turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
19.10.2018 Toplam Okuyucu: 123887369 | Bugünkü Okuyucu: 8448 | On-Line: 32 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,Reyhanlı'dan Reina'ya IŞİD Terörü BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
02.01.2017 / 22:58:26

Reyhanlı'dan Reina'ya IŞİD Terörü


Kuşkusuz gidenleri geri getirmez ama herkesi ayağa kaldıracak bir kınamayı beklemek de hakkımız.


Yıl boyu süren trajik olayları unutturacağını sanıyorduk. Çok ama çok zor geçen günler geride kalıyordu.

Umutlarımız sadece 1 saat 35 dakika sürdü. Beklentilerimizin yerini kanla örtülü 39 bedenin ürperten görüntüleri aldı.

Uzun süredir -belki de evde zor tutulan yüzde 50'yi tatmin için- açıkça korunarak kollanan, cihatçı teröristlerin, "yılbaşı kutlaması dinen caiz değildir" propagandalarının yeşerttiği ortam 'hayat tarzımıza' son saldırının yapıldığı bir kan gölüne dönüştü.

Diyanet İşleri Başkanı'nın cuma hutbesi, yaz saati uygulaması ve tek yanlı tartışma programlarıyla bu akımları meşrulaştıran sözde merkez medyanın bu saldırıya, istemeden de olsa, katkılarını görmezden gelemeyiz.

Noel Baba giysileriyle dolaştırılan zavallılara saldıran soytarıların fotoğraflarına, demokratik sorumluluk duyanların yer vermelerine hangi demokraside rastlanabilir?

Sonunda Reyhanlı'da başlayan IŞİD terörü, üzerine gidilmediği için Reina'da yeniden hayatımıza sırtımıza saplanan sinsi bir bıçak gibi saplandı.

İndirilen bu ağır darbeyi en acı şekilde hissetmesi gereken kesimi oluşturan turizmciler başta, ağır borç yükü altındaki özel sektörün (Bkz. Bloomberg HT) bu durumda alacağı tavır, hepimizin beklentilerine cevap verecek mi göreceğiz?

Na var ki, onlar da Reina'ya yapılan saldırıyı kınamak için, ilk andan bu yana sezilen ağır bir ihmalin sorumlularından izin alma derdindeler.

Kuşkusuz gidenleri geri getirmez ama herkesi ayağa kaldıracak bir kınamayı beklemek de hakkımız.

İran'daki mollalar rejimindeki baskıları anlatan, PERSEPOLİS filminde geçen diyalogtaki "sokaklara, caddelere, meydanlara şehitlerin adlarını verdiler; evden her çıkışımda büyük bir mezarlıkta yürür gibi hissediyorum" ifadelerini anımsatan, şehit sıfatını Reina'da hayatlarını kaybedenler için özellikle kullanmayanlar da gözlerden kaçmadı.

Turizmciler hep birlikte sorumluların yakalanıp yargıya teslim edilmesi için sonuna kadar hükümete destek vermeli, ancak 17 bin 500 polisle yılbaşında, sözde asayiş sağlamak için çalışıldığını ilan ederek, 150 metre uzaktaki polis merkezinden müdahale edemeyenlerin yerlerinde kalmalarına kesinlikle karşı çıkmalılar.

Diyanet İşleri Başkanı ile İstanbul'un Vali ve Emniyet Müdürü'nün meslek onurları gereği görevden alınmalarını beklemeden, istifaları bakalım gündeme gelecek mi?

Ötekileştirme adına, her türlü bağnazlığı siyasal enstrüman gibi kullanarak, seçmenlerini konsolide etme çabasındaki AKP iktidarının, ülkeyi getirdiği bu durumun sürdürülemez olduğunun anlaşılması için daha kaç kurban vereceğiz?


Okuyucu Yorumları

BU SALDIRI ARAP DÜNYASINA03.01.2017 / 10:42:00
Bu saldırının şifrelerini iyi okumak lazım, bugun bir haber7 de yayınlanan bir haberi okudum, Diyor ki bu saldırının perde arkasında Arap Ülkelerine göz dağı vermek var idi, AB ve İngiltereden paralarını Türkiye ye kaydıran bu arap ülkelerine gitmeyin oraya orası güvenli değil demek istemişlerdi. Peki şimdi ne yapmak gerekir ? Sayın Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine Arap İslam Birliği İstanbula gelmelidir ve Burada ortak Basın Açıklaması Yürüyüşü Yapmalıdır, Dünya ya şu mesaj verilmelidir, Her ne yaparsanız yapın Türkiye güçlü bir ülkedir ve biz buradayız onlarlayız ! diyip gerekli adımlar atılmalıdır ve Arap Sermayesine de mutlaka Mantıklı Yatırımlar yaptırılmalıdır Fabrikalar Açtırılmalıdır Onlarda kazansın Ulkemızde Ama Para Bıze Gelsın yatırım Bıze Aksın ! Teknolojı Uretmeden Bu ısler olmaz Sayın Baskanlarım, Inovasyona onem verın Yenılıkcı Projeler Gelıstırın ! Artık kopru otoyol tunel gıbı tuketıme dayalı yatırımlar yerıne URETIME dayalı Katma Degerı yuksek urunler uretelım ! Israıle ABD ye ALMANYA ya bagımlılıgımızı azaltacak yatırımlar gerceklestırelım ve bu yatırımları Gerek Yerel Yatırımcılar ıle gerekırse de yuzde %50 devlet ortaklıgında Arap devletlerı ıle gerceklestırelım ! Ulkemızde Uretılsın ve Arap dunyasına Satalım ! ACIL BEYIN DEGISIKLIGI SART VE ULKEMIZ ICIN HEP BIRLIKTE CIKAR YOL DUSUNELIM .
Volkan Aydogdu03.01.2017 / 03:00:00
Sorunlarimizi hep baskalastiriyoruz. Trafik canavari, enflasyon canavari, terorizm canavari gibi. Sorunu cozmek icin anlamamiz gereken sey belki sorunun kendimizde oldugudur. Trafikteki de Turkiyede yasayan insanlar, enflasyona sebeb olanlarda. Evet terorizme sebeb olan hos gorenlerde her nekadar kendileride olse Turkiyedeki insanlardir. ISIS e destek/sempati duyanlarin orani bazi arastirmalara gore %14.7 bazilarina gore ise %8. Turistler neden Turkiyeye gelip para kazandirsinlar ki? En iyi ihtimalle harcadiklari paralarin %8 i ISIS sempatizanlarina gidecek.

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr