turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121812487 | Bugünkü Okuyucu: 7614 | On-Line: 27 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
Hüseyin Bölük ,Topyekün tükeniyoruz Hüseyin Bölük
Executive Chef
21.10.2015 / 17:31:58

Topyekün tükeniyoruz


Biz toplum olarak tüketici bir milletiz ve ürettiğimizin kat kat fazlasını tüketiyoruz! Teknolojiyi tüketiyoruz mesela, turizmi tüketiyoruz, tarımı, hayvancılığı, sanatı, saygınlığı, kendi kendine yetebilmeyi hatta aşçılık mesleğini bile tüketiyoruz...


Bu yazımda bir turizm sektörü yöneticisi ve çalışanı olarak pozisyonları (unvanları) nasıl tükettiğimize ya da bu tükenmişliğin yan ürünü olan unvanlara duyulan saygının tükenmesine değinmek istiyorum müsaadenizle.

Buna değinirken de bir şef olarak mutfaktan örnekler vereceğim ama siz bunu Turizm Bakanlığı'ndan, işletmelerin genel müdürlerine, departman müdürlerinden, sivil toplum kuruluşları başkanlarına kadar geniş bir yelpazede turizmdeki tüm makamlara genelleyebilirsiniz.

Günümüzde her birimiz bireysel başarılara, vitrine ve nüfuza odaklanmışız. Kimin sosyal medyada ne kadar takipçisi var? Kim daha az emek ve enerji sarf ederek ne kadar fazla kazanıyor?

Daha az emekle daha fazla para kazanmak ve daha fazla nüfuza sahip olabilmek!!!

İşte tam da bu noktada içi boş şefler, yöneticiler, iş verenler, kısacası yarınlarımız şekilleniyor. Tıpkı bir zamanlar gazete kuponları ile verilen ansiklopediler gibi görünüşte kalın ama özünde içi boş yarınlar!

Turizm sektöründe kalifiye şef açığı çok fazla olduğu için bunu fırsat bilen uyanıklar çıkıyor. Sadece Executive değil, her pozisyondan olan bu uyanıklar sırf bir an önce makam sahibi olabilmek ve vitrinde kendilerine yer bulabilmek için çok düşük fiyatlara çalışıyorlar.

Peki o zaman ne oluyor? Her şeyden önce birikim olarak o koltuğu dolduramadığından ne kadar ucuz işçi olursa olsun iş veren tarafından gözden çıkarılıyor.

Peki sonra...

Sonra hiç referans kontrolü yapılmıyormuş gibi başka yerlerde aynı pozisyonda ya da daha üst pozisyonda başka bir işletmede iş başı yapabiliyorlar. Bu nakarat yıllarca bu şekilde gidiyor.

Peki bu nakaratın yani ucuz etin yahnisinin ülke turizmine bir artısı veya eksisi var mı?

Artısına henüz şahit olmadım ama eksileri epey kabarık. İşte öne çıkanlar...

Her şeyden evvel çalışanların o pozisyona olan saygısı kalmıyor.

Çalışanlar tüm yöneticilere ön yargı ile yaklaşmaya başlıyor.

Temsil ettiği alanın gelişmesine katkısı olmadığı gibi geri gitmesine de sebep oluyor.
Kendisi yanlış bildiği için çevresinde de yanlışı öğrenenlerden oluşan bir gelecek meydana getiriyor.

İş hayatına yeni atılanlar onların sayesinde daha mesleği öğrenmeden; Egoyu, kolay para kazanmayı, çatışma ortamından nemalanarak çabuk kariyer sahibi olabileceği yanlışını öğreniyorlar.

Sektördeki tecrübeli ve başarılı yöneticiler pahalı kaldıkları için tercih edilmeyen kesim olmalarına katkı sağlıyorlar.

Her bir iyi yöneticiye düşen çalıştıkları işletmeleri birer okula dönüştürmek ve okuldan mezun olan öğrencilerinin özgüven duygusu ile girişimci ruhlarını perçinlemektir. Bunun neticesi olarak da kalifiyedeki kalitenin yayılmasını sağlamaktır.Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr