turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
24.06.2018 Toplam Okuyucu: 122235445 | Bugünkü Okuyucu: 991 | On-Line: 52 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
Hüseyin Bölük ,Dikkat çok gizli! Hüseyin Bölük
Executive Chef
15.09.2016 / 15:30:17

Dikkat çok gizli!


Gizli müşterinin otelcilikteki uygulamasına yani gizli misafir, Mr. Guest, LQA diye farklı şekillerde tanımlanan uygulamalara dikkatinizi çekmeye çalışacağım.


Tebdil-i kıyafet; gerçek kimliğini gizleyerek halkın arasına karışmak. Fatih Sultan Mehmet, İkinci Mahmud, Dördüncü Murad, Üçüncü Osman, Üçüncü Mustafa, Birinci Abdülhamid tebdil-i kıyafet halkın arasına karışarak onlardan biriymiş gibi dolaşarak istihbaratı bizzat toplayan; halkın durumunu bizzat tespit etmeyi alışkanlık haline getirmiş olan Osmanlı padişahlarından sadece birkaçıdır.

O zamanlarda bu tür davranışlar radikal ve bireysel bir eylem olsa da günümüzde zorunluluk haline gelmiştir! Artık bankalardan, kafelere; hastanelerden, marketlere kadar pek çok farklı alanda gizli müşteri uygulaması yaygınlaşmıştır.

Bu yazımda gizli müşterinin otelcilikteki uygulamasına yani gizli misafir, Mr. Guest, LQA diye farklı şekillerde tanımlanan uygulamalara dikkatinizi çekmeye çalışacağım.

Öncelikle en küçüğünden en büyüğüne, yerlisinden uluslararası olanına kadar işletmeleri gizli misafire zorlayan şeylerin neler olduğunu sıralamakla başlayalım isterseniz.

Standartların konulduğundan ve korunduğundan emin olmak.
Rekabet gücünü arttırmak.
Personelin gerçek performansını ölçmek.
Misafir gözüyle bakabilmek.
Ekibi her zaman diri ve ilgili tutabilmek, aklıma gelen önemli sebeplerden sadece birkaçı.

Evet detaylı analizle tecrübe edinilirse gayet faydalı bir organizasyon. Tabii ki uygulamayı Türkleştirmemek şartıyla!

Ne demek istiyorum. LQA tabirini kabaca anlatarak sonra vurgulamak istediğim noktaya geleyim müsaadenizle. Leading Quality Assurance yani lider kalite teminatı ile anlaşmalı uluslararası bir zincir otelde uzun yıllar çalıştım, Mr. Guest uygulaması yapan otellerde de.
Burada misafir gerçekten çok gizli ve bizler önemine binaen Türk mantığında ne kadar deşifre etmeye çalışsak da çoğu zaman yanlış alarmlar vermişizdir.

Misafir rezervasyon aşamasından itibaren her şeyi sesli, yazılı ve görsel olarak kayıt altına alır ve işletmenin tüm hizmetlerini kullanır. Çıkış yapmadan önce genel müdürü çağırtıp, ani bir şekilde back of the house yani arka hizmet alanlarını gezerler. Sonrasında çıkış yapar ve birkaç gün içinde detaylı rapor ile puanınız gönderilir. Her şey o kadar profesyonelce kayıt altına alınmıştır ki itiraz edecek, bizim tabirimizle kıvıracak imkanın kalmaz. Bu denetlemelerde işinden olan pek çok çalışan bilirim.

Şimdi Türkleştirmekten kastettiğim noktalara gelmeden önce bu işi profesyonelce yapan denetçileri ve firmaları tenzih ettiğimin altını kalın çizgilerle çizmek isterim!

Aşağıdaki örnekler tamamen bireylerin hatalarından kaynaklanmaktadır!

- Yav sen de bir otelcisin bunca yıllık arkadaşız. Bizim otele bir gelsene bakalım ekip ne durumda? Hem tatil yap hem de eksiklerimizi söyle olmaz mı?
Sadece bu diyalog bile uzun bir makale yazdırır adama!

-Hatır için gizli misafir olarak gelip, uzun uzun raporlar hazırlayan, hadi gel bakalım bunları düzelt diye güzel bir teklifle görev başına getirildikten sonra da balon gibi patlayan abide - i üstatlar.

-Bir denetçi biraz samimi bir ortam bulduğunda; geçenlerde ismi lazım değil falanca otelde böyle bir rezillikle karşılaştımla başlayan ve konuşma uzadıkça söz konusu otelin isminin gayri ihtiyari afişe edilmesi.

-Ne yapıp edip bir şekilde denetçinin ziyaretinden haberdar olup tüm ekibi alarma geçiren kahraman yöneticiler!

Bu örnekler 22 yıllık iş hayatımda bizzat tecrübe edindiğim tespitlerimdir. Türk olduğu için gurur duyan bir milliyetçiyim ancak yukarıdaki örneklerde olduğu gibi davranarak
ne mutfağımızı, ne turizmimizi ne de ülkemizi Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün dediği gibi muasır medeniyetler seviyesine çıkarabiliriz! Ancak kendimizi kandırır ve sanal gururlar yaşarız.

Eğer gerçekten vatanımızı, milletimizi seviyorsak ne işle meşgul olursak olalım en iyisini yapmaya çalışalım. Bu vatana, bu millete, şanlı tarihimize vefa borcumuzu ancak bu şekilde öderiz.

Umarım vurgulamak istediğim noktalar dışında farklı anlamlar çıkarılmaz.


Okuyucu Yorumları

yiğit girgin16.09.2016 / 11:53:00
Sevgili Ustam, Herşey o kadar birbirine karışmış ki, son cümlende bunu seziyorum, işini doğru yapan olduğu zaman kuyu kazmak isteyen çok, bunlar bilindik şeyler. Bu dediklerin iyi hoş ama Türkiyede zorunlu Health&Safety programı uygulanmaz ise (şu anda uygulanan iş sağlığı ve güzenliği farklı bir durum) bizim bu yolda başarılı olmamız imkansız. Yabancı tur operatörlerinin denetlemeleri olmadığı sürece ve yabancı zincirler bu ülkeye QUALITY MANAGEMENT olayını sokmasa halimiz nice ! O operatörler de, kendi ülkelerindeki yasal zorunluluktan dolayı kendi vatandaşlarının güvenliğini sağlamak için bu uygulamaları yapıyor (basitçe açıklama bu diyelim) Bırakalım turzmi, bizim hukukumuzda uygulanabilir bir kanun var mıdır bu gibi konularla alakalı ? Tüketici haklarını dahi ne kadar kullanıyoruz ? daha doğrusu kullandırılıyoruz ? Bu uygulamalar zorlu süreçler, yapılan otellerde önce ticari düşünülüyor, ahlaki de düşündüğümüz zaman başarılı olacağız.
mehmet keskinkılıç16.09.2016 / 16:12:00
stalin ve hitler yönetimi insanları kontrol etmek bu taktiği çok iyi kullanmıştır... hata aile doktorları bile bu iş için çok iyi kullandı.

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr