turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
21.10.2018 Toplam Okuyucu: 123932891 | Bugünkü Okuyucu: 20647 | On-Line: 44 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,Galiba Türkler ikiye ayrılıyor BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
06.02.2017 / 11:44:16

Galiba Türkler ikiye ayrılıyor


Birinci grup; "anasını da alıp gidecekler", ikincisi; "komşularını alıp getirecekler."


İlki belki değil ama diğer kesimin davranışları bizim sektörü çok yakından ilgilendiriyor. Hatta biraz fazlasını söylersek; sektörün dar boğazdan çıkışı için umut bağlanması önerilen tek yol.

Geçtiğimiz hafta Türkiye'nin yoğun gündeminde -kısa bir süre için- turizm sektörü de Sayın Cumhurbaşkanın bu önerisi nedeniyle yer aldı.

Sektör dışı pek çok kişi ve kuruluş yurtdışında yerleşik TC yurttaşlarının bu yaz gelirken, komşularını da Türkiye'ye getirmelerine ilişkin yorumlar yaptı.

2015 yılı sonlarından bu yana kötüye gidişi hafife alan, "geçici" olarak değerlendiren, "bizden başka nereye gidecekler ki," Ruslar olmazsa Çin'den" Almanlar gelmezse, Hint'ten" turist alabileceklerini sanan bazı sektör yöneticileri; 2016 sezonu bitiminde, yaşananların daha büyük felaketin başlangıcı olduğunu anlatmaya çalışmak yerine, "yüksek bütçeli tanıtım", "fuarlara katılım" gibi pratikte hiç bir yararı olmayacak önlemlere yoğunlaşmışlardı.

Ama bel bağladıkları desteği; hiç umut kesmedikleri bir kapıdan bekliyorlardı: Devlet Baba'dan.

Bu düşünceye çok inanmış olmalılar ki, seyahat acenteleri dışında kalan sektör temsilcileri, beklentilerini her dile getirişlerinde çıtayı biraz daha yükseltiyorlardı.

Sonunda o kapıdan geçerek, Beştepe'de Sayın Cumhurbaşkanın huzuruna çıktılar. Muhtarlarımızın televizyon kanallarından alışık olduğumuz vekarı içinde konuşmalarını dinlediler ve bitti.

Önümüzdeki günlerde büyük olasılıkla birkaç destek demeci daha verilir ve sektördeki, on binlerce çalışan hariç, yatırımcılar ve kuşkusuz alacaklı bankaların kendi başlarının çaresine bakacakları bir sürece girilir.

Oysa fırsat bulunmuşken, Sayın Cumhurbaşkanına eksik bilgiler geldiğinin altı pek ala çizilebilirdi.

En fazla yurttaşımızın yaşadığı Almanya ile gerginleşen ilişkiler yüzünden, Türkiye algısının hızla değiştirilmesi gerektiği, anlatılabilir, tüketici profili açısından, bu ülkedeki yurttaşlarımızın çoğunluğunun yakınlık kurdukları Alman komşularının ekonomik durumlarının da pek iç açıcı olmadığına vurgu yapılabilirdi.

Sanırım davetli sektör yöneticileri, Sayın Cumhurbaşkanımıza eksik ve yetersiz bilgi sunulduğunu söylemeyi uygun görmediler.

İçlerinden bazıları daha atak çıktı. Bu sezon Rusya'dan rekor sayıda turist geleceğini, Almanların son dakika satışlarını bekledikten sonra karar vereceklerini açıklamaya başladılar.

İyimser dozlu demeçlerini dikkatle okurken, kendi kendime acaba hangi ülkenin turizmcisi bu arkadaşlarımız , diye sormadan edemedim.


Okuyucu Yorumları

Volkan Aydogdu07.02.2017 / 03:20:00
Daha once de baska bir yorunda yazdigim gibi "sondakika parlak fikirler beni hep korkutmustur" Nisan gibi Turkiyeye gelecegim. 10 yillik kiz arkadasim gidecegin yer guvenli mi dedi. Izmiri tercih ettim gorusmelerim icin. Otelden de disari cikmayacagim. Burdaki avukatima da islerim icin vekalet verdim. Belli olmaz Amerikan ajani diye tutuklarlar 2 ay avukat yuzu goremeyiz. Aziz Nesin hikayesi gibi ulke olduk. Kim niye gelsin Turkiyeye.
AB Lİ TURİST NEREDE07.02.2017 / 11:38:00
AB li turisti de kaybettik 2016 yı aratacak bir yıl bizi bekliyor. 2017 Rus yılı olacak diyenler bir kez daha düşünsün ! Almanya İngiltere İsveç İsviçre Norveç Avusturya Belçika Fransa İtalya gibi ülkelerden gelecek olan turistlere ihtiyacımız var bunu bilmek gerekir ? Şayet oralardan turist gelmeyecekse direk Çin Hindistan Arap Ülkeleri ile ciddi anlaşmalar yapmak gerekir ve 2018 yılını kurtarmak gerekir. Bu sene seçim senesi havasında geçecek ve kutuplaşma söz konusu olacak , bu gergin ortam herkeri geriyor kredi vereni alanı, yiyeni içeni herkes sıkıntılı. İç Pazarı hareketlendirmek için devlet Baba MEMURlara aile ile birlikte tatile çıkması için 4 bin tl ye kadar Faizsin kredi versin bu sayede bu sene Memur yılı olur otellerımız dolar :d bakın farklı bır bakıs acısı , en azından kucuk ama onemlı bır fıkır olabılır. Keske daha ıyı fıkırlerı TURSAB TUROFED TUROB GIBI kuruluslar yapsa da ulke kalkınsa
Serdar Sağlamtunç, FCSI 08.02.2017 / 01:53:00
Anlaşılan o ki yaşanan kötü deneyim ders değil tam tersi etki yapmış. Şaka gibi geliyor belki ama sektörün tekrar toparlanması uzun zaman alacak ama beyler umurumda değil. Yabancı 30 yıllık tesisi dolu ve 200$ a oda kahvaltı satarken bizdeki iş bilmezler acar tesisi 35€ a satıp ellerini ovuşturur. Beklenti düşük olunca kazanım da düşük oluyor. Turizm planı değişmeli tepeden tabanda kadar. Tesisler nasıl para kazanır bilmek isteyen varsa destek verilir. Bu yaşanan kabus bir şekilde aşılmalıdır başka çare yok. Bu tesislere ve yetişmiş elemana yazıktır.
Zafer Cengiz28.02.2017 / 08:02:00
Turizm piyasasında yaşayan "bu iktidar turizme destek vermez ve köstek olur!" şeklindeki anlamsız dedikodunun tek bir sansasyonel referansı "R.T.Erdoğan'ın 2004 Ocak Ayında Turizmde 2.HAMLE açılış konuşması" olarak kayda geçmiştir. YANİ 13 Yıl önce ilk Başbakanlık döneminde HALKA VERİLEN Sözler ve başlatılan Resmi Hamle varken- Böyle dedikodular yerine TEKNİK Detayların peşine düşmesi gereken Turizm Şampiyonlarımız Bugün bir yere varabilirdi AMA "piyasa raconu Turizmi LAFLA Yürütmek olunca, dedikodulara takılıp kalınmış bir fiili durum söz konusudur! SONUÇ: 13 YIL ÖNCEKİ 2.HAMLEMİZİ OKUYUP TURİZMDE TAKILDIĞIMIZ NOKTAYI HATIRLAMAK- Şampiyonların Sağlığına Çok yararlıdır:) http://bit.ly/2i64eYf

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr