turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.04.2018 Toplam Okuyucu: 121353653 | Bugünkü Okuyucu: 2201 | On-Line: 21 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BÜLENT ECEVİT ,İşte şimdi bitti... BÜLENT ECEVİT
Gazeteci-Yazar
14.03.2016 / 16:19:52

İşte şimdi bitti...


Türkiye tercihlerini değiştiren Almanlar, Sultanahmet saldırısını, Avrupa basınının gündeminden düşmeyen Diyarbakır olayları ve Suriye mültecilerini henüz unutmamışlardı. Ve 'Türkiye güvenli bir ülke değil' imajı Avrupa'da iyice yaygınlaşmış olduğunu hissetmiştik ITB'de. Ama son Ankara patlaması herkesin hesaplarını alt-üst etti.


İTB'nin kapıları 50'nci kez açılmıştı bu yıl. Dünyanın bütün bölgelerinden binlerce sektör temsilcisi bu çok önemli turizm borsasında sezon bağlantılarını yapacaklardı. Türkiye'de geniş bir alanda temsil edildi. Turizmcilerimiz heyecanlıydı ama umutları her zamankinden daha azdı.

ITB dönüşü bilgisayar başına oturup bu satırların bir bölümünü yazmışken Ankara patlaması 'Eyvah' dedirtti. Artık hiç bir şey hesaplara uymayacak. Ve 2016 turizmi diye bir şey olur mu bilmem. ITB'de umutsuzluk hakimdi. Şimdi kimsenin ağzını bıçak açacak durumda değil. Sadece Türkiye değil, tüm dünyada terör ve dolayısıyla güvenlik sıkıntısı vardı. Bütün ülkeler güvenlik konusunda kaygılıydı. Ama Türkiye 'Güvenlik' zafiyeti olan ülkelerin en önde geleniydi. Turizmciler ülkemizin tatil yörelerinin güvenli olduğunu tatil için hiçbir tehlikeli durumun olmadığını anlatmaya çalışıp dil döktüler ITB'de. Haklıydılar belki ama ülkenin başkentinde 7 ay içinde 3'ncü kez bomba patlaması bütün hesapları bozmaya yetiyordu.

Turizmciler artık bir şey söylemiyor, konuşmak istemiyor; "Gelenlerle yetineceğiz anlaşılan" diyorlar. Ağırlıklı olarak "Biz bize tatil yapacağız" diyorlar. Tesisler bugünden itibaren iç piyasa için pazarlama çalışmalarına başlamayı düşünüyor.

Oysa ITB'nin açılış günü yine de yüzler gülmek istiyor gibiydi. Hatta "Almanlar Türkiye'de tatili sever, mutlaka tercihlerini buna göre yapacaklardır" diye düşünülüyordu. Turizm Bakanı Mahir Ünal moral ve destek vermek için oradaydı. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Muhittin Böcek, Alanya Adem Murat Yücel, Serik Ramazan Çalık, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, Akdeniz Otelciler Birliği (AKTOB) Yusuf Hacısüleyman gibi Ege ve İstanbul bölgelerinden birçok temsilci katıldı, destek oldu.

Rusya'nın gerginliği unutulmak istenirken Türkiye'deki 'Güvenlikten' kaygılıydı Avrupalı turizm temsilcileri. Ülkemizin tatil yörelerinin güvenli olduğu anlatılırken, Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal fuarda Türk stantlarını gezerken saydık tam 7 koruma vardı yanında. 5'i Türk 2'si de Alman. Bakanın etrafına etten duvar örmüşlerdi. Gazetecileri bile uzaklaştırıyorlardı yanından. Çoğu kişi bakanla el bile sıkışamıyordu. Oysa dertlerini sorunlarını dile getirip hükümet olarak atılması gereken adımların olduğunu anlatacaklardı.

Örneğin uçak desteğinin Eylül-Ekim aylarında da sürdürülmesini söyleyeceklerdi. Ve bunun şimdiden açıklanmasını isteyeceklerdi. Daha başka önerileri de vardı. Sektörün kredi ihtiyacının çözümlenmesini, destek primlerinin daha az misafir getirenlere de uygulanmasını önereceklerdi.

Türkiye tercihlerini değiştiren Almanlar, Sultanahmet saldırısını, Avrupa basınının gündeminden düşmeyen Diyarbakır olayları ve Suriye mültecilerini henüz unutmamışlardı. Ve 'Türkiye güvenli bir ülke değil' imajı Avrupa'da iyice yaygınlaşmış olduğunu hissetmiştik ITB'de.

Ama son Ankara patlaması herkesin hesaplarını alt-üst etti.

Ne PR çalışması ne tanıtım kampanyaları bir işe yarayacak gibi değil.

Ama şu unutulmamalı, terör ne yazık ki dünyanın birçok yerinde var. Kriz dersen her yerde. Eğer tatil tercihi terör nedeniyle değiştiriliyorsa unutulmamalı ki terörün istediği oluyor demektir. Onu ödüllendirmemek gerekir.


Okuyucu Yorumları

Selim Dilek14.03.2016 / 17:43:00
Yahu dün o kadar ocağa ateş düştü, sen para hesabı peşindesin, hiç olmazsa iki gün geçsin üstünden.
ATILLA15.03.2016 / 00:27:00
Tamam bitti...Turkiye artik 'Pakistan' gibi bir teror ulkesi imajina sahip....iyide bizi bu hale getiren bu AKP hukumetine iki kelime laf, bir elestiri niye yapmiyorsunuz peki ?!
Ercan Toprakyaran/Almanya28.03.2016 / 12:28:00
Bunun sorumlusu, langur lungur dis politika yapan, komsu ülkenin topragina saygi göstermeyen Tayyip Erdogan ve AKP Hükümetidir, geregini yapmalidir..

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr