turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
21.10.2018 Toplam Okuyucu: 123934060 | Bugünkü Okuyucu: 21816 | On-Line: 47 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,Digital Turizm dünyasında, silaha adını veren şehir BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
30.01.2017 / 09:27:22

Digital Turizm dünyasında, silaha adını veren şehir


Turizmin geleceğini; sayısallaşmanın –digitalization- belirleyeceği gerçeğinin, bu kez EMITT'te vurgulanması önemliydi.


EMITT kuruluşundan bu yana 20 yılı geride bıraktı.

Ülkenin en iyi fuarcılık kuruluşlarından TÜYAP'ın Tepebaşı'ndaki (İstanbul) mütevazi binasından, bugün Beylikdüzü'nde dev bir komplekse dönüşen başarılı yol hikayesinde, EMITT önemli bir yer tutuyor olmalı.

İlk EMITT Fuarı son yıllarda seçilen tarihleri ile karşılaştırdığımızda, hayli sıcak ve güneşli bir günde başlamıştı. Açılışı için Taksim Meydanı'ndan fuara kadar halkla birlikte coşkuyla yürüdüğümüzü –dün gibi- anımsıyorum.

1996 Yılında ilk kez 10 milyon turist sayısını zorlamış ve benim kuşağım için çok önemli bir işi -Yunanistan'ı geride bırakmayı- başarmıştık.

Fuarın katılımcıları sektördeki gelişmeye paralel olarak arttı ve uluslararası nitelik kazandı. Türkiye bu süreçte yurtdışına gidişler –outgoing-açısından önemli bir potansiyel olarak görülüyordu.

Son dönemde -parti ayırımı gözetmeksizin- bazı Belediye ve Valiliklerimiz; turizmi geliştirmeyi, kalabalık heyetlerle fuarlara katılmak gibi yorumladıkları için bina vergilerinden sağlanan kaynaklarıyla, fuarcıların gözde müşterileri haline geldiler.

Harcamalarıyla yörelerinde turizme sağladıkları katkı konusu, sonuçta orada yaşayanlar ile turizm sektörü temsilcilerinin bilecekleri iş. Ancak EMITT sırasında gerçekleşen iki etkinlik harcama/fayda ilişkisi açısından ilgimi çekti.

Bunlardan ilki DRV ve HOTREC Başkanlarının da katıldıkları bir paneldi.

Geçtiğimiz yıl TURAD'ın düzenlediği; "Turizmde Analog'dan Digitale " başlıklı toplantıda ele alınan; turizmin geleceğini, sayısallaşmanın –digitalization- belirleyeceği gerçeğinin, bu kez EMITT'te vurgulanması önemliydi.

Yerel yönetimler ya da sektör ne kadar ilgilendi ya da başka bir ifadeyle etkilendi, henüz bilinmiyor ama DRV ve HOTREC Başkanlarının, bu konuyu tartışmaları turizmin geleceği açısından sağlıklı bir gelişmeydi.

İkinci etkinlik ise; sektörün hangi yöntemlerle bu krizden sağlıklı çıkış yolu bulacağının uluslararası ölçekte tartıştığı sırada, yerel yöneticilerin nasıl davrandıklarına ilişkin, ayrıntılarını TBS'de yayınlanan haberde bulacağınız ilginç bir örnekti.

(Tıklayın: Turizm Fuarı'nda 'silahlı' tanıtım!)

Kırıkkale Valiliği, Belediyesi, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Ahiler Kalkınma Ajansı ve MKE'nin el ele vererek hazırladıkları bölümde; kentin tanıtımı amacıyla 'silah seçilmişti. Belirledikleri slogan da; '' Silaha adını veren şehir; KIRIKKALE'' ydi.

TBS'nin haberinden anlaşıldığına göre; fuardaki Kırıkkale stantının ziyaretçileri, sergilenen boy boy silahları, yakından inceleme fırsatını yakalayabiliyorlardı!

Haberi okudukça şaşkınlığım arttı.

Sanırım dünyada ilk kez "silahla" turistik tanıtım yapan ülke olmuştuk. Bu başarıyı Türkiye'ye armağan edenleri, Sayın Valimizi, Kırıkkale Belediye Başkanını ve diğer ilgilileri her halde kutlamak gerekiyordu.

Düşündükçe insanın aklına değişik fikirler gelmiyor değil.

Acaba büyüklerimiz Kırıkkale'li yöneticiler aracılığıyla, turizmden umutlarının kalmadığını göstermek için bizim sektörü toplu intihara mı hazırlıyorlardı?

Ya da güney komşularımızdan etkilenerek, silahlı çatışmaların kaçınılmaz bir yaşam biçimine dönüştüğünü, dost düşman herkese ilana mı hazırlanıyorlardı?

Doğrusu bilemedim.

Şakayı bir yana bırakarak; EMITT' in yönetimine de bir çift söz söylemek şart oldu.

Katılımcıların turizmin genel anlayışıyla çelişen, simge ve sloganları kullanılmalarına karşı çıkmak zorunda olduklarını hiç akıllarından çıkarmasınlar.

Kırıkkale' de üretilen silahların tanıtımının yapılacağı yerler; asla "turizm fuarları" olamaz. Önerimiz "avcılık ya da savunma" fuarlarına gitmeleridir.

Okuyucu Yorumları

İris Cıngı30.01.2017 / 10:07:00
Hem komedi ve ardindan hüzün hissini ayni yazida bulmak:) Hepsi de cok dogru tespitler..Emitt'in ilk yillari dun gibi gozumun onunde,Taksim'den bandolarla yuruyerek fuar alanina gidenlerin yaydiklari buyuk enerji, fuar katilimcilatlrinin amator heyecanlarina karsilik son derece profesyonel cabalari tam da turizmin ruhuna uygundu ve icinde gelecege dair buyuk umut barindiriyordu..ve nitekim ki turizm savunma sanayii disininda butun sektorlere dolayli yada dolaysiz katkida bulunan tek guclu sektor oldugu turizm meclislerinde gururla dile getirilirdi..cok haklisiniz nereden nereye..

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr