turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121811893 | Bugünkü Okuyucu: 7020 | On-Line: 26 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BÜLENT ECEVİT ,Her otel bir köye sahip çıkmalı BÜLENT ECEVİT
Gazeteci-Yazar
25.05.2015 / 15:08:16

Her otel bir köye sahip çıkmalı


"Bir otel, bir köye sahip çıkacak, buraya turlar düzenleyecek, o köyün gençlerini de istihdam edecek. Ve bu uygulama başarılı olursa kırsaldan kente göçün de azalmasına katkıda bulunacak."


Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) tarafından Antalya ve çevresinin kırsal turizm potansiyelini geliştirmek amacıyla Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı'nın (BAKA) Mali Destek Programı kapsamında 'Alternatif Kırsal Turizm Potansiyeli ve Gelişim Stratejisi' hazırlandı.

Bu proje kapsamında Antalya'nın iç bölgelerindeki 105 köyde 1148 kişi ile görüşülerek kırsal turizm potansiyeli taşıyan köyler belirlendi. Bir otel, bir köye sahip çıkacak, buraya turlar düzenleyecek, o köyün gençlerini de istihdam edecek. Ve bu uygulama başarılı olursa kırsaldan kente göçün de azalmasına katkıda bulunacak.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Yönetim Kurulu Başkanı Davut Çetin, projeye ilişkin bilgileri paylaştı. Antalya'nın 1980'lerden başlayarak bugüne kadar turizmde kat ettiği mesafeyi, "Müthiş bir başarı öyküsü" olarak nitelendirdi. Ancak bu büyümenin büyük oranda deniz-kum-güneş turizmi merkezli olduğunu da ekleyerek, ülkemizin ve Antalya'nın turizmden aldığı katma değeri artırmak için alternatif turizm potansiyelinin ortaya çıkarılmasının önemini de hatırlattı.

Başkan Çetin'in uyarısı belki de gecikmiş bir uyarı. Çünkü Antalya yalnızca sahil bandı ile değil, kırsalı ile de önemli bir turizm potansiyeli barındırıyor.

Başkan Davut Çetin'in verdiği bilgilere göre, çalışmadan sağlıklı sonuçlar almak ve tutarlı sonuçlar elde etmek için Elmalı'dan Gazipaşa'ya kadar 3 bin 500 kilometrenin üzerinde yol kat edilerek Antalya Körfezi'nden, Muğla, Isparta, Karaman, Burdur ve Mersin sınırlarına kadar olan köyler incelendi. Ayrıca köylerdeki 255 kişiyle de uzun mülakatlar gerçekleştirilerek köylerin potansiyelleri hakkındaki araştırma detaylandırıldı.

Davut Çetin şöyle diyor:

"Küçük yatırımlarla turizm potansiyeli ortaya çıkarılabilecek köyler belirlendi. Bu bilgilerle 'Antalya Sürdürülebilir Kırsal Turizmin Geliştirilmesi Strateji Rehberi' hazırlandı. Rehber yatırımcılar ve yerel yönetimler için altın değerinde bilgiler içeriyor. Köylerin, altyapı, üstyapı ve ulaşım olanaklarından, kaybolmaya ve unutulmaya yüz tutmuş zanaatlara kadar pek çok konu ortaya çıkarıldı. Turizm potansiyeli taşıyan köylerle otelleri eşleştirerek bir otelin bir köye sahip çıkması, o köye kırsal turizm turları düzenlemesi, köyün gençlerini istihdam etmesi sağlanacak. Hem ekonomik hem de sosyal yönü olan proje. Bu çalışma işte o vizyonun altyapısını oluşturuyor."

Bu projenin uygulanabilmesi için elbette turizmcilere ve otel yönetimlerine büyük görev düşüyor. Herkes elini taşın altına koymalı ve projeye destek vermeli. Bu çalışmayla sağlanacak istihdam sayesinde kırsal göçün de önüne geçileceği unutulmamalı.


Okuyucu Yorumları

Mehmet Biçer25.05.2015 / 19:23:00
Bülent Bey, şahsi imkanlarimla terk edilmiş bir köyü turizm 3 yıl önce açtım. Herkes aynı şeyleri söylüyor, yazıyor; kırsal a sahip çikalim, destekleyelim. Sanıyorum benden başka ne şahsi, nede kurumsal olarak yeni bir don kişot çıkmayacak gibi. Projemin adı Pure Life Village ve pazarlama desteğine ihtiyacım var. Teşekkürler!
Selim Dilek26.05.2015 / 05:07:00
Bir dakika umarım ciddi değildir bu yazılanlar. Siz galiba otelleri köy enstitüleriyle karıştırdınız. İşinizi iyi yapın, otellerinizi gerçek uluslararası standartlara çıkarın, kaliteyi yakalayın, personel eğitimini ve sosyal haklarını tam verin zaten her şey yerine oturur. Kısaca gereksiz ve saçma bir öneri.
Fikri ÖZDEMİR23.06.2015 / 12:51:00
Arkadaşlar projeye toptancı bir yaklaşımla karşı çıkmayı doğru bulmuyorum. İyi niyetle ortaya bir proje konulmuş, bir kaç plot köy belirlenir denemesi yapılır başarılı olursa diğer köylerede yaygınlaştırılır neden yeni olan her şeye baştan karşı çıkılıyor.

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr