turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
19.10.2018 Toplam Okuyucu: 123883203 | Bugünkü Okuyucu: 4282 | On-Line: 49 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
Hüseyin Bölük ,Sosyal medyadaki asosyallik Hüseyin Bölük
Executive Chef
30.05.2016 / 20:48:09

Sosyal medyadaki asosyallik


Ben dahil kaç tane şef arkadaşım uluslararası bir platforma üye olup, eşsiz sunumlarını İngilizce olarak bu platformda paylaşıyor ve merak uyandırabiliyor?


Sosyal kelime anlamı itibariyle kısaca; toplum içerisindeki yaşayan insanların birbirleriyle olan ilişkileri olarak tanımlanabilir.

Burada göz ardı edilmemesi gereken en önemli husus şudur; bireyler toplum içerisinde kendilerini ve ailelerini, dışarıda ise kendilerini, ailelerini, milletlerini ve ülkelerini temsil ederler.

Yani sağlıklı sosyalliğin en önemli kuralı temsil ettiğin değerleri göz ardı etmemektir!

Bu temel vurgudan sonra konuyu sosyal medya ve turizmle ilişkilendirmek istiyorum.

Sağlıklı düşünen hiçbir birey gerek toplum içinde gerekse sosyal medyada veya ülkesinin sınırları dışında fevri davranamaz.

Toplum içerisindeki tavırlarında veya sosyal medyadaki paylaşımlarında hep kendisine ve temsil ettiği değerlere layık hareket eder, paylaşımlarda bulunur.

Hemen her platformda vurguladığım gibi biz millet olarak tüketim odaklıyız.

Sosyal medyayı da layıkıyla kullanamadığımızı, çok dar kalıplarda ve sabit paylaşımlar yaptığımızı savunuyorum.

Burada sosyal medyanın gücünü anlatmaya gerek yok. Bugün Arap Baharı'nın sosyal medyanın gücü olduğunu inkar eden yoktur diye düşünüyorum.

Bu konu böylesine büyük bir önem arz ederken gerek Turizm Bakanlığı gerekse işletmeler ve biz yöneticiler hatta ülke mutfağını temsil eden her bir şef arkadaşım bu gücü temsil ettiğimiz toplum ve değerlere hizmette kullanabiliyoruz?

Kitleleri arkasından sürükleyebilecek güçteki kaç tane sanatçımız veya devlet adamımız bu eşsiz vatana tatile çağırıyor ya da kendi insanımızın ülkesinde tatil yapmasına ön ayak oluyor? Bunu vurgulayan paylaşımlar yapıyor?

Ben dahil kaç tane şef arkadaşım uluslararası bir platforma üye olup, eşsiz sunumlarını İngilizce olarak bu platformda paylaşıyor ve merak uyandırabiliyor?

Evet burada vurgulanması gereken deyim: "merak uyandırmak"

Bizler en küçüğünden en büyüğüne birer turizmci olarak merak uyandıracak, sıradanlıktan uzak, görüntü kalitesi yüksek kareleri İngilizce olarak paylaşmalıyız.

Bizler bireyleri, bireyler de kitleleri bu cennet ülkemize çekebilmeli!

Kaldı ki bu kadar çok uluslararası zincir otellerin olduğu ülkemizde yine bu zincirlerin gücünü kullanarak çok daha büyük kitlelere çok daha etkin ulaşabiliriz.

Yeter ki merak uyandıracak düzeyde farklı olabilelim.

Nedir bu merak uyandıracak düzeyde farklı olabilmek?

İsviçre şirketi olan resort bir otelde çalışan bir şef olarak mesleğimle ilgili birkaç örnek yazacağım.

Bunu her bir meslek grubu kendi penceresinden bakıp işine uyarlayabilir.

Bulunduğumuz yörenin zenginliklerini gözler önüne seren şefle bir gün aktivitesi. (Gidilecek istasyonlar özenle seçilmeli!)

İşletmeniz ne ölçekte olursa olsun bünyenizde hobi bahçeleri oluşturup misafirlerinize dalından kendi elleriyle kopardığı sebzelerin muhteşem bir zeytinyağlıya nasıl dönüştürebileceğini yine bahçenizin içinde organize edeceğiniz cooking class ile gösterebilirsiniz.

Geleneksel mutfağımızdan bir menü ile misafirlerinizi mutfağınızın içinde Chef's Table'da ağırlayabilir, hatta bu etkinliği Periscope veya Facebook'tan canlı yayınla temsil ettiğiniz zincirin tamamının ve bireysel bir dolu insanın izlemesini sağlayabilirsiniz.

Ekibinizden üç tane yetenekli genç şefi önceden belirlediğiniz bir kategoride yarıştırıp misafirlerinizi jüri yapabilir, yine bu etkinliği de canlı olarak yayınlayıp zincir içerisinde ilgi çekebilirsiniz.

Yine aynı mantıkta Anadolu peynirleri ve şarapları, Osmanlı mutfağından unutulmuş lezzetler, yöresel veya bölgesel Anadolu mutfağı gibi etkinlikler düzenleyebilirsiniz.

Tüm bunları Facebook, Periscope, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya kanalları ile yayınlayıp sesinizi tüm dünyaya duyurabilirsiniz.

Bireysel veya işletme olarak yapmış olduğunuz bu girişimler kitlelere ulaşır ve ülke turizmine bir nebze olsun katkıda bulunmuş olursunuz.

Yeter ki işletmenizde tüm bölümler TAKIM olabilmiş olsun ve yeter ki bu ORTAK hedefe odaklansın!

Her zaman vurguladığım gibi siz ısrarla ve düzenli olarak kapınızın önünü süpürürseniz, bu güzel eylemin topluma yansıdığı gün tüm şehir temizlenmiş olur!


Okuyucu Yorumları

Hakan Memiş01.06.2016 / 18:37:00
Şefim çok haklısın.12 sezon turizmde çalıştım.Tekirdağ otelcilik mezunuyum.Şu açık büfede yemeklerin başında duran aşçılardan bir tanesi bile mi İngilizce bilemez.Bir akşam veya öğle yemeği servisinde en az 5-10 defa restorandaki kendi postamı bırakıp yemek büfesini gidip aşçılara yardım ederdim.Neden? "Turist bir şey soruyor anlamadım gel".Ömrüm yemeklerin yapılışını veya içindekilerin neler olduğunu İngilizceye çevirmekle geçti.Arkadaşım bir tane bile aşçı bana denk gelmedi yemeklerin içinde neler olduğunu yada nasıl yapıldığını İngilizce anlatabilecek. Hakan MEMİŞ İng.Okutman Onsekiz Mart ünv.

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr