turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
19.01.2017 Toplam Okuyucu: 109220678 | Bugünkü Okuyucu: 34600 | On-Line: 164 Dolar satış $: 3,7840 Euro satış €: 4,0436 Sterlin satış £: 4,6685
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
YAVUZ ATAÇ ,Ruslar gelsin bize yeter.. YAVUZ ATAÇ
Destination Turkey
17.09.2016 / 16:45:50

Ruslar gelsin bize yeter..


İki, bilmedim, üç milyon Rus gelir! Avrupa ve İngiltere ile İskandinav ülkelerinden bu yıla benzer bir sayı çıkar.


Bugünlerde memleketin hangi köşesine giderseniz gidin mutlaka turizmden ekmek yiyen birinin "Gelecek sene nasıl olur?" sorusu ile muhatap oluyorsunuz.

Ama siz nasıl cevap verirseniz verin inanın fark etmiyor. Çünkü bu iş ile uğraşan biri size bir soru soruyorsa cevabını mutlaka biliyordur. Gerçi ülkemizde 'bilmiyorum' kelimesini kullanmak zor olduğundan, çoğu zaman aklımız ile değil fikrimiz ile var oluyoruz.

Geçen hafta bu soruyu soran ilk kişi havalimanında taksi şoförü oldu. Nerdeyse gece yarısıydı. Ne zaman söylesem bir şeyler ters gitmeye başlıyor ama "Her şey çok daha güzel olacak" diye söze girdim.

Daha havaalanının çıkış kapısına bile varmadan "İki, bilmedim üç milyon Rus gelir! Avrupa ve İngiltere ile İskandinav ülkelerinden bu yıla benzer bir sayı çıkar. Baltık devletleri, Polonya, Çek ve Slovakya'dan ise hafif artış olur. Ama Ruslar gelsin bize yeter.." dedi.

Soruyu soran ikinci kişi ise ertesi gün ziyaret ettiğim ilk otelin müdürü. "Eğer Avrupa'yı soruyorsan bu sezondan pek farklı olmaz" diye ifade ettim. Ama daha lafı bile bitirmeden "2017 senesinde yüzde on beş artış olacak, biliyorum. Ruslar gelsin bize yeter" diye karşılık verdi. Herhalde Allah söyletti müdür bey dedim.

Üçüncü otelde masada üç kişi oturuyoruz. Avrupa, İngiltere ve İskandinav ülkelerinden gelecek turist sayısı, bu sezonun bile altına düşerse şaşırmayın diyorum. Ne hadi oradan! Ne nerden çıkardın? Ne niçin düşsün ki? Hiç kimse sormuyor bile.. Ama içlerinden kıvırcık kısa saçlı olanı bir sağa bir sola bakarak, "Ruslar gelsin bize yeter" diye konuşuyor.

Ziyaret etmiş olduğum dördüncü otelin sahibini fazla 'iyimser' buldum. Avrupa'dan neden artış olamayacağını 'iyi niyetli' olarak yorumlamaya çalıştım. 2015 Eylül itibarı ile yaşadıklarımız. Suriye krizi ile birlikte başlayan mülteci sorunu. Rus jetini düşürmesi sonucu uygulanan yaptırımlar. Yaşanan terör olayları, canlı bomba saldırıları ve FETÖ!

Yoksa bütün bu yaşananların ülkemizin imajına zarar vermediği mi sanılıyor? Turizmin hassas bir sektör olduğunu ve turistlerin haklı olarak kendini güvende hissettiği yere seyahat etmek istediğini söyledim.

"Orası öyle" diyerek iyice koltuğuna gömülüp, üçüncü tekil şahıs gibi konuşmaya başladı. Uzun lafın kısası yüzde otuz beş artış bekliyorum. "Ruslar gelsin bize yeter" diye bitirdi sözünü.

Karşılaşmış olduğum beşinci kişinin ise turizmle ilgisi falan yok. Deniz kenarında bir mekânın barında 'hukuk değil hayat fakültesini' bitirdiğini söyleyen sarışın bir kız. "Ne düşünüyorsun" diye sordu.

Kafamda bir tuhaflık yok ama ansızın "Ruslar gelsin bize yeter" dedim. Kaşlarını çatarak "Öyle mi? Zaten hepiniz aynısınız" diyerek yanımdan uzaklaştı.

Ne dersiniz? Nazım'ın saman sarısı şiirinden dizeler mi okusaydım..


Okuyucu Yorumları

mehmet keskinkılıç17.09.2016 / 17:35:00
avrupa turisti unuttun misali... bu yazdıklarınız turizme hariç diğer her yaklaşıma hizmet ediyor... bu bir turizmci yaklaşımı değildır... kim hangi turist ne kadar kalite olduğu ortada fazla söze gerek yok...
Erkan Ari20.09.2016 / 19:00:00
Yavuz beye katılmıyorum Rusya ilişkileri pamuk ipliğine bağlı güven miyorum Ruslara orta Doğu Japonya cin neden buralara gidil miyorsun arkadaşlar nedir bu rus aşkı bana biri anlatsin yaa tsklerrr
Zülfü Bayramoğlu23.09.2016 / 08:55:00
Saman sarısı şiirini okudum ama turizmle ilgisini anlamadım. Zaten çok uzun bir şiir. Böyle uzun bir şiir olmaz.

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

HotelsProdan turizm sektörü 2017 trendleri
Nevgül Bilsel Safkan, yurt dışı seyahat pazarının gelişeceğini, mobil teknolojil...
İtalyada otele çığ düştü!
İtalya'nın orta kesimlerini sarsan deprem fırtınasının ardından Pescara kentinin...
Dünyanın en güçlü pasaportları açıklandı!
Mali danışmanlık şirketi Arton Capital'ın vizesiz seyahat edilebilen ülkeler ve ...
Erken rezervasyon kampanyası meyvelerini veriyor
Rusya Tur Operatörleri Birliği'nden (ATOR) yapılan açıklamaya göre Türkiye, Rusy...
Rusyanın en pahalı evi satışa çıktı
Pahalı ve Lüks gayrimenkulleri ile bilinen Moskova'da satışa çıkan en pahalı ev ...

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr