turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
19.10.2018 Toplam Okuyucu: 123883405 | Bugünkü Okuyucu: 4485 | On-Line: 38 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
Hüseyin Bölük ,Memleketim karnaval yeri Hüseyin Bölük
Executive Chef
28.03.2016 / 09:59:41

Memleketim karnaval yeri


Hiç şüphesiz ki değişmeyen tek şey değişimdir. Zaman içerisinde her şey değişir. Sınırlar, kırmızı çizgiler, alışkanlıklar hatta imparatorluklar bile...


Tıpkı bir zamanlar Hıristiyanların büyük perhizlerden hemen önceki günlerde farklı kılıklara bürünerek gerçekleştirdikleri şenlik ve eğlenceler olan karnavallar gibi.

Günümüz karnavalları artık dinden uzak bir eğlence ve adet haline gelmiştir. Tüm dünyaca bilinen ve bir yıl önceden rezervasyonların yapıldığı, katılımcıların unutulmaz anılarla döndüğü ve bir sonraki yıl için geri saymaya başladığı...

İtalya'nın: Venedik, Viareggio, Ivrea karnavalları; Brezilya'nın: Rio de Janeiro karnavalı, İspanya'nın: Tenerife, Cadiz, Sitges ve Torello karnavalları, Belçika'nın: Binche, ABD'nin: Mardigras, İngiltere'nin: Notting Hill, Yunanistan'ın: Patras hatta Bolivya'nın bile Oruro karnavalları gibi.

Bu Hristiyan adetinin ülkemizle ve turizmle ne alakası var? Koyun can derdinde kasap et derdinde diyenleri duyar gibiyim.

Sayısız değerlere, muhteşem bir doğaya, misafirperverliğin ne anlama geldiğini tüm dünyaya ispatlamış bir millete sahip olacaksın ama adın karnavallarla, festivallerle, şenliklerle anılacağı yerde terörle anılsın!

Bu kabul edilebilecek bir durum değildir! Bu konu siyasi görüşün çok uzağında milli bir meseledir. Hepimiz proje üretmeliyiz. Beyin fırtınası yapmalıyız! Daha çok araştırmalı, girişimlerde bulunmalı ve az veya çok demeden olumlu reklam yapmalıyız. Olumlu kelimesini mecburen yazdım çünkü hem bu sektörden geçimini sağlayıp hem de olumsuz propaganda yapan çok yönetici arkadaşlarımız var maalesef.

Neyse konu çok dağılıyor. Biz karnavallar konusuna bazı önerilerle geri dönelim.

Amerikalı ressam Bob Ross'un tabiriyle şuraya bir karnaval çizelim. Ben Hristiyan kökenli bir tabiri kullanmam arkadaş diyorsanız siz festival çizin, şenlik çizin ama yeter ki bir şey çizin!

Bu karnaval öyle bir karnaval olsun ki birkaç yılda tüm dünyaca bilinsin ve kabul görsün.

Bütün dinleri kucaklasın ya da dinlerden uzak bir anlamı muhteva etsin.

Her yıl binlerce misafir çekebilsin ve gelenler bir sonraki yıl için sabırsızlansın.

Çok mu zor sizce? Hadi birkaç örnek verelim. Belki bunun için yeterli güce ve pratik zekaya sahip girişimci birilerine en azından küçükte olsa bir fikir verebiliriz.

İşte bana göre altı rahatlıkla doldurulabilecek bazı konular:

Doğanın uyanışı ve bahar bayramı olarak bilinen ve hemen hemen tüm orta Asya ülkelerinde kutlanan NEVRUZ. Esasında tam bir karnaval havasında kutlanması gereken, Anadolu'nun zenginliğini her yönü ile katılımcılara hissettirebileceğimiz muhteşem bir potansiyel! Hem kim bilir bu sayede Nevruz problem olmaktan çıkar kucaklaşmaya döner!

Tarih boyunca sadece tüccarların değil, aynı zamanda doğudan batıya ve batıdan doğuya bilgelerin, orduların, fikirlerin, dinlerin ve kültürlerin de aşındırdığı İPEK YOLU. Tam bir kültür turizmi. Ancak bugün keçilerin güdüldüğü veya ganimet avcılarının köstebek yuvasına çevirdiği tarihi kalıntılar görüntüsünden acilen çıkılmalı memleketimin her yerinde!

Şanlıurfa il sınırları içerisinde bulunan tarihin en eski yapıtlarının olduğu GÖBEKLİ TAŞ'ın ilham kaynağı olarak kullanılacağı ve insanlığın var oluşunun kutlanacağı bir festival!

Lise mezunu biri olarak bir saat yoğunlaşıp bu kadarcık bir mumu nacizane yakabiliyorsam, bizim donanımlı, güçlü ve vatanperver beyinlerimiz cihanı yakar inancımdayım!

Umarım güzel fikirlere vesile oluruz. Turizmde öyle bir sistem kurulur ki hangi pazar biterse bitsin diğeri hep alternatif olur.


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr