turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
20.05.2018 Toplam Okuyucu: 121783308 | Bugünkü Okuyucu: 12376 | On-Line: 20 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
RECEP YAVUZ ,Expo beyaz fil olmamalı RECEP YAVUZ
NBK Touristic Genel Müdürü / Antalya Kent Konseyi Turizm Kolu Başkanı
27.09.2016 / 13:11:22

Expo beyaz fil olmamalı


Bu bölgenin turistik herhangi bir projeyle heba edilmemesi gerektiğini düşünüyorum.


Expo 2016'nın bitmesine sayılı günler kala kafalarda bin 121 dönümlük bu devasa alanın ne olarak kullanılacağı sorusu var. Basında çıkan birkaç asparagas haberi bir kenara bırakırsak buna dair kimsenin bir bilgisi yok. Ama fikri, düşüncesi, önerisi olan birçok Antalyalı var.

Dünya genelinde bu tarz devasa yapıların henüz inşaatı başlamadan organizasyon sonrasında hangi amaçla kullanacağı kararlaştırılarak yola çıkılıyor. Bu hesaplanmazsa hiçbir işe yaramayan devasa atıl binalar ya da alanlarla baş başa kalınıyor. Bunlara da 'Beyaz Fil' deniyor.

Ne yazık ki bir yıl önce bu hesaplanmadan hayata geçirilen Expo alanının şimdi en uygun ne şekilde kullanabileceğini kestirmeye çalışıyoruz.

Önümüzdeki günlerde buna dair birçok fikir ve öneri gelecektir. Tabii ki bunların uygunluğu konunun uzmanları tarafından tartışılmalı ve uygulanabilirliği tespit edilmelidir. Herkesin aklına öncelikle tarım ve turizm gelmekle birlikte, ben bir turizmci olarak bölgemizin turizm yapısı ve var olan benzeri tesislerin yaşadıkları zorlukları göz önüne alarak, bu bölgenin turistik herhangi bir projeksiyonla (temalı park, Disneyland , eğlence merkezi vs..) heba edilmemesini düşünüyorum.
Benim Expo alanı için olmazsa olmazlarım; 1.Kamu yararına kullanılmalı 2. Alanının çevresi korunmalı

2 Milyar TL civarında bir yatırımının bulunduğu Expo alanı içinde Kule'den başlayarak Kongre Merkezine kadar alan içindeki yapıları tek tek incelersek, bunların en uygun şekilde kullanılması hesaba katılmalı.

Bu konuya dair dün Antalya Kent Konseyi tarafından oluşturulan aralarında mimar, şehir plancısı, tarım uzmanı, botanikçi, üniversite hocalarından oluşan bir komite bir ok fikir ve öneriyi titiz bir şekilde tartıştı. Bütün katılımcıların tek ortak noktası: bu alanın eğitim amaçlı kullanılması oldu.

Yani bir Uluslararası Akademik Eğitim Merkezi. Yani belki de dünya çapında bir Ziraat Fakültesi.

Yoğun göç alan ve 2020 yılında Türkiye'nin en büyük 3 şehrinden biri olacağı Antalya'nın doğusunda böyle bir değer gelecek nesillere bırakılacak büyük bir miras gibi duruyor.

Halka bir sormak lazım...


Okuyucu Yorumları

aksulu28.09.2016 / 14:32:00
üniversite tarım fakültesinde antalya için ne üretmiş şimdiye kadar, antalyaya milyonlarca yerli turist gelmesine rağmen antalyadan insanın satın alıp götürebileceği hiç bir şey yok.çok fazla sayıda endemik bitkiler olmasına rağmen.Keçiboynuzu doğla olarak antalyada yetişmesine rağmen keçiboynuzu alacak yer yok doğru dürüst,zeytin yağı satış noktaları yok, dağ kekiği, adaçayı satan yer yok. neden disneyland olmasın, antalyanın satabileceği alternatif ürün yok maalesef insanlar aynı ürünlerden sıkılmış.yeni ürünler gerekli bence, bunlardan bir tanesi disneyland başka bir alanda kesinlikle antalyada özellikle kunduda olması gerektiğini düsünüyorum.saygılar sayın müdürüm
murat29.09.2016 / 18:20:00
disneyland'a hayır mı :) değişik bir görüş.
Disneyland Demek Para Demek ;)02.10.2016 / 14:59:00
Disneyland demek para demektir. Eğlence ve gençlik turizmine adım atmak gerekir artık, Antalya lı bir turizmci olarak daha çok kaliteli paralı turisti nasıl çekeriz diye düşündüğümde ilk cevaplardan birisi, Disneyland, Roll coster veya daha farklı daha kapsamlı başka ülkede olmayan eğlence araçları olabilir, bu tarz eğlence aracı ülkemizde elbette Antalya'da olabılır? fransa biz yerli turistlere giriş kaç para disneyland için bilginiz varmı ? Yerli halkın artık bu yer için hep bir ağızdan birlik olarak bir proje üretmesi gerek. Amaç bu yeri daha etkin daha farklı nasıl kullanmak sorusu ise cevabı basit bir değişle üniversite yapalım demekle olmaz ? Akdeniz üniversitesi var, özel bir üni var, hangi yerli tohumu üretmişler ? hala israil tohumları kullanıyoruz köylerde. Antalya Türkiye'nin turizm Başkentiyse burayı Yeni Alternatif tURİZM olarak değerlendirmek şart ;) İhale ye çıkar ise de kimin alacğı bizi ilgilendirmez kamu oyunun göz önünde ihaleye çıkar alır biri. Ranta kurban gitmez. Ha çevresi içinse şunu soylemek gerek, zaten şuan vecresi tarıma elverişli değil, kanallar dan kışın su taşınları olduğu için çevresinde tarım yapılamamaktadır. saygılar Antalya Expo nun Geleceğine Sahip Çık !!!
yorumcular çok haklı03.10.2016 / 13:56:00
aynen katılıyorum. expo 2016 arsası devasa buyuklukte bır alan bu alanı ulke ekonomısıne gelır kazandıracak ve yenı bır oluşum sayesınde daha cok döviz getirecek bir projeyle tekrar guncellenmelıdır, halı hazırdakı konumuyla kalır ıse pek bır ıse yaramaz ulke ıcın gereksız bır yatırım olarak kalır gider, sureklı gıderlerı cok fazla oldugu ıcın devlete zarar verır. bu yuzden Dısnyland Olabılır, Alternatif turizm alanı olabilir, çevresinde iki adet büyük kanal var buraları, Antalya'nın Çılgın projelerınden bırı halıne getırebılırız, kıyılarında konaklar, kafeler restorantlar olabılır, su sporlerı , raftıng, hız teknesı getırılebılır, elbette bunlar tek basına olmaz bırbırını destekleyecek projeler ıle kapsamlı ele alınmalıdır. Ulke ve Antalya yararıne Yenı Bır Alan burası ve ANTALYA ALTERNATIF TURİZM ALANI olarak hayata gecırılmelıdır. halk olarak bu yonde farklı bır proje ıstıyoruz ekonomıye yore halkının yararına bır seyler yapılsın
Çağlar Erözgen18.10.2016 / 19:21:00
Disneyland demek para demek denmiş de, giriş ücreti ne olursa olsun basit bi google araması bile yaparsanız, Paris Disneyland'ın ciddi anlamda zarar ettiğini (Milyonlarca Euro) ve milyar Euro seviyesinde borcu olduğunu görebilirsiniz... Başka ülkede olmayan, farklı bir eğlence aracı tamam ama ne? Yıllardır daha fazla para harcayan turisti çekme lafları edilir ama gelenlerin durumu ortada... Bence "kaliteli" turisti çekmenin ilk koşulu güvenli bir ülke... Gerisi tartışılır.
HASAN YEŞİLOĞLU22.10.2016 / 10:50:00
Festival yeri gibi kullanalım. Yani, bütün yıl boyunca; haftalık yada aylık şekilde tematik festival programları yapılsın. Örnek: Ocak ayında,Almanya' da yapılan özel bayram yada minik festival gösterileri,Şubat' ta Hollanda günleri, Mart' ta İskandinav günleri, Nisan' da Rusya günleri, Mayıs' ta Baltık ülkeleri gibi bütün yıla yayarak önceden hazırlanmış plan ve programlar yapılabilir. Bunu bütün dünya' da uygulanan özel günler ve geceler düzenlenmeli. Aynı anda birkaç ülke günleri yada konserleri, gösterileri yapılabilir. Bu daha profesyonel olarak geliştirilebilir.

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr