleri çerçevesinde faaliyet gösterir.

Uygulamada TÜRSAB tahkim kurulunun pek etkin olduğu söylenemez. TÜRSAB tahkim kurulunun, turizm sektörünün bütününe hitap etmekten ziyade, doğası gereği TÜRSAB üyelerini kapsayan bir uyuşmazlık çözüm yöntemi olması turizm sektöründe tercih edilirliğini etkilemiştir. Öte yandan TÜRSAB'ın sunduğu bu hizmete ilişkin tanıtım yapmaması, web sitesinde buna ilişkin bilgilere yer vermemesi sebebiyle az sayıda seyahat acentası böyle bir imkân olduğundan haberdardır.

TÜRSAB'ın sunduğu tahkim hizmetinin etkisinin sınırlı olmasının diğer önemli bir nedeni ise TÜRSAB İç Tüzüğünün, tüketicilerle TÜRSAB arasındaki uyuşmazlıklarda 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ile çelişmesidir. Tüketicilerle TÜRSAB üyeleri arasındaki uyuşmazlıklar çoğunlukla 4077 sayılı Kanun kapsamında kalmaktadır ve bu uyuşmazlıklarda tüketici mahkemeleri yetkilidir. 4077 sayılı Kanun kamu düzenini ilgilendirdiğinden TÜRSAB tahkim kurulunun bu kanun kapsamına giren konularda karar vermeye yetkisi yoktur. Nitekim geçmişte TÜRSAB tahkim kurulunun 4077 sayılı Kanun kapsamına giren konularda verdiği kararlar, bu gerekçeyle mahkemelerce bozulmuştur.

Turizm sektöründe, tam olarak tahkim olmasa da tahkime benzeyen diğer bir alternatif uyuşmazlık çözüm yöntemi ise Kültür ve Turizm Bakanlığının hakemliğidir. Turizm İşletmelerinin Bakanlıkla Birbirleriyle ve Müşterileriyle İlişkileri Hakkında Yönetmeliğin 70'inci maddesine göre "Bakanlık turizm işletmelerinin birbiriyle ve müşterileriyle ilişkilerinden doğacak sorun ve anlaşmazlıkların çözüm ve giderilmesinde sektörde örf ve adetlerin belirlenmesini sağlayacak biçimde danışman ve hakem rolü oynar." Ancak bu hüküm dışında Bakanlığın hakemlik görevini nasıl, hangi kurallara göre icra edeceğine dair bir düzenleme bulunmamaktadır. Bakanlığın web sitesinde de konuyla ilgili herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Doğrusu uygulamada bu yolun tercih edildiğini, Bakanlığın hakemliğine başvurulduğunu hiç duymadım.

(Gelecek yazıda tahkimin muhtemel faydaları ve turizm sektöründe yaygın şekilde tercih edilmesi için atılabilecekler adımlar üzerinde durulacaktır.)


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr