turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121812487 | Bugünkü Okuyucu: 7614 | On-Line: 27 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BÜLENT ECEVİT ,Turizmci büyük düşün... BÜLENT ECEVİT
Gazeteci-Yazar
13.11.2015 / 14:55:57

Turizmci büyük düşün...


Genel olarak baktığımızda turizmde şans yüzümüze gülüyor. Bu kadar aksilik varken, ekonomik ve terör krizlerin ardından gelişen olaylar, istesek de istemesek de turizmde şans ülkemizden yana oluyor.


G20, Antalya'nın turizmde marka değerini kat kat arttırdığı ve/veya arttıracağı kuşkusuz. Antalya'yı tercih eden zamanın hükümet üyelerinin doğru bir karar verdiklerini düşünmeyen yok gibi.

Turizmde iddialı diğer bölgelerimiz bu konuda biraz kıskançlık duyabilirler; tatlı bir kıskançlık olarak hedeflerin daha da yükselmesi için çabalayacaklarını sanıyorum elbette.

Ancak Türk turizminin borsasını Antalya'nın oluştuğunu unutmamak gerek. Fiyatlar burada belirleniyor ve diğer bölgelerin fiyatları da öyle ortaya çıkıyor.

Liderlerin Antalya'ya gelmesinin tanıtıma katkısının maddi olarak değerinin 1 milyar Euro'yu bulacağı işin uzmanlarınca tahmin ediliyor. Türkiye'nin bugüne kadar böyle bir tanıtım katkısına ulaşamadığını turizmle ilgilenen herkes bilir.

Sadece liderler gelmiyor ki beraberinde onlarca yöneticisiyle geliyorlar. 2 binden fazla yabancı gazeteci de Antalya'da bulunacak. Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi gazeteci konuklar için çeşitli turlar geziler düzenliyor. Liderlerin ayrılmasından sonra da birkaç gün kalacaklar ve kenti tanıyacaklar.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Başaran Ulusoy, "2 bine yakın yabancı basın mensubu organizasyonu takip edecek. Liderler tarihi mekanları gezer, Türk yemeklerini dener ve Türkiye'yi överse tanıtımın değeri 1 milyar Euro'yu bulabilir. 2016 yılında Türkiye'ye gelecek turist sayısı da bu tanıtıma paralel olarak artar" diye konuşmuştu.

Elbette Sayın Ulusoy bu değerlendirmesi dikkate alınmalıdır. Ve hükümet olarak bunun gerekleri zaman geçirmeden yapmalı, unutulmamalıdır. G20'nin ardından destekleyici ve Türkiye'yi ve Antalya'yı unutturmayacak tanıtım çalışmalarına devam edilmesi gerekir.
Yeni hükümette turizm bakanının kim olacağı ve Kültür ile Turizm Bakanlıklarının ayrılıp ayrılmayacağı da çok önemli.

2015'i, turizmde krizin yaşandığı bir yıl olarak geride bırakmak üzereyiz. 2016 umutları, sektör temsilcilerinde çok da yok açıkçası. Sadece bizim alacağımız önlemler turizm hareketini arttırmaya yetmiyor ne yazık ki. Dünyanın turist gönderen ülkelerindeki ekonomik şartlar da bunda etkili.

Mısır'da bir tur uçağının düşmesi veya düşürülmesi nedeniyle Rusya'dan seferler iptal edilince Rus tatilciler soluğu Antalya'da alıyor. Dünyanın hiçbir ülkesi tatil yöresi böyle bir durumdan mutlu olmaz, olmamalı. Antalyalı turizmciler de bu durumdan hiç memnun değiller açıkçası.

Turizm tatlı bir rekabet ile yürüyen sektör. Felaketlerden sevinmek fırsatçılık yapmak hele ki bizim gibi bir çok zorlukları yaşayan ülkeye hiç yakışmaz. Zaten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık'ın belirttiği gibi bu durum geçicidir ve eninde sonunda eski haline dönülecektir.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Yusuf Hacısüleyman hem konaklama sektörünün fiyatlar konusunda hem de hükümetin fedakarlık yakıt desteğiyle fedakarlık yapmaları gerektiği uyarısı yabana atılmamalı.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, turizmdeki durgunluk nedeniyle sadece Antalya'nın kaybının en az 2,5 milyon dolar olduğunu hatırlatıyor. Ve bu da gösteriyor ki turizm ekonomisinin sadece Antalya için değil ülke geliri açısından da çok önemli olduğunun altını çiziyor.

Genel olarak baktığımızda turizmde şans yüzümüze gülüyor. Bu kadar aksilik varken, ekonomik ve terör krizlerin ardından gelişen olaylar, istesek de istemesek de turizmde şans ülkemizden yana oluyor.

Antalya'da sektör temsilcilerinin 2016 için beklentisi 2014'ü yakalamakla sınırlı olduğunu biliyorum. Bu hedefin daha da yükseltilebileceğini sanıyorum. Yeni hükümetin ve turizm bakanlığının bu konudaki yaklaşımları, Türk turizminin temsilcilerince dört gözle beklendiği de bir gerçek.


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr