turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
20.05.2018 Toplam Okuyucu: 121783308 | Bugünkü Okuyucu: 12376 | On-Line: 20 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
RECEP YAVUZ ,Buyrun paketi siz oluşturun... RECEP YAVUZ
NBK Touristic Genel Müdürü / Antalya Kent Konseyi Turizm Kolu Başkanı
14.02.2016 / 13:24:23

Buyrun paketi siz oluşturun...


Turizmin sıkıntılı bir döneme girmesiyle, sektörün içinden ve dışından birçok kişi ve kurumdan çözüm önerileri gelmeye başladı. Anlaşılan o ki bugünlerde Kültür ve Turizm Bakanlığına konuya dair öneri paketlerinden oluşan dosyalar sağanak gibi yağıyor. Adeta bir öneri enflasyonu ile karşı karşıya kaldı bakanlık.


İçinde bulunduğumuz karamsar havanın etkisiyle, öneriler makul-mantıklı seviyesinden, uçuk-çılgın sınırına kadar değişkenlik gösteriyor. Kimileri sımsıkı sükûnet ve soğukkanlılığa sarılırken, kimileri radikal hamlelerde ısrarcı görünüyor. Deprem anındaki kaçışma sürecinde gibiyiz; yönümüz, sonumuz belli değil. Haliyle bu psikolojiden çıkan öneriler de biraz bunun eseri oluyor.

Sorumluluk bilinci ile duyarlılık göstererek konuya dair fikir beyan edenlere saygı duymakla birlikte, önerilerin üzerinde titizlikle çalışılmasının, irdelenmesinin daha verimli ve uygulanabilir olacağını düşünüyorum.

Kimi öneriler, düşünülüp, tartışılmış uzun vadeli sonuçları süzgeçten geçirilerek paket haline getirilmişken, kimi öneriler uzatılan mikrofona bir şeyler söyleyebilmek pahasına ortaya karışık sallanmış gibi havada duruyor.

Aşağıda son iki hafta içerisinde kamuoyu ile paylaşılan göze çarpan önerilerin 20 tanesini sıralıyorum. İçerisinde benim de bir iki önerimin olduğu bu öneriler bahçesinden güzel bir demet oluşturmak yetkililere kalmış.

Aklın yolu bir...

• İç pazara yönelelim
• Hindistan ve Çin'e açılalım
• Expo'ya Madonna'yı çağıralım
• Perge ören yeri Expo'ya ziyaret edenlere ücretsiz olsun
• Amerikalı turisti artıralım
• Türkler yurt dışı tatilini, yurt içine çevirsin
• Uçaklara yakıt desteği paketini genişletelim
• Yurt dışı fuarlara daha güçlü katılalım
• Tarkan'la yurt içi tatili özendirelim
• Arap pazarlarına yönelelim
• Yenikapı Miting Meydanı Kruvaziyer Limanına dönüştürülsün
• Turizm hizmetlerinde kdv oranı % 8 düşürülsün
• Expo Çocuklar için ücretsiz sunulsun
• Memurlar yaz tatilini otellerde geçirmek için teşvik edilsin
• Turizmci ihracatçı sayılsın
• Türk tatilcinin yurt dışına tatil amaçlı çıkışı zorlaştırılsın
• Yurt dışındaki Türkler Türkiye'de tatil yapsın
• Tanıtım bütçesi artırılsın
• Havaalanı vergileri 2016 mahsus kaldırılsın
• Kış aylarında SGK desteği uygulamaya geçirilmeliOkuyucu Yorumları

Ertuğrul SARISU14.02.2016 / 15:54:00
S Yavuz Öneriler paketini hep bu sütunlarda okuduklarımız, yazdıklarımız oluşturmuş. Bu duruma yol açan hükümet hala sessiz iken, anladığımız mevcut konjektürde bu paketten 2-3ü dışında fazlasının uygulamasını beklemek hayalden başka bir şey değildir. Buraya nasıl geldik, önüne bakıp düşünen aklı-selim bir meclis ve partili göremediğimiz gibi üstüne gidiliyor. Bu bir hata idi, hepimiz sürükleniyoruz bir çağlayana doğru, elimizdekilerden, yılların birikimlerinden de olacağız. Ülkede 1980lerden beri binbir güçlükle oluşturulan, arada stop edilen ama hep ileriye giden ivme, zorluklarla kat be kat oluşturulan turizm altyapısı bitirilmek isteniyor ve şu an HADİ TOPARLANALIM, YARALAR SARILSIN VB DÜZELTME BEKLENİRKEN ankara hala 2 gündür güney sınırdan bir yerlere top atışları yapıyorsa, herşeyimizi bir kaç sene kilitleyip gitmek lazım....
ahmet söker14.02.2016 / 22:17:00
Ertuğrul beyin son cümlesine katılıyorum.artık 5 dakika sonrası ne olabileceğini hayal bile edemediğimiz bir ülkede yaşıyoruz.Suriye Politikası ülkeyi ne hala getirdi.Milyonlarca Suriye linin terk ettiği ülkelerini Türkiye CUMHURİYETİ DEVLETİ kurtaracak.Vahabiler İncirliğe geldiyse bataklığa tam anlamıyla görmemize çok az kaldı.wellcome The New Turkey
Hükümetten Ses Yok Turizm Camiası Ayakta15.02.2016 / 15:33:00
Turizm; olarak ülkemiz çok kötü yönetilmektedir bu sene Rusyadan % 80 lerde düşüş yaşanacaktır bir önceki yılar göre Avrupa pazarında da yıne %35 lerde bır dusus gerceklesecektır . İtalya'da Roma daki Tarihi Eserlerin yürüyüş yollarının havalimanlarının heryerine haydi reklam verelim ayır sadece İtalya için 50 mılyon € bak nasıl 1 mılyon uzerınde Italyan gelecek Ulkemıze ! Fransa Paris bu ünlü caddelerine sokaklarına tarihi güzelliklerini geçiş güzergahlarına yap 50 mılyon € luk reklam , oralara reklamı sadece Fransızı Italyanı dusunerek Yapmayalım Dunya nın heryerınden Turıstler akın akın gıdıyor oralara ! Isvec Isvıcre Norvec Belcıka Hollanda buralarada yap 50 şer mılyon € luk reklam İngiltere Almanya ve Amerıkaya da 100 mılyon € luk yap reklamını bakalım akıllıca oralardan da aynı oranda artıs oluyor mu olmuyor mu ? Bizimkiler ne yapıyor peki ? Türsab acentelerin borcunu erteleyelim kdv yş düşürelim , Türofed Türob Otellerin kredi borçlarını askıya alalım işcilerin ssk larını devlet karşılasın adam akıllı çıkıpta devlete yol gösteren akıl veren yok ! bu şekilde turizmin otellerin acentelerin batmasını bence hakedıyoruz bu zıhnıyetı bozuk kısıler yuzunden yıllardır turızm sadece otel gunes kum adı altında gerceklesıyor ! Tarıhı yerlerımızın hıcbır onemı pazarlanması yok Italya ya gıttım 5 gunde ıkı kısı 6 bın tl para harcadım ve otellerde 3 4 yıldızlı oda kahvaltı, şehirde otelde sadece yatmaya gıdıyorsun sureklı gezmek ıstıyorsun tarıhı yerlerı o kadar guzel pazarlıyorlar kı asansore bın paralı kuleye cık paraı muzeye gır paralı gondola bın paralı. AVM yok sokaklar caddeler unlu magazalar ınsanlar caddelerdeler bızdekı gıbı avm ye sıkısmıs bır tıcaret yok .. yanlısı ıste bız burada yapıyoruz bence devlet adamlarımızı turızmcılerımızı soyle 30 gunluk yurt dısındakı onemlı yerlerı gezdırelım bır tur ıle nasıl oluyormus gorsunler 111 saygılar sevgıler Ulkemı sevıyorum ve onerılerımızı sunuyorum elbet bırılerı okur dıkkate alırda bır ıse yarar dıye... sızlerde var olan dusuncelerınızı bu turızm haber sıtelerınde paylasın sayın yazarlarımı okuyor ve bır sonrakı yazısında mutlaka dıle getırıyor.. Antalya lı Turızmcıler ve Araç Kiralama Firmaları.
evren ozdemir20.02.2016 / 08:08:00
turizmci meslektaşlarımız yine sınıfta kalarak dogru tespit yapamamış. öncelikle soruması gereken soru Niye acil önlem e ihtiyacımız var ? çünkü ülkemize dönük turist sayısı ve rezervasyonlar düşüyor. Niye düşüyor ? ülkemiz de turist ve kendi vatandaşının can güvenligini saglamada problemi var , komşu ve diger ülkelerle hasmane politikalar izlemesi. bu 2 durum düzeltilmeden madonna yı degil bütün halloywood u getirseniz ne yazar ?
Ercan Toprakyaran/ et-reisen.de27.02.2016 / 15:02:00
Almanya'da acentacilik yapiyorum. Evren Özdemir'e katiliyorum. Iki günde bir terör haberiyle gündeme gelen, pkkyla, ypgyle, isidle, rusyayla savasan, gerginlik yasayan bir ülkede turizm icin pek birsey yapilamaz, alinacak tedbirler belki %10-15 katki yapar. Su andaki sayilar, Alman pazari icin söylüyorum, yariya düstü !!
panik yok29.02.2016 / 00:03:00
Bu saatten sonra yapılacak bir şey yok. Kriz algısı daha çok zarar veriyor.

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr