turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121812487 | Bugünkü Okuyucu: 7614 | On-Line: 27 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,Sorun ve Çözüm - 2 BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
04.10.2016 / 13:54:30

Sorun ve Çözüm - 2


Kısa sürede yeni kuşak teknolojileri kullanarak, her ölçekte işletmenin doğrudan pazarlama olanağına kavuşmalarını sağlayacak projeler hayata geçirilebilir.


MARKALAŞMA

Yerel özelliklerin öne çıkarılacağı, bölgenin yaşam kalitesini tümüyle yükseltecek, yenilikçi bir yaklaşımla "markalaşma" sağlanabilir?

Markalaşma; her ölçekteki işletmenin verimliliklerini arttıracak, bölgesel tanınma oranı yükseltecek ve farklı özellikleriyle çekim merkezleri oluşturulmasına katkıda bulunacaktır.

NASIL?

• İşletmelerin; ürün ve hizmet kalitesini uluslararası standartlara yükselterek,
• Uluslararası akredite kuruluşların ölçümleri sonucunda saptanacak eksiklikleri hızla gidererek,
• Eğitim programları ve mikro ölçekte finansal destekler verilerek,
• Kısa sürede yeni kuşak teknolojileri kullanarak, her ölçekte işletmenin doğrudan pazarlama olanağına kavuşmalarını sağlayacak projeleri hayata geçirerek,

YENİLİKÇİ PAZARLAMA VE SATIŞ YÖNTEMLERİ

Ölçümleme yapılan her ölçekteki işletmelerin; satış ve pazarlamaya ilişkin verilerini, önce Bölgesel, ardından "Ülkesel Veri Tabanı" altında toplayarak, "Küresel Pazardaki" tüketici egˆilimlerine uyumlu gelişen, "Gerçek Zamanlı", "Online" pazarlama ve satış olanağı sağlayacak, muhtelif ödeme sistemlerini bünyesinde toplayan bir yapı üzerinden, dünya pazarına rekabetçi koşullarda satış yapmaları rahatlıkla gerçekleştirilebilir.

THY TURİSTİK MERKEZLERDEN, PAZAR ÜLKELERDEKİ HAVALİMANLARINA YILLIK TARİFELİ SEFERLER DÜZENLEMELİ

Eş zamanlı olarak; Antalya, Dalaman, Bodrum-Milas ve İzmir havaalanlarından, Almanya, Orta Avrupa, Benelüks, İskandinav, Rusya, Ortadoğu ve Balkan Ülkelerine doğrudan tarifeli uçuşlarla, doğrudan bireysel tüketiciye dönük bir yapılanmaya gidilebilir.

SOSYAL TURİZM

Kamu ve Özel Sektöre ait Sanayi ve Ticari işletmelerin çalışanlarının tatil harcamalarının belirlenecek bölümünün, vergiden indirilmesiyle iç turizm hareketinin ivmesi arttırılabilir.

SEKTÖRDEKİ ÖZKAYNAK İHTİYACI, SÜRDÜRÜLEBİLİR KAYNAKLARLA KARŞILANMALIDIR

İşletmelerin sermaye yeterliliklerini arttıracakları finansal araçlara kavuşmaları sağlanmalıdır.

Hazine kamu arazileri üzerindeki tesislerde, kira ya da hasılat paylaşımı yoluyla tahsil ettiği yıllık gelir yerine, A.Ş. statüsündeki bu şirketlerdeki mali haklarını, çok kısa sürede hisse senedine dönüştürülebilir.

Tahsisli araziler tesislerin aktiflerine geçirilerek, şirketlerin mali bünyeleri güçlendirilir, böylece Hazine payları daha kolay değerlendirilecek hale getirilir.

Hazine ya da ilgili finans kurumları ikinci aşamada, işletmelerin mali yapıları denetim kuruluşlarına inceleterek, ortaya çıkacak gerekli özkaynak miktarının karşılanacak bölümünü, hisse olarak şirketlerden satın alır.

Üçüncü as¸amada ise Hazine'nin elindeki hisseler uluslararası pazarlarda, belirlenecek bir süre için minimum kar garantisiyle yerli-yabancı yatırımcılara satılarak, kriz sonucu ortaya çıkan özkaynak eksikliği, kamu kaynağına başvurulmadan sağlanmış olur.

Hazine'nin bu yöntemle sağlayacağı destek; yerli ve uluslararası sermaye piyasalarından sektöre kaynak akışını özendirecektir.

Evet ortada ciddiye alınması gereken boyutlara ulaşan bir sorun var bu doğru. Ama umutsuzluğa kapılmadan hızla uygulanacak çözümler de yok değil. Galiba asıl konu sorunu doğru analiz ederek, gerçekçi çözümler bulmak.


Okuyucu Yorumları

SERDAR SAGLAMTUNC05.10.2016 / 09:59:00
Sayın Yücel, Sorun ve Çözüm 1 ve 2 de belirttiğiniz maddelere katılıyorum. Ancak turizme biraz daha farklı bakmak gerekir diye düşünüyorum. Önerim turizmi bir ürün veya proje çıktısı olarak ele almaktır. Gördüğüm kadarı ile sorun üründe. Bunun üzerine kafa yormadan ve gerekli düzeltmeleri yapmadan bir başarı şansını göremiyorum. Bir yemeği ürün olarak kabul edersek, içine koyduğunuz her malzeme onun tadı ve kalitesine etki eder. Eğer yemek bozuk çıktıysa onu istediğiniz kadar allayıp pullayın, ambalajını değiştirin, fiyatını düşürün kimse almaz. Bugün yaşanan derin kriz yemeği kötü aşçıların bozuk malzemeler ile yapması gerçeğidir. Eksik ve yanlışları kabul etmeden değişim olmaz. Önce burada bir uzlaşamaya varmak gerekiyor daha sonra ise kendimize özgü bir model oluşturmak ve uygulamak. Aslında çok kolay ama planlı programlı ve uzun çalışma becerisi istiyor. Zayıf noktalarımızdan biri bu!

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr