turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
19.10.2018 Toplam Okuyucu: 123887805 | Bugünkü Okuyucu: 8884 | On-Line: 29 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,Sen neymişsin be Edam? BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
09.01.2017 / 17:41:37

Sen neymişsin be Edam?


3. Havalimanının doğrudan, dolaylı ve tetikleyici etkilerinin dışında, değerlendirilen hızlandırıcı ekonomik etkileri turizm ve inşaatta yoğunlaşacakmış.


Son dönemde tümüyle hükümetin denetimine giren medyada bile herhangi bir etkinliğine rastladığımı sanmıyorum. Belki eski Sovyetler Birliği dönemindeki; "siyasi komiser" ler gibi tayinle, tartışma ya da haber programlara atanmış üyelerinden birini izlemiş olabilirim.

Hürriyet'in ekonomi sayfalarında yer aldığına göre, Edam önemli bir kuruluştur diyebilir miyiz? Doğrusunu isterseniz bilemedim.

Kendi tanımlarıyla; bağımsız düşünce ve danışmanlık kuruluşları, İstanbul Ekonomi ile Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) tarafından hazırlanan; 'İstanbul Yeni Havalimanı Ekonomik Etki Analizi' raporuna göre, İstanbul'un Yeni (3.)Havalimanı, Türkiye ekonomisine hem doğrudan hem de dolaylı olarak önemli katkılar sunacakmış.

TBS'de yayınlanan haberi okudukça, -konuyu bilmesem- "sen neymişsin be Edam" dedirtecek kadar önemli analizler yapmışlar.

Edam'a göre; 3. Havalimanının 2025'te, doğrudan ve dolaylı olarak sağlayacağı istihdam 225 bin kişiye ulaşacakmış.

Tabi analiz bu saptamayla kalmıyordu. Öyle bir katkı öngörülüyordu ki; bu havalimanının etkisiyle artacak ilave hane halkı geliri, 4,4 milyar dolara ulaşacaktı.

Elbette öngörülen katkılar bu kadarla kalmıyor.

Örneğin turizmi de uçuruyormuş.

"3.Havalimanının doğrudan, dolaylı ve tetikleyici etkilerinin dışında, değerlendirilen hızlandırıcı ekonomik etkileri, turizm ve inşaatta yoğunlaşacakmış."

Rapora göre; "ilk fazı tamamlandığında, 90 milyon yolcu kapasitesine sahip olacak. Turizm sektöründe yapılan kişi başı harcamanın 700 dolardan yüksek olduğu düşünüldüğünde, bunların sadece yüzde 10'unun ülkeyi turist niteliğinde ziyareti söz konusu olsa bile, ülke ekonomisine katkısının 7 milyar dolar olması bekleniyor" muş...

Bir an için yeni bir ekonomik mucize yaratarak yine Dünyayı kıskandıracağımız düşüncesine kapılmamak elde değil. Yani kalkınmak için hiç bir şey yapma, bir havalimanı inşa et yeter dedirtecek yeni bir kalkınma modeli gibi.

Sonra..

Sonrası malum. Edam'ın sihirli analizinin etkisiyle olmalı, yine bizi yıkmak için ellerinden geleni yapacaklar, diye düşünmedim değil.

Ama uzun sürmedi.

Raporda 3.Havalimanı için verilen sayılarla, kriz öncesi havayolu ile seyahat edenleri karşılaştırmak aklıma geldi.

Geçtiğimiz 2015 yılında gerçekleştirilen 1,8 milyon seferle, Türkiye'deki bütün havalimanlarından yararlanan, iç ve dış hatlardaki toplam yolcu sayısı; 181.7 milyon kişiydi. Bu yolculardan; 97.5 milyon kişi iç , kalan yaklaşık 84 milyon kişi de dış hatlarda uçmuştu.

Edam'ın Raporunda belirtilen; 3.Havalimanında ilk aşamada sunulacak 90 milyon yolcu/yıl kapasite; Türkiye genelinde uçan toplam yolcu sayısının yarısı kadardı. Bu aynı yıl İstanbul'da mevcut iki havalimanından yararlanan yolcu sayısından (89,4 milyon yolcu) daha fazlaydı.

3.Havalimanı devreye alındığında, Atatürk Havalimanının kapanacağını ve bütün kapasitesinin buraya kaydığını varsaysak da 2015 Yılında 28,1 Milyon Yolcuya hizmet veren Sabiha Gökçen Havalimanı çalışmalarını sürdüreceğine göre, -krizi bir yana bırakalım- ilave 30 milyon yolcu nereden gelecekti?

Üstelik raporda bu sayılar da yeterli bulunmamış, 3.Havalimanının tahminleri aşabileceği, 2025'te yolcu trafik beklentisinin yılda 120 milyona, -yolcuların yüzde 69'unun dış hat, yüzde 31'inin ise iç hatlarda seyahat edecekleri- ulaşması bekleniyordu.

Çok beklersiniz diyecektim.

Ne yazık ki, inşaatı ve işletmeyi üstlenen, -halk arasındaki adıyla- havuz müteahhitlerine yolcu gelse de gelmese de, Dünyanın en yüksek ayakbastı parası ödeme ( pax tax) garantisi verildiğini bildiğim için yutkundum.

Bizi kıskandıkları için darbeye kalkıştılar, olmayınca şimdi de dolarla yıkmaya çalışıyorlar türünden zırvalar aklıma geldi.

Televizyonlara baktım;kurlar yükselmiş, Dolar ise Eski Türkiye Lirasıyla tam 3 milyon 720 bin Lira'yı aşmıştı.

"Sen neymişsin be Edam?" dedim ve sustum.


Okuyucu Yorumları

SERDAR SAGLAMTUNC12.01.2017 / 14:49:00
Bahattin Bey, Ben bir katkı yapayım: Edam uçurur! Nasıl, nereye, ne için, neden, neyle, kim için soruları yanıtsız kalsın...

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr