turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
20.05.2018 Toplam Okuyucu: 121783308 | Bugünkü Okuyucu: 12376 | On-Line: 20 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
YAVUZ ATAÇ ,Keçiler çıkabiliyorsa ben de çıkabilirim YAVUZ ATAÇ
Destination Turkey
01.09.2015 / 21:42:39

Keçiler çıkabiliyorsa ben de çıkabilirim


Türkiye'de turizm gerçekten çok kolay. Eğitime, öğretime falan hiç gerek yok. Çünkü ne okul soran var ne de diploma. Tak ayağına terliği yürü...


Güneş henüz batmamıştı. George House'dan Kelebekler Vadisine inmemiz tam olarak elli iki dakikamızı almıştı. Bir önceki gün ile kıyaslandığında kayanın bir ucuna kurulmuş olan Rock Bar'a tam on yedi dakika önce ulaşmıştık.

Kısa boylu, patlak gözlü olup, saçı atkuyruğu şeklinde olan delikanlıya, elli metre mesafeden V işareti yaptım. Bara tam yaslanırken hazırlamış olduğu mojitoları önümüze bıraktı.

Yürüyüşe katılan arkadaş önce şaşırmış. Sipariş tekniğini söyledikten sonra da, bardaki çocuklara dönüp motivasyon konuşmasına bu defa da Horizontal ile Vertical kuralın yaşam için çok önemli olduğunun anlatımı ile başlamıştı.

İkinci mojitonun ardından ise hızını ayarlayamayıp Kızılderililerin duman yöntemi ile nasıl anlaştığını, yakmış olduğu puronun dumanı ile uygulayıp gösteriyordu. Bunları anlatırken de mutlaka bir açık kapı bırakıp kendisine soru sorulmasını sağlıyordu.

Yalnız mevzu Metafizik, Sigmund Freud ve Dr. Jung 'a gelince, saçı atkuyruğu şeklinde olan delikanlı, patlak gözleri ile "Senin arkadaş kafayı yemiş" şeklinde yüzüme baktı. Ne yapalım.. Bu saatten sonra adam mı satacağız? "Makul gözüken her şeye inanmak lazım" dedim.

Sohbete kulak misafiri olup, ara sıra lafa karışıp, bakışlarını kayalardan hiç ayırmayan zayıf, çelimsiz bir vatandaş, sesini yükseltip "Neriman. Ne var ki" diye söylendi. "Keçiler çıkabiliyorsa ben de çıkabilirim."

Üstüne giymiş olduğu iki beden küçük tişört ile bağırsağa bağlanmış sucuk gibi görünen Neriman Hanım ise birasından iki yudum aldıktan sonra "Paşam, şuracıkta üç gün tatile geldik. Bırak keyfimize bakalım.. Uyma o keçilere" dedi.

"Neriman. Makul olan her şeye inanmak lazım" dedi ve onaylamamızı istercesine, başını da 'evet' misali öne doğru sallayarak bize döndü.. Profilini söyle açıklayayım. Siyasi niyetiyle söylemiyorum, eğitimli olup AKP'ye oy veren tiplerden.

"Bak Paşa" dedim. "Ayağındaki o terlikler ile hayalini bile kurma.. "Yüzüne söylemedim ama ayağına eğer dağcı ayakkabısı bile geçirmiş olsaydı, kırk bilmedin elli metre sonra "İmdat. Neriman. Kurtar beni" diye meleyeceğini tahmin ediyordum.

Bu kez sinirli bir şekilde "Benim adım Paşa değil" dedi. "Adım Haşmet." Ha ali veli ha veli ali ne fark eder dedim. Neriman'ını dinlemeyen bizi mi dinler. Hikâyenin sonu mu? Daha güneş batmadan Kelebekler Vadisi başında Jandarma, Ambulans ve AKUT ekipleri. Sabah namazı öncesine kadar da kayalıklardan Neriman'ın "Paşasını" kurtarma operasyonu..

Kimse şaşırmasın. Türkiye'de turizm gerçekten budur. Neden mi? Çok kolay da ondan. Eğitime, öğretime falan hiç gerek yok. Çünkü ne okul soran var ne de diploma. Tak ayağına terliği yürü..

Amcaoğlu hasbelkader otel kiralamış. Abidin'de kiralıyor. Cebinde beş kuruşu bile yok. Borç, harç. Ama olsun.. Eğer o yapabiliyor ise bende yapabilirim.

İşler bir yıl iyi gitsin. Başlıyor ahkâm kesmeye. Ebabil kuşu misali.. Turizmde her şeyi çok iyi biliyor. Bazı zamanlar devletin yapmış olduğu dış gezilerde Turizm Bakanının, Başbakanın hatta Cumhurbaşkanının bile yani başında görebilirsin.

Rüzgâr ters esince mi? Ne kadar tanıdığı seyahat acentesi çalışanı var ise arıyor. Binanın kapıcısını, çaycısını dahi.. En önemli Murphy kanunu ise unutuyor: Gülümse... Yarın daha kötü olacak!

Sonrası mı? Bırakın sesinin çıkmasını kuş oluyor. "Kelaynak" misali. Pesine düşmek isteyenler için şimdiden bir tüyo vereyim. Bu kuş türünün Türkiye harici yaşayabilecekleri yerler Fas ve Suriye'dir..

Kimse yanlış anlamasın. Suç tabiki rüzgârın.. Rock Bar'da, Aganta, Burina, Burinata'nın açıklaması ile uğraşan arkadaş, bunun atmosfer ve basınç ile alakalı olduğunu söyledi. Teferruatlı bilgi isteyenlere telefon numarasını verebilirim..

Simdi diyeceksiniz ki devletimiz turizme bakışı çok mu farklı? Benim görüşüm acık. Devleti turizme hiç bulaştırmamak lazım.. Kimse unutmasın. Yarın İspanya veya Yunanistan bir daha zora düşse, Avrupa Birliği ülkeleri bir olur, nasıl olsa onları yine kurtarır. Bizi ise ne Neriman ne Jandarma ne de AKUT kurtarabilir.

Neyse. Yazının sonunu Paşa ile kapatalım. Kayalıklardan kurtarıldıktan sonra suratı tebeşir gibi bembeyaz haldeymiş. Ağızından çıkan ilk söz mü? "Keçiler çıkabiliyorsa ben de çıkabilirim zannettim.."
Okuyucu Yorumları

Ghislain Sireilles05.09.2015 / 09:33:00
Guzel bir sekilde ozetlenmis bir gercek hikaye...Nitekim gazi veren devlettir, Tursab gibi kanun kural koyup acentalari bir nevi denetleyebiliyorsa, hotelci/turizmci icinde devlet ayni sekilde kimin, nasil turizm sektorunde rol oynayabilecegine dair bazi kurallar getirmeside gerekiyordur. Tarla ekip suren koylu, kecilerine cobanlik yapmis biri, 2 yumurta pisirmesini bilen birilerinden ne hotelci nede restaurantci cikar. Egitimini almamis birisinden ancak salas, gorgusuz yerler olusur...Bu tur yerlerede Pasam gibileri gidip ahkam kesilirler...
kemal da18.09.2015 / 00:00:00
orası kesin!

Yazarın Diğer Yazıları


• Nuh'un gemisi ile Van Gölü canavarı!

03.04.2017
• Çünkü 'Korkma' diye başlayan bir İstiklal Marşımız var!22.03.2017
• ITB Berlin'de olmanın dayanılmaz hafifliği..14.03.2017
• Bir sıfırdan fazladır!14.02.2017
• Utrecht 2017 - Her şeyin farkında olmak berbat bir şey!16.01.2017
• Balıklar su içer mi? 18.12.2016
• Olur böyle şeyler, burası Türkiye!18.11.2016
• Turizme panik rampası gerekiyor!16.10.2016
• Türk turizmin o duayen abileri..03.10.2016
• Ruslar gelsin bize yeter..17.09.2016
• Bir musibet bin nasihatten iyidir26.07.2016
• Halkı ürkütmemek lazım.. 19.06.2016
• Bağdat'ı iki gözüm kapalı bulabilirim30.05.2016
• Sur-Toledo, Mardin-Verona olacak!11.04.2016
• Bu krizde bizim hiçbir suçumuz yok26.03.2016

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr