turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.02.2017 Toplam Okuyucu: 110922000 | Bugünkü Okuyucu: 8771 | On-Line: 66 Dolar satış $: 3,6251 Euro satış €: 3,8277 Sterlin satış £: 4,5136
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
YAVUZ ATAÇ ,Halkı ürkütmemek lazım.. YAVUZ ATAÇ
Destination Turkey
19.06.2016 / 23:23:26

Halkı ürkütmemek lazım..


Özellikle nam olsun diye otelini açık tutanların şunu iyi bilmesi lazım. Mülteci polemiği, terör, canlı bomba korkusunu falan dinlemeden yine de ülkemize tatile gelen turistlere, geçmiş dönemden alışık oldukları standartlarının sunulması gerekir!


Eski Yeşilçam filmlerindeki sözlerin hiçte boşu boşuna söylenmediği artık daha iyi anlaşılıyor.. Öyle ki bir zamanlar "Halkı ürkütmemek lazım" sözü aklımıza kazınmıştı. Ne var ki kırk yıl sonra halkın yerine turistler ürkütülünce sözün bilincine ancak varabildik..

Niçin halk değil de turistler? Söyle söyleyeyim. Duruşumuz gayet açık. Gezi'yi bir kenara bırakırsanız değil kırk yıl, yüz kırk yıl bile ürkütülsek bir şey olmayacak.

Ama işin içine yabancı girince noktalı virgülün işlevi bile farklılaşıyor. Bunu fark eden ulusal medyamız artık memleket meselelerini bile el oğluna soruyor. Geçenlerde kulak misafiri oldum. Bir ecnebiden duyunca halkımız daha iyi anlıyormuş?..

Acaba sadece halkımız mı? Çünkü turizmde yaşanan krize karşı hazırlanan acil önlem raporu son on ay içinde üç farklı Turizm Bakanı'na, iki farklı Başbakan'a bir de Cumhurbaşkanı'na takdim edilmiş.

Ama raporu sunan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TURSAB) Başkanı Başaran Ulusoy olmasından mı? Yoksa Yenikapı limanından mı? Her nedense hala bir türlü önemsenmiyor.

Bunun üzerine bir araya gelen sektör temsilcileri, turizm medyasının önerisiyle "En iyisi bir yabancı anlatsın" diyerek. Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Başkan'ını konuşturmuş.

Norbert Fiebig Efendi ise bir konuyu üç başlıkta toplayarak şunları söylemiş;

1. Ürken turistleri geri kazanmak için de elbette ilk sırada fiyatlar geliyor. Düşen fiyatlar Türkiye'yi çok daha cazip bir hale getirecek.

2. Otelcilerin şu anda yatırım yapması gereken şeyin para kazanmaktan ziyade müşteriyi geri çekmek olması gerekiyor.

3. Geçmiş dönemlerde iyi bir fiyat-kalite dengesi olan Türkiye, tekrar normal zamanlarına döndüğünde fiyatlarını artırarak o dengeyi yeniden sağlayacak.

Norbert Efendinin sözlerini milletimiz veya ülkeyi yönetenler anladı mı bilmiyorum ama bir otelci arkadaş "Ben anlamadım babacığım" dedi.

"Hayret" dedim. "Ne çabuk da Arap turistlere benzeştiniz? İşine gelmeyince Arap atı gibi başını sallayıp, "Ben anlamadım". İşine gelince Ahfeş'in keçisi gibi baş sallayıp, "Ben çok memnun.."

"Öyle değil" dedi. Onun anlattıklarını acenteci arkadaşların birçoğu zaten söylüyor. Bizim duymak istediğimiz, fiyatlarımızı kırmadan yani düşürmeden turistleri otellerimize tekrar nasıl getirebiliriz?

Karşı düşünce böyle olup, adam da yabancı olunca "Bilmediğim bir şey söyle bana mutluluğu anlat mesela.." gibi bir hâl oluşuyor.

Ama olağandışı dönemlerde eloğlu için kalite-fiyat dengesinden çok fiyat-kalite dengesi önem kazanıyor.

Yeri gelmişken ekleyeyim. Özellikle nam olsun diye otelini açık tutanların şunu iyi bilmesi lazım. Mülteci polemiği, terör, canlı bomba korkusunu falan dinlemeden yine de ülkemize tatile gelen turistlere, geçmiş dönemden alışık oldukları standartlarının sunulması gerekir.

Son sözlerimi tam olarak anladı mı bilmiyorum. Çünkü sanki hala anlamamış gibi bir ifadeyle gözlerimin içine bakıyordu.

Unutmadan şunu da söyleyeyim, "Ben çok memnun" sözü Tophaneli bitirim bir taksi şoförünün. Gerçi daha farklı ve acayip bir şekil anlatıyor ama o şekilde yazsam yayınlanmaz. Kendisi biraz egzotik diyor ama bana sorarsanız epeyce erotik..


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Kapı vizesi yasağı Türk turizmciye yaradı
Yunan adalarına girişte kapıda vize uygulamasının kaldırılması, Türk turizmciler...
İptaller kesilmiyor: Royal Caribbean bu yaz yok!
Royal Caribbean, güvenlik gerekçesiyle yaz sezonunda Kuşadası'na yapacağı tüm se...
İranla temel sorunumuz charter Peki ne olacak?
Tahran Uluslararası Turizm Fuarı'na charter uçuşlara izin verilmemesi konusu dam...
Rubleyle taksitli tatil başlıyor
Türkiye'de otel ve uçak rezervasyonları ruble ile yapılabilecek. Uygulama Rus tu...
Dünya Rehberler Günü kutlu olsun!
Türkiye'de Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan kokartlı profesyonel turist rehberi s...

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr