turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
19.10.2018 Toplam Okuyucu: 123883203 | Bugünkü Okuyucu: 4282 | On-Line: 49 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
Hüseyin Bölük ,Turizmde çıkış yolları Hüseyin Bölük
Executive Chef
14.12.2015 / 14:23:33

Turizmde çıkış yolları


Bir adım sonrasını düşünüp tedbirini almayan bir millet olduğumuzdandır Rus turistteki problemi dillere pelesenk etmemiz. Turizmle ilgisi olan olmayan herkes çok net anladı ki en azından bu yıl Rus turist gelmeyeceğinden turizm sektörü ciddi darbe alacak.


Türkiye konum itibariyle krizlerin tam da göbeğinde bir ülke maalesef. Hal böyle iken kimsenin günü kurtarmaya yönelik politika izlemeye hakkı yoktur. Her bir turizmci kendi çapında farklı alternatiflere yönelmeli, projeler üretmelidir. Yoksa bugün Rus turistle yaşadığımız sıkıntıyı yarın saç ektirmeye gelen Araplarla, ertesi gün ise İngiliz veya Almanlarla yaşarız.

Hem bir adım sonrasını düşünüp hazırlıklı olmak hem de krizleri avantaja dönüştürebilmek için birer turizmci olarak akıllı hareket etmeliyiz. Her işimizi kısa, orta ve uzun vadeye yönelik hazırlanan planlar ve programlar çerçevesinde yapmalıyız!

Ülkemizde bir türlü dikiş tutmadığına inandığım, ihmal edilmiş iki güçlü yanımıza dikkat çekmek istiyorum. Hem kim bilir Rus turiste her zaman tepkili olan Avrupalılar sayesinde bu durumu avantaja çevirir ve bu iki alanda hedeflerin çok üzerine çıkarız!

Bunlardan birincisi Detox turizmidir.

Hani şu sadece iç turizme hitap edipte katılımcı misafirlerin;

- ''Usta kimse görmeden bana oradan bi dürüm sar'' dedikleri ve bir türlü amacına ulaşmayan detox turizmi.

Detox denildiğinde sadece zayıflama odaklı anlaşılan, sağlıklı yaşamakla bağdaştırılmayan detox!

Neden Avrupalının tatil çantasında kendi ülkeleri dışında bir alternatif yol haritası olamıyoruz?

Neden Bakanlık olarak profesyonel bir video hazırlayıp Mehmet Öz gibi dünyaca tanınan bir uzman doktorumuzu bu alanda tanıtım yüzü olarak kullanamıyoruz?

Çok mu ciddi yatırımlar gerekiyor?

Bunlardan ikincisi ise Termal turizmidir.

Ülkemizin jeotermal açısından dünya çapında bir potansiyele sahip olduğunu, hatta Avrupa Kıtası'nda kaynak açısından birinci sırada olduğunu biliyor muydunuz?

Samsun Havza'dan, Afyon Sandıklı'ya, İzmir Balçova'dan, Erzurum Pasinler'e hatta Pamukkale'de Rize Ayder'e kadar geniş bir alandaki jeotermal potansiyelimizi yeterince kullanamıyoruz maalesef.

Gittikçe yaşlanan Avrupalı'ya termal turizmini ve detox turizmini ayrı ayrı ele alarak detaylı anlatmalıyız. Bunun için bir aksiyon planı belirlemeli ve yarından tezi yok harekete geçmelidir!

Turizmde zaten bir kalifiye çalışan sıkıntısı varken bu iki alanda ayrıca uzmanlaşmış kişileri bulmak neredeyse imkansız. O yüzden bu alanlarda çok önemli olan iki bakanlığın; Turizm ve Sağlık Bakanlığının birlikte ciddi bir şekilde efor sarf etmesi gerekir.

Her alanda üreten, dünyanın dört bir yanından beyin göçü alan bir ülkeye dönüşmemiz dileğiyle...


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr