turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121812487 | Bugünkü Okuyucu: 7614 | On-Line: 27 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
Onur Ocaklı ,Otelcilikte sezonluk istihdam ve nitelikli iş gücü Onur Ocaklı
Avukat
24.12.2015 / 10:30:43

Otelcilikte sezonluk istihdam ve nitelikli iş gücü


Otelcilik sektöründe çalışan işçilerin önemli sorunlarından bir tanesi, sektörde hâkim sezonluk istihdam politikasıdır. Özellikle sahil kesiminde yer alan oteller, çalışanlarının önemli bir bölümünü sezonun bitmesiyle birlikte işten çıkarmakta ve işçi bir dahaki sezona kadar herhangi bir iş garantisi de olmadan işsiz kalmaktadır. Uzun yıllar çözümsüz kalan bu sorun sektörde hizmet kalitesini de doğrudan etkilemektedir. 


Bilindiği üzere, yüksek hizmet kalitesi yetişmiş iş gücünü gerektirir. Otelcilik sektöründe de, diğer emek yoğun sektörlerde olduğu gibi, hizmet kalitesi ile işçilerin sorunları arasında sıkı bir ilişki vardır. İşçilerin memnuniyetsizliği, deneyimsizliği ve niteliksizliği doğrudan hizmetin kalitesine yansır. Dolayısıyla, otelcilik sektörünün nitelikli iş gücü sorunu ile bu sektörde çalışanların sezonluk istihdam sorunu birbiri ile bağlantılıdır. 

Sezonluk istihdam sorunu (ve diğer olumsuz koşullar) sebebiyle otelcilik sektöründe iş gücü devir hızı, yani ayrılan çalışan sayısının aynı dönemdeki ortalama çalışan sayısına oranı, oldukça yüksektir. Sektörde çalışan bir işçinin her sezon başında iş arama stresinden bir an önce kurtulmak için başka sektörlerde tam zamanlı düzenli bir iş araması gayet normaldir. Bu durum, otelcilik sektöründe nitelikli iş gücünün oluşmasının önünde bir engeldir. 

Bu sorunun çözülmesiyle, otelcilik sektöründe çalışan işçilerin daha düzenli bir çalışma hayatları olacağından bu işçiler başka sektörlerde iş aramayacak ve uzun yıllar emeklerini sektöre vereceklerdir. Diğer taraftan, otelcilik sektöründe nitelikli iş gücü piyasası oluşacak ve hizmet kalitesi yükselecektir. Bu karşılıklı ilişki göstermektedir ki sorunun çözülmesi, gerek turizm sektöründe çalışan işçiler, gerekse otel işletmecileri açısından arzu edilen bir sonuçtur. 

Bugüne kadar, bildiğim kadarıyla bu sorunu çözüme kavuşturacak kayda değer bir adım atılmamıştır. Kimi otelciler ve sendikalar bu konuda yasal bir düzenlemenin yapılması gerektiğini belirtseler de taraflarca görüşülen/benimsenen somut bir önerinin bulunmadığını sanıyorum.

Burada bir çözüm önerisini paylaşmak isterim. 

Sorunun çözümü öncelikle otelcilik sektöründeki işçilere her sezon iş garantisi verilmesinden geçmektedir. Bunun için henüz bizim iş hukuku mevzuatımızda bulunmayan ancak İspanya'da uzun bir dönem uygulanan "sürekli mevsimsel iş" modeli benimsenebilir.

Bu modelde, işçi ile işveren arasında bir yıldan az –çoğu zaman sezon süresi kadar- süreli bir iş sözleşmesi imzalanmaktadır. Bu sözleşme, süresi bittiğinde kendiliğinden yenilenir. Bu sözleşme türü, 4857 sayılı İş Kanunumuzda düzenlenen belirli süreli iş sözleşmesinden şu açıdan farklıdır: İşveren, her sezon kural olarak aynı işçiyi çalıştırmayı kabul etmektedir. Eğer işçi çalışmak istemediğini belli bir süre içerisinde işverene bildirirse, işveren ancak bu durumda müteakip sezonda o iş için bir başka işçi çalıştırabilir. Karışıklığa yol açmamak için bu sözleşmeye "sürekli süreli iş sözleşmesi" adını verebiliriz.

Sürekli süreli iş sözleşmesi yapılabilmesi için yasada, söz konusu işyerinde belli sayıda işçinin belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılıyor olması zorunluluğu öngörülmelidir. Mesela, o işyerinde çalışan toplam işçilerin en azından %50'si belirsiz süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılmalıdır. Benzer şekilde, belirsiz süreli olarak personel işe alınacaksa, öncelik aynı işletmede sürekli süreli iş sözleşmesi ile çalışanlara verilmelidir.

Bu modelde, belirli sayıda prim gün sayısını dolduran işçiler iki sezon arasında boşta geçen sürelerde işsizlik sigortasından yararlanabilmelidir. Böylelikle işçilerin sezon boşluklarında geçim sıkıntısı çekmelerinin önüne bir nebze de olsa geçilebilir.

Sürekli süreli iş sözleşmesi ile çalışan işçiler düzenli bir işe sahip olacak ve işsizlik sigortası, emeklilik gibi sosyal güvenceler bakımından –şimdiki uygulamaya kıyasla- önemli avantajlar elde edecektir. Bütün bunların sektörde çalışan işçilerin geleceğe bakışında önemli pozitif etkileri olacağını düşünüyorum. Öte yandan işçilerin aynı işyerinde çalışma süresi uzayacak, sektörde daha deneyimli ve nitelikli işçiler olacaktır. Bunun doğal bir sonucu olarak sektörde hizmet kalitesi artacaktır.

Yukarıda anlatılan bu basit öneriden daha etkili öneriler de geliştirilebilir. Ancak dışarıdan getirilen öneriler, sorunun muhatapları tarafından benimsenmediği sürece faydasızdır. Bu sebeple, bu sorunlara bir çözüm geliştirmek, belki de devletten daha çok, sorunun çözülmesinde menfaati olan taraflara düşmektedir. Bilhassa otelcilerin elini taşın altına koyması kaçınılmazdır.
Okuyucu Yorumları

MELİKE DEMİRCİ12.01.2016 / 19:22:00
Onur Bey cok dogru bır konu uzerınde bız turızmcılerın sıkıntılarını dıle getirmişsiniz sezonluk ıstıhdam uzun serelerdır elimizi kolumuzu baglamaktadır özellikle Akdeniz ve Ege deki turizmcilerimiz bu anlamda sıkıntı ıcındedırler.Bu konuda gerek devlettin gerekse yetkili birimlerin sizin de dediginiz gibi elini tasın altına koyma zamanı coktan gelmiştir.

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr