turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121812487 | Bugünkü Okuyucu: 7614 | On-Line: 27 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BÜLENT ECEVİT ,Turizmde panik BÜLENT ECEVİT
Gazeteci-Yazar
10.04.2015 / 11:29:10

Turizmde panik


ATSO Başkanı Davut Çetin, Ankara'da Başbakan ile görüşmesinde sektörünün yıllarca önerdiği bir konuda olumlu sonuç aldı. Başkan Çetin, kış aylarında turizm sektörüne SGK prim desteği sağlanacağına dair söz alarak Antalya'ya döndü.


Bu yıl turizm çok sancılı başladı. Öyle de geçecek gibi görünüyor.

İlk 3 ayın rakamlarına baktığımızda yüzde 2,5 düşüş var. Rusya'dan gelen turist sayısındaki azalma yüzde 47'yi geçti. Yani neredeyse yarı yarıya azaldı.

Turizmciler paniğe girer ve fiyat indirimi yöntemini seçerlerse bunun etkisinin turist azalmasından daha vahim olacağını söylemeye gerek yok.

Geçtiğimiz aylarda özellikle Rusya'dan turist getiren operatörlerden batanlar olmuştu. Bu operatörlerin piyasaya en az 250 milyon dolar borç bıraktığı konuşuluyor.

Turizm merkezlerindeki esnaf da bu haberlerden dolayı paniğe kapılmaya başladı. Özellikle Rusların tercih ettiği bölgelerde esnaf, işyerlerini açıp açmamakta kararsız. Kimileri işyerini taşımayı planlıyor.

Tur operatörleri Rusların yokluğunu İran pazarıyla kapatmaya çalıştı. Bir açıdan başarılı da olundu. Ancak İran ile Türkiye arasındaki gerilim nedeniyle son haftalarda İran pazarı da kesildi.

Rus turist sayısında yıl bazında beklenen düşüş yüzde 25 - 30 arasında. En iyimser tahminlere göre bile yüzde 15 daralma olacağı ve sektörde 600 bin Rus turist kaybı yaşanacağı öngörülüyor.

Devlet politikası sonucu daha çok iç pazara yönelen Rus turist, yurtdışı seyahatleri için 'son dakika' tercihi yapabilir. 

Sektörün bütün aktörleri destek bekliyor. Hükümetin önlemleri var. Örneğin uçaklara yakıt indirimi. Yeni paketler de yolda.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Ankara'da Başbakan ile görüşmesinde sektörünün yıllarca önerdiği ama gerçekleştiremediği bir konuda olumlu sonuç aldığını açıkladı.

8'inci Ticaret ve Sanayi Şurası'nda Antalya'nın turizm başta olmak üzere diğer sorunlarını anlattı, çözüm önerilerini sundu.

Başkan Çetin, kış aylarında turizm sektörüne SGK prim desteği sağlanacağına dair bir söz alarak Antalya'ya döndü. Bu da Antalya'da turizmin 12 aya yayılaması için önemli bir aşama ve turizm personelinin başka sektörlere geçmesinin önlenmesi açısından önemli bir gelişme, karar olacaktır.

Başkan Davut Çetin, otellerin açık kalması ve istihdamın sürdürülmesi için kış aylarında SGK primlerinin devlet tarafından karşılanması veya prim desteği verilmesinin son derece önemli olduğunu vurguluyor.

Yine aylardır önerilen başka bir konu var. Rusların kendi kimlikleriyle Türkiye'ye girebilmelerinin sağlanması.

Antalya Milletvekili olan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bu konuda araştırmaya başladığını açıklamıştı. Turizmciler ve Antalya'nın iş dünyası bu konuda gelecek olumlu açıklamayı bekliyor.

ATSO Başkanı Davut Çetin'in gündeme getirmişti; milyonlarca turistin taşındığı 150 km'lik Antalya-Manavgat-Alanya yolunda 70 civarında trafik lambası var.

Bu güzergah kent içi yollarına dönüşmüş durumda. Yeni yol çalışması acil olarak programa alınmalıdır.

Ankara ve İstanbul gibi kentlere ulaşım için hızlı tren için de çalışma başlatılmalı.


Okuyucu Yorumları

bir panik analizi10.04.2015 / 15:28:00
Sn.Ecevit, Panik ve heyecan bizim hayat tarzımız! Dert etmiyoruz! Lakin, hayat kendi doğasında bir şekilde akıyor gidiyor!! Giderken neler götürüyor, neler bırakıyor! Bunu da zaten anlayamıyoruz ve panik de yapmıyoruz! Mutluyuz yani!!
Zafer Cengiz10.04.2015 / 22:03:00
Ülke turizminde geceleme sayısında üçte ikisini üreten Antalya, yıllardır ekonomik gücünü kullanamayarak maalesef bu durumlara düşmüştür Sn.Ecevit. Şimdi ise sadece "narkozla yaşamak" türünden çözümlerle çarpık gelişmeler ve yitirilen imaj ne kadar tamir edilebilir acaba? Kökten bozulan Arz ve Talep dengesinde, Ulusal pazarlama kurumu TÜRSAB yeni pazarlar çalışmaz iken, 580 bin yatak çok oldu, yatırımlar dursun kampanyası açan Şampiyon turizmin, yıllardır hastalıklı bünyesi için ne tedbir alınıyor? Şimdi ise: Paniklemenin ecele yararı yok ve başa gelenler de doğal olarak çekilecektir elbet. BKZ: http://www.antalyabugun.com/makale/turizm-cokuyor-ve-antalya-caresizlik-icinde-20678.html

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr