turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121812487 | Bugünkü Okuyucu: 7614 | On-Line: 27 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BÜLENT ECEVİT ,Gelmezseniz ödüllendirirsiniz BÜLENT ECEVİT
Gazeteci-Yazar
26.01.2016 / 16:24:40

Gelmezseniz ödüllendirirsiniz


Avrupalı turistlerin bu yıl bombalı saldırılar, mülteci krizi ve Suriye'deki çatışmalar nedeniyle, Türkiye, Mısır ve Tunus gibi ülkelerin yerine, "daha güvenli ülkeleri" tercih edeceği belirtiliyor. Güvenlik endişeleri nedeniyle Avrupalı turistlerin öncelikli tercihi, İspanya, İtalya, Fransa ve Portekiz olacak.


Bu slogan yıllar önce Avrupa'daki açık hava reklam panolarında yer almış, Avrupalı tatilcileri hedefliyordu. İspanya, ETA terörüne karşı tatil kararını değiştirmek isteyenlere yönelik tanıtım ve ikna kampanyasının bir parçasıydı. Fotoğraf olarak da yüzü maskeli bir terörist vardı.

Bu tanıtım kampanyası başarılı olmuştu, İspanya ziyaretçi sayısını korumuştu. Bu strateji bu reklam tanıtım tutmuştu yani.

Türkiye Avrupa'nın ve Akdeniz çanağının önemli bir tatil turizm merkezi. Ama son zamanlarda terör olayları, sokağa çıkma yasakları, PKK eylemleri, canlı bombalar, Sultanahmet katliamı, Suriye meselesi, Rusya ile uçak krizi, İran ile ilişkiler vs. çok problemli bir ülke durumundayız vesselam. Dünya basınında bu tür haberlerle anılır oldu ülkemiz ne yazık ki.

Tatile çıkacak ailelerin kararlarını bu tür haberler elbette bizim açımızdan olumsuz etkiliyor. Buna karşı acil önlem olarak yapılacak tek şey tanıtım ve reklam. Özellikle tatil yörelerimizin Akdeniz ve Ege bölgelerinin güvenli olduğu imajı yaygınlaştırılmalı. Ve elbette güvenlik güçlerimiz istihbarat birimlerimiz bu güveni sağlamalı. Hükümete ve muhalefete de görev düştüğünü bilmem söylemeye gerek var mı?
THY'nin uçuş noktaları ve tanıtım ve sponsorlukları ile turizme katkısı hiç de küçümsenmeyecek türden. 2016 yılının en çok beklenen filmlerinden 'Batman-Superman: Adaletin Şafağı'na resmi sponsor olmasının olumlu getirileri olacağını umuyorum.

Rusya krizi ile Antalya'nın önemli bir darbe alacağı zarar edeceği ve kent esnafına, yaşamına, ticaretine zarar göreceği malum. 2 milyondan fazla Rus ziyaretçinin sadece Antalya'ya gelmeyeceğinden söz ediliyor, bekleniyor. Bir turizm kenti ve tüm sektör buna hazırlanıyor Antalya'da. Turizm çalışanlarına gelince; onlar da oldukça tedirgin. Çünkü 70 bin civarında personelin işsiz kalacağı tahmin ediliyor.

Sadece Rus turist gelmeyecek değil, Avrupalı turistin tercihi konusunda da şüpheler var. Avrupalı turistin tatil tercihinde vereceği kararı güvenlik konusu belirleyecek.

Avrupalı turistlerin bu yıl bombalı saldırılar, mülteci krizi ve Suriye'deki çatışmalar nedeniyle, Türkiye, Mısır ve Tunus gibi ülkelerin yerine, "daha güvenli ülkeleri" tercih edeceği belirtiliyor. Güvenlik endişeleri nedeniyle Avrupalı turistlerin öncelikli tercihi, İspanya, İtalya, Fransa ve Portekiz. Haberler bu yönde ne yazık ki.

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Davut Çetin, pasif tanıtımdan daha çok aktif pazarlama ve PR çalışmalarının, internet ve sosyal medya araçlarının kullanımının, tur operatörleriyle müzakerenin gerekli olduğu bir dönemde daha büyük bütçelerle daha etkin tanıtıma ihtiyaç olduğunu dillendirdi. ATSO Başkanı Çetin'in bu önerisi ve uyarısı acilen dikkate alınmalı.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, fiyat düşürmek yerine yatak kapasitesinin azaltılmasını öneriyor. Bu da uygulanması gereken bir öneri. Ama uygulanabilir mi bilmiyorum. Başkan Ayık, yatak sayısının yüzde 20 daraltılmasından yana olduğunu söylüyor. Bu fiyatların daha da aşağıya çekilmesini önleyebilecek bir önlem midir? Sektör bunu da ciddi tartışıyor Antalya'da.
Bir bankanın bölge müdürü dostum geçenlerde şöyle söyledi: "2016 yılı Antalya'nın bugüne kadar görüp göreceği en ciddi ekonomik krizi yaşayacak. Bu bütün bir kenti olumsuz etkileyecektir."

Avrupalı dostlarımızdan Türkiye olarak biz de şunu bekliyoruz; Tatil kararını verirken bu tercihleriyle teröre destek vermediklerinden emin olsunlar.


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr