turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121812487 | Bugünkü Okuyucu: 7614 | On-Line: 27 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BÜLENT ECEVİT ,Kırsal turizm heyecanı... BÜLENT ECEVİT
Gazeteci-Yazar
10.10.2015 / 13:56:19

Kırsal turizm heyecanı...


Bir zamanlar Döşemealtı halısı, Antalya'ya gelen yerli-yabancı bütün konuklarca neredeyse kapış kapış gidiyordu. Şimdilerde ünlü halının ismi yok olmasın diye kentin yöneticileri, sivil örgütleri, girişimcileri vs herkes bir çalışma içinde, uğraş içinde elinden geleni yapmaya çalışıyorlar.


Döşemealtı sadece halısıyla bilinmiyor elbette. Nar üretimi de oldukça yaygın. İklimi, havası, suyu nedeniyle tadı aroması aranan bir meyve olma özelliğini de koruyor. Tarih desen bir o kadar da önemli bir merkez aslında. Karain mağarası tarih öncesi ilk insanların yaşadığı bir yer. İzler ve buluntular çok değerli. İlgi çekici bir yer.

Sadece o değil; Termessos antik kenti de bu ilçemizin sınırları içinde kalıyor. Evdir Han'ın da yakın zamanda restorasyonu bitecek. Hanın karşısında yığılı olan taşların altından 2010 senesindeki kazılar sonucu 3 Lahit mezarda ortaya çıkarılmıştı. Evdir Han'ın taç kapısı, Türk taş ve oymacılık sanatının en güzel olan örneklerinden birisidir. Dışa doğru taşan, sivri kemerli taç kapı üzerindeki üç satırlık daha önce okunmuş olan günümüze kadar ne yazık ki gelemeyen kitabesinde Selçuklu Sultanı İzzeddin I. Keykavus tarafından 1210-1219 yılları arasında yaptırıldığı bilinmektedir.

Bu yıl 6'ncısı gerçekleşen Yöresel Ürünler Fuarı'nda (YÖREX) karşılaştığımız Döşemealtı'nın genç Belediye Başkanı Mimar Turgay Genç, "Bizim ilçemiz Antalya'nın en büyüğüdür" dedi. Devamını bekledik; "Tabi yüzölçümü olarak. 701 km2 alanımız var ve nüfusumuz 52 bin."

Stantta bir halı tezgahı vardı. TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, ATSO Başkanı Davut Çetin, fuarın ev sahibi durumunda olan Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır ve diğer katılımcı protokol üyeleri de bu tezgahın başında poz vermişlerdi. Başkan Genç'e sorduk, "Döşemealtı Halısı neden yok olma tehlikesinde" diye. O da anlattı:

"İlgilenilmemiş ve alıcılar yanıltılmış. Halımızın özelliği kök boya olması. Ama bu suiistimal edilmiş. Dolayısıyla yerli ve yabancı alıcılar küsmüş değim yerindeyse. Ve pazar kaybolmuş tabi. Yeniden güveni sağlamamız lazım, halımızın standardını belirleyip korumamız lazım öncelikle. Sonra pazarı oluşturmalıyız. Bunun için satış noktaları belirleyeceğiz. Düzlerçamı aslında bir turizm yoludur. Evdir Han tamamlandığında orayı da bir kültür merkezi gibi kullanmak değerlendirmek istiyoruz. Turizm yolu üzerinde bulunduğu için pazarlamanın tanıtımın daha rahat olacağını düşünüyorum."

Sadece bunlar değil, Yörex'te de tanıtıldığı gibi dağınık bir yerleşim yapısı olan Döşemealtı'nın kadınlarının yaptıkları yiyecek içecekleri Akdeniz kıyıcığındaki şehirlerin damak tadını en güzel şekilde sunuyor olması önemli bir durum. Turşudan reçele, zeytine kadar bir çok lezzet de turistik turlarla ziyaretçilere sunulabilecek.

Alışveriş turizmi ile yeme-içme turizminin ortaklığı desek daha iyi olacak. Antalya gibi bir kentin merkezinde olan Döşemealtı'nın şimdi mahalle olarak anılan köyler yakın zamanda yeniden turizmle turistlerle tanışacak. Antalya Ticaret ve Sanayi Odası ATSO'nun hazırladığı Kırsal Turizmin Geliştirilmesi'ne dönük hazırladığı proje de böylece burada hayat bulacak.
Döşemealtı'nın doğa harikası bir merkezi daha var; Kırkgöz su kaynağı. Başkan Genç, yakında burayla ilgili bomba gibi bir projenin açıklanacağını söyledi.


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr