turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
20.05.2018 Toplam Okuyucu: 121783308 | Bugünkü Okuyucu: 12376 | On-Line: 20 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
Hüseyin Bölük ,Takım çalışması Hüseyin Bölük
Executive Chef
25.09.2015 / 15:02:51

Takım çalışması


Takım çalışmasının önemini her sektörden, farklı meslek gruplarından sıklıkla duyarız. turizmde takım çalışması olmadan başarıdan kesinlikle söz edemezsiniz. Bir yerde başarı varsa orada mutlaka aynı hedefe odaklanmış, aynı dilden konuşan, çatışmalardan uzak iyi bir takım var demektir!


2010 yılında Türk Mutfağı'nı tanıtmak için gittiğim Tanzanya'da bulunduğum 13 günlük süre içerisinde Takım çalışmasının ehemmiyetine birebir tanıklık ettim. ''Hakuna Matata'' Tanzanya dilinde kafana takma anlamına gelen bu söz aynı zamanda halkın yaşam tarzı. O yüzden 30 kişinin çalışması gereken mutfakta 67 aşçı çalışıyordu. Orada tek başıma çok yoruldum, yıprandım. O günlerde beni ayakta tutan tek şey vardı o da akşam 19:00'dan sonra büfemi atıp kameralar karşısında ülkemi ve mutfak kültürümüzü anlatmamdı. Bunu neden anlatıyorum. Bir kişi ne kadar iyi olursa olsun tek başına ise aynı dilden konuştuğu bir ekibi yok ise yapabilecekleri çok sınırlıdır.

Peki ortada sadece bir takım olması yeterli midir?

Kesinlikle değildir!

Takımın;

Aynı dilden konuşması,

Aynı amaca hizmet etmesi,

Bireysel çatışmalardan ve kişiselleştirmelerden uzak, alanında uzman bireylerden oluşması son derece önemli.

Şöyle ki; eğer turizm sektöründeki bir takımda her bir departman müdürü diğerine gizliden veya aşikar bıçak biliyorsa, hedefe odaklanmış birinin başarısını diğeri tehdit olarak veya kişisel başarı için sarf ettiği bir mücadele olarak görüyorsa burada Takım Çalışması yerine Takım Çatışması hakimdir! Takım Çatışmasında aşağıdaki resimdeki gibi hiçbir takım üyesi hedefine ulaşamadığı gibi bundan en büyük zararı işletmeleri görür maalesef. Her bir turizm çalışanı başka bir işletmede iş bulabilir ama geride bıraktıkları işletmeleri toparlamak uzun zaman alır.Takım çalışması ve çatışması arasındaki uçurum hakkında sayfalarca yazı yazılabiir. Ancak burada asıl vurgulanması gereken şey; çatışma ortamı oluşturmaya müsait, egolu, mesleki birikimine yeterince güvenemediği için diğer kişilerin performansını mercek altına alan ve aslında başarılı olan kişinin performansının olumsuz yorumlanması için bir algı oluşturan ve bu algıyı yönetmeye çalışan takım üyelerine PRİM vermeyecek liderlere, iş verenlere ihtiyaç olduğudur.

Ülkemizde her geçen gün otel sayısı hızla artıyor ancak maalesef profesyonel otelci sayısı da aynı şekilde doğru orantılı olarak artması gerekirken çok zayıf bir şekilde ilerliyor. Bence bunun en belirgin sebepleri işin mutfağını bilmeden bu işe soyunan ve sadece (GOP) net kar odaklı iş verenler ve takım çatışmasını destekleyen yada buna engel olamayan yöneticilerdir.

Çatışma genelde çıkar ilişkilerinin yaygın olduğu ortamlarda hakimdir. Çünkü çıkarın yüksek olduğu yerlerde çatışmalarda kaçınılmazdır.

Tek amaçları, ülke turizminin ve çalıştığı işletmelerin istikrarı olan, komple takımın başarısına odaklanan, işletmesini adeta bir okula dönüştüren profesyonel, gerçek otelci takımların artması dileğiyle...


Okuyucu Yorumları

Ejder Tunali07.10.2015 / 13:36:00
Huseyin ustam, okullarda ders niteligi tasimasi gereken konuya deginmissiniz, tebrikler ayni zamanda tesekkurler, bana gore takim calismasi ve takim catismasi Gecmis zaman = Atalarimizin eti senin kemigi benim dedigi zamanlar takim catismasi olmazdi, olamazdi,CIRAKLAR SAYGI yi USTAlar ise herseyi ogretip yetistirdikleri ile benim adamim diye gurur duyarlardi, Simdiki Zaman= Okullar acildi yeni nesil kanunlari ogrendi, ustalara saygi kalmadi saatine bakarak calisan, 1 saat fazla calisma icin rica eden ustasindan imza isteyen, sadece kendi dogrularina inanan arkadaslar vb ....... Gelecek zaman= Dusunmek bile istemiyorum, Huseyin ustam SAYGILAR Ejder TUNALI

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr