turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
20.05.2018 Toplam Okuyucu: 121783308 | Bugünkü Okuyucu: 12376 | On-Line: 20 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
RECEP YAVUZ ,Hindistan cevizi terörden daha mı tehlikeli? RECEP YAVUZ
NBK Touristic Genel Müdürü / Antalya Kent Konseyi Turizm Kolu Başkanı
10.07.2016 / 11:35:32

Hindistan cevizi terörden daha mı tehlikeli?


Terörden ölen turistlerin sayısı, selfie çekerken hayatını kaybedenlerden, ya da ormanlarda gezerken başına Hindistan cevizi düşerek ölenlerden daha düşük.


Almanya'nın 6 milyon okurlu Haber Dergisi Der Spiegel 'Tatil ve Terör' konusunu Temmuz sayısının kapağına taşıdı. Tam da turizm sezonunun ortasına milyonlarca turistin kafasındaki soruya cevaplar bulabilmek amacı ile terörün klasik tatil alışkanlığına etkisinin araştırıldığı makalede Yunanistan, İspanya, Türkiye (Side), Mısır ve Tunus'taki son durumlar yerinde yapılan incelemelerle anlatılmaya çalışılıyor.

Geçtiğimiz aylarda yaşanan terör olayları tatil ülkelerini 'Kazananlar' ve 'Kaybedenler' olarak ikiye böldüğü görüşü sektör içinde sıklıkla konuşuluyor. Öncelikli olarak Yunanistan ve İspanya ardından İtalya, Portekiz, Adriyatik ve ülkelerin iç pazarları 2016'nın kazananları olurken, Türkiye, Mısır, Tunus ve Fas yılın kaybedenleri olarak tarihe geçtiler.

AB ülkeleri bu durumun ekonomik getirilerinden yararlanırken, son yılların parlayan destinasyonu 'Doğu Akdeniz' iflaslarla, kapanan tesisler ve işsizlikle sert bir mücadele içine girdi. Nefes almakta zorlanan Yunanistan ekonomisi turizmde son yılların en yüksek artışı ile (%18) tebessüm edebilir hale geldi. İşsizlik şampiyonu İspanya, duvarlara 'artık turist gelmesin' diye yazıp, evlerin balkonlarına siyah bayrak asarak turistleri protesto edecek kadar doydu.

Terör olaylarının ortaya koyduğu en önemli gerçek; 'Turizmin önemi ve etkisinin' bu denli ortaya çıkarak dünya kamuoyunun ve siyasilerin dikkatini çekmesi oldu. Turizm, dünyanın en önemli sektörlerinden biri olduğunu maalesef bir krizle ispatlayabildi ancak. Avrupa Birliği genelinde otomobil endüstrisinde, ya da tarımda çalışanların sayısı turizmde çalışanlara eşit. Doğu Akdeniz'de bu daha belirgin turizm çalışanları sayısı lehine kendini gösteriyor.

HAYATTA OLMAK BAŞLI BAŞINA BİR RİZİKO

Her turistin şu aralar tatile gitmeden önce kendine sorduğu soru olan 'Turist olarak tatil ülkesinde olası terörün beni etkilemesi ne kadar ?' sorusuna sayılar ve istatistiklerle yanıt vermeye çalışmış Der Spiegel.

Gözümüze çok normal gibi gelen birçok sıradan olayın içinde hayati rizikomuzun olduğu kaçınılmaz. İstatistiklere göre Everest'e tırmanan her 1 milyon kişinin 35.000'ni hayatını kaybediyor. 40 km bisiklet süren her 1 milyon kişiden 1 'i ölüyor. 43 km yürüyen her 1 milyon kişiden biri herhangi bir sebeple hayatını kaybediyor.

Buna göre bazı aktivitelerin hayati riziko oranları:

Everest'e tırmanmak : % 3,5
40 km Bisiklet sürmek: 1 milyonda 1
43 km yürümek :1 milyonda 1
530 km araba kullanmak:1 milyonda 1
12.000 km uçmak :1 milyonda 1
16.000 km trenle yolculuk:1 milyonda 1
Meteor Düşme ile ölüm oranı :1 milyonda 1
Türkiye'de terör saldırısı maruz kalma :1 milyonda 1*


(1,1 kişi 1 olarak alındı)

(Türkiye hesaplanması şu şekilde yapılmış: 2016 yılında mayıs ayına kadar 13.600.000 turist Türkiye'ye sınır kapılarından giriş yapmış. Bu süre zarfında 15 turist terör saldırıları dolayısı ile hayatını kaybetmiş.)

Sayılara baktığımıza terörden ölen turistlerin sayısı, selfie çekerken hayatını kaybedenlerden, ya da ormanlarda gezerken başına Hindistan cevizi düşerek ölenlerden (yılda 150 ölüm olayı) daha düşük.

Bu rakamlardan Türkiye'de bir turistin terör saldırısı sonucu hayatını kaybetme oranı, kafasına meteor düşme oranı ile aynı sonucunu çıkartsak da, terörün yaydığı korku ve endişe yukarıdaki istatistiklerden çok daha etkili. Bunun yanında 2004'te yaşanan tsunami olayında hayatını kaybeden turistlerin sayısı bugüne kadar terör yüzünden hayatını kaybedenlerden çok daha fazla. Ancak bir doğa olayı veya 'nasip, kısmet' diye kabullenilen olayları, kasıtlı bilinçli ve direkt insan yaşamına kast eden terör olaylarından ayırt etmek lazım.

İnsanlığın başına musallat olan terör saldırılarının bir an önce sona ererek, barış içinde kurulacak bir dünya düzeninin gelecek kuşaklara aktarılması dileği ile...


Okuyucu Yorumları

haydar barut 20.07.2016 / 17:21:00
ya bazen yazmis olmak icin yazmamak gerekiyor diye dusunuyorum. simde bu verdiginiz verilere gore o zaman ulkemizde bir tehlike yok aslinda insanlar bosuna korkuyor iste veriler ortada buyrun deyip 4.5 milyon rusu ve bir okadar avrupali yi yeniden ulkemize kazandirabiliriz. ya bizim kendi insanimiz biz bile korkuyoruz artik sokaga cikmaya herkese canli bomba gozuyle bakmaya basladik nerdedeyse siz hindistan cevizi ornegi vermissiniz sayin RECEP YAVUZ iyisiniz degilmi belkide sizin kafaniza bir sey dustu haklisiniz...

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr