turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
19.06.2018 Toplam Okuyucu: 122179422 | Bugünkü Okuyucu: 6794 | On-Line: 58 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
KEREM KÖFTEOĞLU ,Turizm, yenilikçi tasarımlarla sınıf atlıyor KEREM KÖFTEOĞLU
TUYED Başkanı
12.04.2013 / 14:37:38

Turizm, yenilikçi tasarımlarla sınıf atlıyor


Bir turizm yazarı olarak, 20 yılı aşkın sürede, sektörle ilgili çeşitli haberlere imza attım. Başkanlığını yaptığım TUYED'in (Turizm Yazarları ve Gazetecileri Derneği) 'Sektörle Buluşmalar' adıyla sürdürdüğü paneller dizisinde de birçok konuyu uzmanlarıyla masaya yatırıp tartıştık...


Son olarak geçen yıl Antalya'da gerçekleştirilen Resort Kongresi'nde dağıtılmak üzere hazırlanan "Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi" başlıklı özel sayıda aralarında benim de olduğum bir ekiple turizmin geleceğini çeşitli açılardan araştırıp haberleştirdik.

Söz konusu çalışmayı bitirdikten sonra, ekip arkadaşlarımla birlikte "Hangi konuyu eksik bıraktık?" sorusuna yanıt bulmak için aramızda bir değerlendirme yaptık. Yaptığımız değerlendirme sonunda, elde olmayan nedenlerden dolayı 'Turizm ve Mimarlık' konusunu eksik bıraktığımızı fark ettik.

Bu eksikliği nasıl telafi edeceğimiz konusunda kafa yormaya başladığımızda, elime VitrA'nın Türk Serbest Mimarlar Derneği (TSMD) ile ortaklaşa hazırladığı 'VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi'nin "Turizm ve Rekreasyon Yapıları" başlıklı ikinci kitabı geçti. Okumaya başladım. Yazılar içinde geçen bazı saptama, tanım ve benzetmeler, deyim yerindeyse beni kitabın içine çekti. Öncelikle, kitabın ortaya çıkmasında fikir, yazı veya editoryal katkı sunarak emeği geçenleri kutlamak istiyorum.

Dikkatimi çeken saptama, tanım ve benzetmelere gelince... Bunların sadece birkaç tanesini yazmakla yetineceğim. Yazarlar, Türkçe'ye 'yeniden yaratım' olarak çevirebileceğimiz "recreation" sözü için şu önermeyi yapıyor: Recreaiton'a Türkçe'de anlam itibarıyla en çok yakışan sözcük tatil. Oteller, iş dışında kalan zamanın tüketim pratiğine ev sahipliği yapan mekânlardır. Yeni oteller, sığınak, ev, sahne, tiyatro arasında sınırların eridiği noktada evden uzakta ev, kentin içinde kent, gerçek yaşamda tiyatro yaratmaya özenmektir. Bu tesis, yüzde yüz birbirine inanmış işveren, tasarımcı, işletmeci uyumunun başarısıdır. Ve diğerleri...

Daha sonra, böylesine önemli görüşlerin mutlaka bir panelde ele alınması gereğinden hareketle, konuyu VitrA ile birlikte değerlendirdik ve 5 Nisan'da İstanbul Modern'in Konferans Salonu'nda, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Celal Abdi Güzer'in moderatörlüğünde, turizmci Vural Öger, edebiyatçı Buket Uzuner ile mimar Gökhan Avcıoğlu'nun konuşmacı olduğu "Değişen Tatil Anlayışının Mekânsal Yansımaları: Turizmde Alternatif Mimarlık Arayışları" başlıklı paneli gerçekleştirdik.

Prof. Dr. Güzer, açış konuşmasında son yıllarda turizmin giderek artan oranda mimarlık üzerinden etkin olmaya çalıştığını söyledi. Bu tezini İspanya'nın Bilbao kentinde bulunan Guggenheim Müzesi ile temellendiren Güzer, binlerce kişinin müzeyi görmek için Bilbao'ya gittiğini hatırlattı.

Vural Öger, Türkiye'nin sahilleri ve kentleri betonlaştıran bir anlayışla çok büyük hatalar yaptığını ve yapmaya devam ettiğini söyledi. Öger, "Türk insanına yüksek yapıları modern olarak sunuyorlar. Rant düşüncesiyle Antalya'yı mahvediyoruz. Turizmde otantik bina çok önemli. İnsanlar 100 sene önceki binalarda kalmak ve kahve içmek istiyorlar. Türkiye turizm açısından tehlikeli noktaya gidiyor" diye uyardı.

Mimar Gökhan Avcıoğlu da insanların artık otantik olanın peşinde olduğunu hatırlatıp, "Turizm sadece belirli bir kitleye endekslenemez. Özellikle genç Avrupalılar ani kararlarla gidecekleri yerleri seçip, otantik ürünler arıyor. Biz misafirperver bir ülkeyiz. Samimiyet çok önemli. Siz iç kültürünüzde neleri yaşıyorsanız insanlar da bunu görmek istiyor" dedi.

Konuya kadın ve edebiyatçı gözüyle bakan Buket Uzuner ise kadın mimarların sayısında yaşanan artışla birlikte tatil kavramında mekânsal anlamda farklılıklar yaşanacağına dikkat çekip, "Bugün aramızda kadın mimarların olması, işletmeciler arasına da kadınların girmesi, tatil kavramına da mekânsal olarak önemli dokunuşlar getirir.

Unutmayın ki, tatil mekânını seçenler kadınlardır. O yüzden tüketicilerin kadın olması nedeniyle mimarlığa daha dişi bir bakış geleceğini umuyorum" diye ekledi.

Kendi adıma, 'VitrA Çağdaş Mimarlık Dizisi'nin ikinci kitabından olduğu gibi, söz konusu panelden çok şey öğrendiğimi söylemek istiyorum. Bu yüzden gerek VitrA gerekse de TSMD'nin bundan sonraki çalışmalarında işbirliği içinde olmaktan mutluluk duyacağız.


Okuyucu Yorumları

Airman07.05.2013 / 11:50:00
Her şey güzel ancak Antalya'da bir Eyfel veya benzeri bir başyapıt eser neden hala yok ? Bu tür eseri ile sembolleşen pek çok şehrin ve ülkenin olduğu gibi böyle bir başyapıt esere Antalya'nın çok ihtiyacı var diye düşünmekteyim!.. Bu konuda taslak projem de vardır.. Yeter ki bir dinleyenim olsun!.. saygılar ve başarılar..

Yazarın Diğer Yazıları


• OTA'lar ve Booking.com doğrular ve yanlışlar

06.04.2017
• Mudurnu'yu yeni "T" kurtarabilir01.11.2016
• Olimpiyatlar kime kazandırıyor?20.08.2016
• Almanya, bölgesel ve tematik turları öne çıkarıyor19.07.2016
• Bir çuval inciri berbat eden yanlışlıklar komedisi07.07.2015
• Ödül enflasyonunu tartışmalıyız28.04.2014
• Palandöken'de kayak sezonu Nisan ayına kadar uzayacak19.12.2012
• Şanlıurfa makus talihini kültür turizmiyle yenebilir06.12.2012
• Hırçın Karadeniz'in sakin kızı Cide...04.07.2012
• Sivas'ta bir organizasyon ve "Okyanusu geçip derede boğulmak"23.06.2012
• Bir ilke daha imza attık21.03.2012
• Nemrut Turizm Birliği kurulmalı!10.01.2012
• Golf turizminde rüştümüzü ispat ettik ama...21.11.2011
• Sağlık turizmi daha organize olmalı01.11.2011
• Turizm demek, öykü demektir!21.10.2011

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr