turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121812487 | Bugünkü Okuyucu: 7614 | On-Line: 27 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BÜLENT ECEVİT ,Turizm ve Suikast... BÜLENT ECEVİT
Gazeteci-Yazar
22.12.2016 / 13:28:50

Turizm ve Suikast...


Turizmin siyasetten uzak tutulması istense de bunda pek başarılı olunamayacağı kanısı her kesimde var.


Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'a suikast düzenlendiğini duyunca 'Eyvah' deyip, Rusya'nın vereceği tepkinin ülkemizi, Antalya'yı ve elbette turizmi, çarşıyı pazarı, tarım ihracatımızı nasıl etkileyeceğini düşündüm...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Rusya lideri Putin ile telefonla konuştuğunu öğrendik. İki lider de eylemin bir terör örgütü tarafından yapıldığını açıkladılar. Ortak çalışmayla bu suikastın arkasında olan güçlerin peşini bırakmayacaklarını tüm dünyaya duyurdular.

Çok üzücü bir olaydı ama bu açıklamalarla yine de içimin rahatladığını söylemeliyim.

Antalya'da olunca hemen aklımıza 'turizm' geliyor ister istemez.

Bu kez sağduyu öne geçmiş, ilişkileri geren açıklamalar olmamıştı. Ulusça rahat bir nefes aldık...

Çoğu kişinin görüşüne göre 2016'da turizmde dibe vurduk. Kimine göre 2017 daha kötü olacak. Çünkü ülkemizin yurt dışı politikaları git gide kötüye gidiyor. Bu konuya fazla girecek değilim. Uzman gazeteci ve yazar arkadaşlarımız gereken değerlendirmeleri yapıyor. Türkiye'nin hatası varsa da çoğu elinde olmayan olaylar da bu gidişata neden olduğunu biliyoruz.
Antalya'da turizmcilerin 2017 beklentisi 3 milyon Rus misafir. Turizm örgütlerinin açıklamaları bu yönde. Moskova'da görev yapan bir arkadaşım, suikast olayının birkaç saat sonrasında Whatsapp'dan mesaj göndermişti. Tv'lerde şöyle değerlendirmeler yapılmış: "Büyükelçimizi koruyamayan bir ülke, şezlongda güneşlenen vatandaşlarımızın güvenliğini sağlayabilir mi?"

Suikastı gerçekleştiren örgütün ismi de ortaya çıktı sayılır; El Nusra eylemi sahiplenmiş. Yani kısacası mesele Suriye ve oradaki fiili durum meselesi.

Ne yazık ki Türkiye'nin adı sürekli terör, savaş, bombalama, ölümlerle anılır oldu. Bu olayların ardından yurtdışında nasıl bir çalışma yapılmalı ki bu kötü imajı tersine çevirmeliyiz. Konuştuğumuz turizmciler, imajı tersine çevirmenin hayli zor olduğunu, devlet politikalarıyla da desteklenmesi gerektiğinin altını çiziyorlar.

Bu arada yaşadığımız, kısaca 'Terör' diyerek tanımlayacağımız olayların arasında bir de Anayasa değişikliği ve 'Başkanlık' tartışması var. Özellikle Avrupa'da bu konu 'Türkiye demokratiklikten çıkıp otokrat (buyurgan) bir yönetime doğru gidiyor' şeklinde değerlendiriliyor.

Turizmin siyasetten uzak tutulması istense de bunda pek başarılı olunamayacağı kanısı her kesimde var. Turistik bölgelerdeki küçük esnaf bile 2017'de işyerlerini açıp açmamakta kararsız. Özellikle Euro üzerinden ve yüksek kalan kiralar bu tercihte önemli bir etken.

***

Bir haber gözüme çarptı; turizmde ruble cinsinden kredi... Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Başkanı Mehmet Ali Akben, "Bankalarımız ruble üzerinden kredi verebilir" demiş. Konuyu bankalarla görüştüklerini ve bankaların bu alanda bir çalışma yaptıklarını açıklamış. Rus turist de harcamalarını ruble ile yapacağı için kendi içinde bir ticaret oluşacağı beklentisi var.

Mart ayındaki iki önemli turizm fuarı var. Birisi Berlin İTB, diğeri Uluslararası Moskova Turizm Fuarı (MİTT)... Her ikisi için de önemli çalışmalar yapılmalı, başlatılmalı. Suikastın açtığı yaranın sarılması önemli. Unutturmak mı gerekir, yoksa bu acıyı olayı bizi de onlar kadar üzdüğünü mü anlatmak gerekli bilemiyorum.

PR ve lobicilik uzmanları hem bu konuda hem de ülkemizle ilgili diğer konularla ilgili değerlendirmeler yaparak, turizmcilerin ve hepimizin duruma nasıl yaklaşmamız gerektiği raporlanmalı. Bu konuda dünyanın tanınmış uzman firmalarıyla çalışılabilir.

NOT: Daha önceki yazımda, Yunanistan'ın Thasos adasındaki Markos Studios isimli oteline booking.com üzerinden yaptığım rezervasyonu iptal edince, kredi kartımdan 200 Euro çektiğini konu etmiştim. Bankama yaptığım itiraz sonuçlandı ve konaklamadığımız halde çekilen bedel hesabıma geri ödendi. Bilgi vereyim istedim...
Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr