turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
20.05.2018 Toplam Okuyucu: 121783308 | Bugünkü Okuyucu: 12376 | On-Line: 20 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,Turist Çin'de de olsa getirin BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
14.11.2016 / 00:04:08

Turist Çin'de de olsa getirin


Hangi kurumlarımız, 1 milyon kişinin gelecek yıl Türkiye'ye gelmesine ilişkin kapsamlı anlaşmalar yaptıkları söylenen bu heyete, katılımcı vermişlerdir?


Sona ermekte olan 2017 sezonu boyunca, krizden çıkabilmek adına yapılanlar içinde, sanırım en çok akıllarda kalacak olan girişim; fırsat bulan her kademeden resmi, yarı resmi ve yerel yöneticilerimizin, elbirliği etmişcesine tanıtım amacıyla yurtdışına gidişleridir.

Özellikle bazı yerel yöneticilerimizin yüksek görev bilinciyle, haritada yerlerini bile bulmakta zorlanacakları şehirlerde düzenlenen fuarlara, katılmaları sırasında gösterdikleri heyecandan etkilenmeyen pek az kişi vardır.

Bu arada başvurulan başka bir etkinlik de; tur operatörlerinin satışlarını arttırmak amacıyla, yabancı seyahat acenteleri çalışanlarının Türkiye'ye davet edilerek, Belediye Başkanlarımızla iyimser ve güler yüzlü fotoğraf çektirmeleriydi.

Kuşkusuz bu girişimlerden etkilenen bazı meslek kuruluşlarımızın yöneticileri de hareketlenmekte gecikmediler. Rusya ile ilişkilerin iyiye gitmesinden cesaretlenerek, önümüzdeki sezon için 5 Milyon hatta 7 Milyon kişilik ziyaretçi beklentilerini kamuoyumuz ile paylaştılar. Her tahmini açıklamalarından sonra, yan gözle Ankara'daki büyüklerimize bakarak gülümsediler mi, bilinmiyor.

Bu arada hiç beklenmedik bir mutlu gelişme, geçtiğimiz haftanın son günlerinde -tarihinin en özgür dönemini yaşayan- medyamızın haber merkezlerinde ve haber kanallarında değerlendirildi.

Eski bir Başbakanlık görevlisi olduğu belirtilen, belki de sırf bu yüzden en büyük pazarımız Almanya'nın hükümetiyle arasının pek iyi olmadığı söylenen bir yetkili, yanında Turizm Bakanlığı temsilcileri, sektör temsilcileri, otelciler ve seyahat acentelerinden oluştuğu belirtilen, kalabalık bir heyetle –ki, haberde 18 kişi- Çin'de çok yoğun temaslarda bulunduğunu, önümüzdeki sezon için ayrıntılı bir program üzerinde çalıştıklarını ve en az 1 milyon turist geleceği müjdesini verdi.

Gerçi bu sevindirici haberden hemen sonra bir talihsizlik olmadı değil.

Ama o kadar kusura kadı kızlarında bile bakmayanların ülkesinde ata sözümüz, bu ayrıntıyı görmemizi engelledi.

Tarım Ürünleri İhracatçıları Birliğinin Başkan Yardımcısı Pekin'de kaldıkları otelde gece yarısı uyandırılarak, pasaportlarının sıkıca polis tarafından incelendiğini, sorguya çekildiklerini ve "ülkenizde savaş sürerken, burada ne işiniz var" biçiminde sorularla karşılaştıklarını söyledi.

Biz yine de iyimser düşünelim diyeceğim..

Ama gönül elvermiyor.

Hangi kurumlarımız, 1 milyon kişinin gelecek yıl Türkiye'ye gelmesine ilişkin kapsamlı anlaşmalar yaptıkları söylenen bu heyete, katılımcı vermişlerdir? Aralarında yer aldıkları ifade edilen turizmciler, hangi meslek örgütü ya da örgütleri adına Çin'e gitmişlerdir?

Bu soruların yanıtlarını merak ederken, Dışişleri Bakanlığımız yayınladığı bir uyarı ile ABD'ye gidecek yurttaşlarımızı, bu ülkede Cumhurbaşkanlığı seçiminin ardından çıkan karışıklıklar karşısında dikkatli davranmaya, yurtdışı temsilciliklerimizden yapılacak bilgilendirmelere kesinlikle uymaya çağırdı.

Büyük devlet olmak böyle bir şey işte. İnsan gururlanmadan edemiyor.

Kuşkusuz büyük başın derdi de büyük oluyor.

Bizim dış krediyle yaptığımız, köprüleri, metro hatlarını, hızlı tren sistemini, havaalanlarımızı çekemeyen başta Almanya olmak üzere AB; bu kez hiç umursamayacağımızı hesaplamadan, müzakereleri dondurmaktan, Avrupa Konseyi üyeliğimizin askıya alınmasından bahseder olmuş.

Gerçi asıl korktukları konuları seslendirmek yerine, tarihinin en demokratik ve özgürlük içindeki dönemini yaşayan Türkiye'de, idam cezasının yeniden gündeme geleceğine ilişkin tartışmaları, basın ve yargıdaki baskıları gerekçe gösteriyorlar ama. Kim inanır?

Bu yoğun gündemde turizmci dostlarımıza söylenecek bir çift sözümüz var.

Sevgili turizmci dostlar, sorunlarınızı çözmek için başvurduğunuz yöntem; samanlıkta düşürülen iğneyi, dışarıda aramaya benziyor.

Çözüm bu aşamada ne Londra'da, ne Berlin,ne Moskova ,ne de ABD ya da başka bir ülkede, reklam ve tanıtım yapılarak sağlanamaz.

Çözüm sizlerin çok yakınınızda; Ankara'da.

Yaşadığınız kriz; bazı yıllanmış meslek örgütü yöneticilerinin şirinlik gösterileriyle bezedikleri, iyimser tahminleri ile değil, sadece yetkililere içinde bulunduğunuz durum ilişkin doğruları anlatmakla çözülebilir.

Göründüğü kadarıyla başka çare de yoktur.


Okuyucu Yorumları

Ferit Volkan14.11.2016 / 12:36:00
Her zamanki gibi cok guzel yazmışsınız Sn.Bakan. Yokluklardan geldik tama meyvalarını almak üzereydik Turızm Ekonomisinden olmadı??Artık bizden sonraki nesiller çalışsın,biz hala bu Ülke nasıl yönetilmeli tartışmasındayız!!
ömer keskinkılıç14.11.2016 / 14:36:00
birilerin derti sadece çin... rusya... arab yada iranlı turisti türkiyeye entegre etmek... kısacası az kazanmakla razı olun ve bu ülkelerinin (../... dünya ülkeleri) kültürüyle alıştırlmak isteniyor... karar senin... seçim senin...
ferit raat14.11.2016 / 16:17:00
lafontain den hikaye lere devam.... Nasıl gelecekler ve NEDEN gelsinlerki yi sormadan plan proje yapmayın boşuna... Çinden veya benzer uzak noktalardan sadece kombinasyon olarak turist alabiliriz....Yani doğu Akdeniz Yunanistan Mısır vs şeklinde olabilir ...ufak tefek kültür turları desek ... önce kapanan ve maalesef kapanacak otelleri açık tutun önce sonra bakarız...Boşa kürek sallıyoruz ..UYANIN UYANIN...Güney Amerika dan milyon milyon Hindistan dan milyon milyon gelecekler neredeler bu arada?!
vural kugu15.11.2016 / 12:51:00
Veyselin, dedigi gibi.Uzun ince bir yoldayiz. bence aynen cozum Ankarada ve sonra Turizm(24 saat ve ucak tarifeleri) fiyatlamasinda.her sene geri gelmeyen musteriyi ebediyen kaybetmek tehlikesindeyiz.
Zafer Cengiz16.11.2016 / 16:44:00
Ülke yönetimi- Siyasetin derin girdaplarında çözülmesi gereken bir konu AMA Turizmin yönetimi (ağırlıklı olarak) Siyasetin kenarında çözülmesi gereken TEKNİK ve Örgütsel bir konu değil midir? 15+Yıl önce "gelişen turizme 2.Hamle olarak yola çıkılan ve değişen kabukta yeni kostüm olarak biçilen" 2023 Stratejimiz hala geçerli değil midir? BUGÜN ise Turizm Bakanlığı mevzuatına göre "her 2 yılda bir yapılması gereken Turizm ŞURA'sının geçen hafta yapılması İPTAL edilmiş" ve ne zamana ertelendiği bile belirsiz durumda iken.. Çinle yapılan bir anlaşmaya monte edilen bir cümleye takılmak olacak iş midir? Turizm Bakanımızdan "bu hayati konuları açıklığa kavuşturacak ve turizmi bu kışı da yitirmeden düze çıkaracak içi dolu demeçler beklemek" gerekmiyor mu..??
arif gümüşpala18.11.2016 / 12:28:00
politikacıların çıkarına göre turizm asla ve asla yürümez! bunu öğrenin ve kabul edinin artık! insanları ve onlara hizmet etmek istiyenleri rahata barakınıız! bırakmayanlar da ALLAH belaları versin!
H. Yavuz UYAN16.01.2017 / 10:27:00
Üfff!! Sayın YÜCEL'den çok güzel bir yazı ve harika yorumlar.. Çözümü iki cümlede yazıyorum. Krizden anlayan, otel yönetiminden anlayan otel sahipleri, restoran ve şoping mağaza ve dükkan sahipleri ve THY ; Yurt dışından hiç yolcu getiremeyeceklermiş ve bu ülkeye bu yaz yurt dışından tek turist gelmeyecekmiş gibi düşünsünler... "" Yabancı turistsiz bir sezon"" adını koyarak, her işletme kendi projesini hazırlayıp yıllardır " stepne-yedek depo- peşin para" olarak gördükleri Türk halkına sunsunlar. Bakalım ne cevaplar gelecek! Ne çözümler çıkacak!! Değerli Turizmciler Bu ülkede 31 senem otellerde geçti, 16 senesi de yöneticiydim. " Krizde yönetim nasıl olur?" soruma hiç bir işletme sahibi doğru cevap veremediler... Değerli cevaplarınızı bekliyorum:))) Saygılarımla, Yavuz UYAN

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr