turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
24.06.2018 Toplam Okuyucu: 122235445 | Bugünkü Okuyucu: 991 | On-Line: 52 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BÜLENT ECEVİT ,Kriz sonsuza kadar sürmez BÜLENT ECEVİT
Gazeteci-Yazar
16.12.2015 / 17:25:27

Kriz sonsuza kadar sürmez


Rus uçağının düşürülmesiyle başlayan Türk-Rus krizi en fazla turizm sektörünü vuracağını tahmin etmek zor değil.


Sektörün kimi temsilcileri krizin sezona kadar sürmeyeceğini düşünüyor, kimileri ise felaket senaryoları yazıyor.

Ama şu var ki turizm sektörüne ve en çok da Antalya'ya olumsuz etkisi olacağı kesin.

Şimdiden önlem alanlar var. Asgari ücret artışı ve kriz bahane edilerek birçok seyahat acentesi personelleriyle yollarını 'Geçici' olarak ayırıyor. Bunun yüzde 30'lar düzeyinde olduğu sanılıyor. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, eğer kriz sorunu çözülmez ise 70-80 bin dolayında işsizin ortaya çıkacağından bahsediyor. Antalya'da direkt turizme hizmet veren 250 bin dolayında personelin olduğunu hatırlayalım.

Tarım sektörü de krizden etkileniyor ancak turizm kadar değil. Rusya ihtiyacı olan gıda ürünlerini bir yerlerden alacaktır. Ve aldığı yerde de boşluk doğacağı için Türkiye'nin ürünleri de oraya çekilecektir. Sebze-meyve ihracatçıları bu konuda sanıldığı kadar karamsar değil. Zaten şu sıralarda yeni pazarlar bulunmuş oluşmaya başlamış durumda.

Kemer, Rus turistlerin ağırlıklı olarak tercih ettiği bir bölge. Burada çarşı esnafı kara kara düşüncelerde. Avrupalı turist gelse bile çok mutlu olacak gibi değiller. Çünkü Ruslar Avrupalılara göre daha çok harcama yapıyor. Ekstra turlara katılım oranları daha yüksek.

Konaklama sektörü temsilcileri yeni pazar araştırmalarına başladı bir yandan. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, kötü senaryo yazanlardan değil. Durumun en geç Şubat sonunda düzeleceğini umut ediyor. Ama yine de durumun vahametini elden bırakmıyor. Anlaşılan sektöre "Karamsarlığa kapılmayalım, çalışmaya devam edelim" diyerek pozitif enerji aşılamaya yönelik bir davranış sergiliyor.

Rusya'dan ziyaretçi gelmemesi demek Antalya'ya gelmesi beklenen 14 milyon turistten 3 milyona yakın kişinin azalacağı anlamına geliyor. Şu bir gerçek ki Rus halkı tatil için Antalya'dan kolay kolay vazgeçmez. Duyumlarımıza göre Belarus üzerinden operasyon yapmak için bazı girişimler yapılıyor. Bu sayede kaç kişilik bir operasyon gerçekleşir bilinmez.

Kimi acente yöneticileri İran pazarında tanıtım pazarlama çalışması yapılması halinde Rus açığının kapatılabileceğini öne sürüyor. Bizce biraz zor. Rakamlara baktığımızda İran'dan yılda 150 bin ziyaretçi var. Bu yüzde kaç oranında arttırabiliriz ki? Patlasa da çatlasa da 3 milyona ulaşılması imkansız. Keza İran Hükümeti vatandaşlarının Antalya gibi bir 'Günah' şehrine gelmesini zaten istemiyor. Burada mayo ile denize giriliyor, içkiler içiliyor, gece kulüpleri diskolar vs nedeniyle İranlılar günaha giriyor! Bunun için Antalya'ya direkt uçuşları bile yasaklamıştı hatırlarsanız.

Ama şu gerçek bilinmeli ki; hiçbir kriz ömür boyu, sonsuza kadar sürecek değil.


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr