turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
20.09.2018 Toplam Okuyucu: 123565547 | Bugünkü Okuyucu: 5497 | On-Line: 35 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
YAVUZ ATAÇ ,Sur-Toledo, Mardin-Verona olacak! YAVUZ ATAÇ
Destination Turkey
11.04.2016 / 19:15:53

Sur-Toledo, Mardin-Verona olacak!


Otuz yılda bir adım bile ilerlememişiz ama Sur-Toledo, Mardin-Verona gibi olacakmış? Artık ne söyleyeyim. Bu bir zamanlar TRT 1 kanalında yayımlanmış olan Mardin-Münih Hattı dizisi gibi bir şey sanılıyor..


Birkaç hafta önce canlı bomba tedirginliğini yaşayan İstanbul'daydım. Şehir hafta ortasına doğru bile hala eski haline dönememişti. Görüşmüş olduğum birçok kişi tedirgin olduklarından dolayı dışarı çıkmamayı tercih ettiklerini söylerken "kalabalık yerlerde dolaşma, alışveriş merkezlerine girme ve toplu taşıma araçlarını kullanma" diye beni uyardılar.

Ama işimiz gereği dolaşıyoruz. Çünkü daha önceden alınmış randevularımız var. Ayrıca biz bile gelmesek, dolaşmasak turist niye gelsin ki?

Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii ve Ayasofya önlerinde gezip tozanların sayısının fazla olmadığı hemen dikkat çekiyordu. Oysa geçen sene bu zamanlarda aynı bölgeler insana çarpmadan yürünemez durumdaydı.

Görmüş olduğum yabancılar arasında Arap, Afrikalı, İranlı ve Türki cumhuriyetlerden gelenler çoğunluktaydı. Ara sıra Güney Amerika kıtasından gelenlere rastladım. Hemen fark ediyorsunuz. Eğer yüzlerinde korku olmayıp, gülüp eğleniyor ise mutlaka Güney Amerika ülkelerinden.

Avrupalı mı? Hiç yok değil. Ama birçoğunun yüzünde farklı bir endişe okunuyor. Bunun yanı sıra daha az etkilenenlerin arasında Türk turizmin sigortası sayılan Avrupa'da yaşayan Türk vatandaşlarını sayabiliriz.

Cumartesi ve Pazar günü sadece markete gitmek için evden dışarı çıktığını söyleyen İstanbullu duayen bir turizmci internette bir haber sitesinden canlı bombanın tanındığı on beş maddeyi ezberlediğini söyledi. On beş falan diyor ama beşi altısı aklında kalmış. Tabi eğer doğruysa..

Çünkü aynı kişi iki hafta önce ITB Berlin fuarında. Diyarbakır'ın merkezi Sur'un Toledo gibi olacağını anlatıyordu. Bunun üzerine "Herhalde El Greco'nun Kont Orgaz'ın Gömülmesi adlı tablosunun Santo Tomé Kilisesi'nden alıp Sur'da 'aslına uygun olarak yenilenmiş' Konstantin sarayında sergilenecek?" diye sormuştum.

"Onu bilmiyorum" demişti. Sur'da Konstantin'in sarayı var mı, yok mu? Bende bilmiyorum. Belki hiç kimse bilmiyor? Ama olsun! Romalılar bu şehre uğramadı mı? "Evet" o zaman bir saray mutlaka vardır. Onu da lütfen Dicle Üniversitesi araştırsın. Herhalde millet oralara ayran içmeye falan gelmedi?

Bununla birlikte "Toledo Katedraline uğramışken Francisco Goya, Anthony van Dyck ve Luis de Morales gibi ünlü ressamların tablolarını almayı da sakın unutmasınlar" dedim. Çünkü El Greco'nun karanlık, dini portrelerinin bizimkileri tatmin edeceğini hiç sanmıyorum.

Bu arkadaşın bahsetmiş olduğu ikinci iddialı bir proje ise Mardin'in Romeo ve Julia'nın şehri Verona gibi olmasıydı. Operalar şehri.. Mardin! Giuseppe Verdi'nin dünyaca ünlü operası 'Aida'yı bile Avrupalı turistler artık Mardin'de izleyebilecekmiş?

Yanlış anlaşılmasın ama böyle turlar tek başına Verona'da Aida'yı izlemekle için düzenlenmiyor. İki gün sonrası civar bir şehirde mutlaka ikinci bir opera gösterisi daha olmalı. Bu yüzden Georges Bizet'in 'Carmen' ide özellikle Midyat'da gösterime sunulmalı diye de ayrıca tüyo vermiştim..

Şimdi durup dururken bu opera mevzusu nerden çıktı demeyin. Sultanahmet'te, Topkapı Sarayı'nın önünde dolaşırken 'Saraydan Kız Kaçırma' operası aklıma geldi.. "Hayret" dedim. Her nedense kimse bu operadan bahsetmiyor?

Oysa bir zamanlar Avrupa'nın birçok şehrinde reklamlarını görmüştüm. 'Orijinal mekânında' sergilenen opera diye sunulurdu. Wolfgang Amadeus Mozart'ın Türk marşı tercihlerine uymasa bile, Topkapı Sarayı bahçesinde Osmanlının hoşgörüsü ile birlikte, bağışlayıcı ve merhametli Selim Paşa'nın Konstanze'ya olan karşılıksız aşkı..

Yirmi, yirmi beş yıl önce sırf bu operayı izlemek için Avrupa'dan gelen ziyaretçiler olurdu. Hatta birçok tur operatörü çok önceden bilet almamız için para bile gönderirdi.

Şimdi gelmiş olduğumuz şu noktaya bir bakın. Otuz yılda bir adım bile ilerlememişiz ama Sur-Toledo, Mardin-Verona gibi olacakmış? Artık ne söyleyeyim. Herhalde bu arkadaşlar bunu bir zamanlar TRT 1 kanalında yayımlanmış olan Mardin-Münih Hattı dizisi gibi bir şey sanılıyor?

Görünüşe göre hala anlaşılmamış? Hâlbuki şu sıralarda Avrupa'da yaşayan vatandaşlarımıza en çok sorulan soru "Türkiye'ye yaz tatile gitmek güvenli mi?" sorusu.

Nisan sonu için çok daha önceden Antalya Lara bölgesinde bir otele rezervasyon yapmış bir ailenin talebi ise şöyle oldu. Sıcaklığın ortalama 25 dereceye ulaşıyor olması, servis kalitesinin geçen yılın altına düşmemesi ve canlı bomba saldırısının olmaması!

Bir Türk turizmcisi olarak cevabım ne mi oldu? Zoru başarırız, imkânsız ise zaman alır..Okuyucu Yorumları

kerem12.04.2016 / 11:01:00
Biz ki teknolojide NASA' yı bile sollamışız, Sur' un Toledo, Mardin'in Verona olması da bir şey mi :) Çocuk oyuncağı :)

Yazarın Diğer Yazıları


• Nuh'un gemisi ile Van Gölü canavarı!

03.04.2017
• Çünkü 'Korkma' diye başlayan bir İstiklal Marşımız var!22.03.2017
• ITB Berlin'de olmanın dayanılmaz hafifliği..14.03.2017
• Bir sıfırdan fazladır!14.02.2017
• Utrecht 2017 - Her şeyin farkında olmak berbat bir şey!16.01.2017
• Balıklar su içer mi? 18.12.2016
• Olur böyle şeyler, burası Türkiye!18.11.2016
• Turizme panik rampası gerekiyor!16.10.2016
• Türk turizmin o duayen abileri..03.10.2016
• Ruslar gelsin bize yeter..17.09.2016
• Bir musibet bin nasihatten iyidir26.07.2016
• Halkı ürkütmemek lazım.. 19.06.2016
• Bağdat'ı iki gözüm kapalı bulabilirim30.05.2016
• Bu krizde bizim hiçbir suçumuz yok26.03.2016
• Armut piş ağızıma düş26.02.2016

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr