turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121811893 | Bugünkü Okuyucu: 7020 | On-Line: 26 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BÜLENT ECEVİT ,ITB ve Türkiye müdavimi Almanlar BÜLENT ECEVİT
Gazeteci-Yazar
09.03.2015 / 10:39:27

ITB ve Türkiye müdavimi Almanlar


Uluslararası Turizm Borsası (ITB) bu yıl 49'ncu kez kapılarını açtı. Türkiye 30 yıla yakın bir süredir katılıyor. Bu yıl gördük ki artık Almanya başta olmak üzere Avrupa'da Türkiye müdavimi, hatta daha çok Antalya müdavimi tatilciler oluşmuş.


Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Yardımcısı Yusuf Hacısüleyman, Almanya'da yapılan bir araştırmaya göre Almanların tatil tercihlerine göre Türkiye için yüzde 2'lik bir artış söz konusu olabilecek. Avrupa'dan Türkiye'ye yönelik küçük artışlar turizmcileri mutlu edecek.

Hacısüleyman, Turizm Bakanı Ömer Çelik'in ITB'ye katılmamasına üzüldüklerini belirtirken bu konuda en sert tepki Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanlığından CHP'den milletvekili adayı olmak için ayrılan Çetin Osman Budak'dan geldi. Budak, "Turizmci öksüz kaldı" dedi.

ITB her zaman olduğu gibi hareketliydi. Hemen her ülkenin standında hareketlilik vardı. Mısır, İspanya, Yunanistan, İtalya gibi rakip ülkelerin stanlarına da hayli ilgi vardı. Bize göre Yunanistan bu fuara hayli önem vermiş.

Antalya Valisi Muammer Türker turizmcileri yalnız bırakmadı. ATSO Başkanı Davut Çetin ile Yönetim kurulu Üyeleri Ömer Dinç ve Ayhan Kızılsavaş da Antalyalı turizmcileri tek tek dolaşarak destek verdi, var olan sorunların çözümü için paylaşımda bulundular. Davut Çetin, sadece turizm değil, Almanya ile diğer alanlarda da ticareti ihracatı geliştirme çabası içinde olacaklarını anlattı.

RUS PAZARI YÜZDE 20 DÜŞEBİLİR

Fuarın hareketliği, ziyaretçilerin ilgisi, turizmcilerimizin morallerini yerine getirdiğini söyleyebiliriz. Ancak Antalyalı turizmcilerin aklı Rusya'daydı sürekli. İster istemez Rusya pazarının durumu konuşuldu ITB'de.

Rusya pazarının önemli aktörlerinden OTİ Holding Yönetim Kurul Başkanı Ayhan Bektaş'da ITB'ye izlenim edinmeye gelmişti. ITB ile ilgili konuşmadı ama Rusya pazarı hakkında önemli bilgiler verdi. Bektaş, Rus Hükümeti'nin aldığı bir kararı aktardı.

Rusya'da kamu görevlileri, aileleri dahil yurt dışına tatile çıkışlarını yasaklamış. Amaç Rusya iç turizmini canlandırmak. Bu kararın Türkiye'yi ve Antalya'yı çok etkileyeceği malum. Bektaş'a göre bu karar nedeniyle Türkiye'ye gelecek Rus turistlerde yüzde 20'ye varan kayıp yaşanabilir.

ASKA BERLİN'DE OTEL ALDI

Berlin'de hepimizi gururlandıran ve sevindiren sürprizlere de tanık olduk.

ASKA Otellerinin sahibi Ramazan Aslan oteller zincirine bir yenisini eklediğini burada açıkladı. Aslan, Berlin The President Oteli'ne kahveye davat etmişti. Acı kahvelerimizi yudumlarken, otelin kendisine geçtiğini bizlerle paylaştı.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ı da kutlamak gerekiyor. Başkanlığının ilk yılında ITB'de Kaleiçi'ni tanıtması önemliydi ve herkesin desteğini, takdirini aldı. Sadece Uysal değildi ITB'ye katılan belediye başkanı, Kemer'in Belediye Başkanı Mustafa Gül de her yıl olduğu gibi bu yıl Kemer standındaydı. Ziyaretçilerle birebir ilgilendi.

ALANYALI BAKAN ÇAVUŞOĞLU

Turizm Bakanı Ömer Çelik yine fuarı görmezlikten gelse de hükümeti temsil etme görevi Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'na kalmış oldu. Tüm standları tek tek dolaşıp herkesi ziyaret etti, konuştu, sohbet etti.

Dünyaca ünlü golf oyuncusu Tiger Woods THY'nin sponsorluğunda Belek'e gelmişti. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'da kendisiyle oynamıştı. Ancak ITB'de bir eksiklik vardı; Tiger Woods'un Antalya'da golf oynadığı hiçbir yerde anlatılmamıştı. Bakan Çavuşoğlu bu konuda sitemini de turizmcilere iletti. Haksız da değildi elbette.

Manavgat-Side Turistik Otelciler Birliği (MASTOB) Başkanı Cengiz Haydar Barut'un sezona bakışı, "Kötümser değilim" şeklinde oldu. Barut'a göre ne Avrupa'da ne de Rusya'da bu kış kimse tatil yapamadı. Herkes tatili özledi. Bu nedenle yaz aylarında tatile ilginin aşırı olacağı kanısında.

Barut'un bu iyimserliğini tüm turizmciler hissediyor. ITB'den bir pozitif enerji yükseldi ve 2015 sezonuna da bunun yansıyacağını umuyoruz.


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr