turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
20.09.2018 Toplam Okuyucu: 123565403 | Bugünkü Okuyucu: 5353 | On-Line: 32 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
YAVUZ ATAÇ ,Bu krizde bizim hiçbir suçumuz yok YAVUZ ATAÇ
Destination Turkey
26.03.2016 / 20:50:42

Bu krizde bizim hiçbir suçumuz yok


Tamam, bu beyefendilerin bu işi bilmedikleri zaten biliniyordu. Acaba kendile-ri de bu işi bilmediğini biliyor muydu? Yoksa bu işi bilmeyip de bildiklerini mi sanıyorlardı?


Birinci beyefendi ile fuarın bir gün öncesi Tegel Havaalanı'nda taksi beklerken karşılaştım. "Kiminle konuştuğu artık pek önemli değil. Otomatiğe bağlamış. Karşısına kim çıkarsa çıksın. Türkiye'deki beş havaalanına inecek uçaklara, altı bin dolar yakıt desteğini söyleyip duruyor" dedi.

Oysa daha iki ay önce "Bu diğerlerine hiç benzemiyor. Tüm turizm fuarlarına katılıyor. Yalnız ben olsaydım beş havaalanına inecek uçaklara, altı bin dolar yakıt desteği cüm-lesine mutlaka yedi sayısını da eklerdim" diye konuşuyordu.

Ne yapalım dedi. Soruyorlar, düşüncemizi söylüyoruz. İstiyorlar, tespit ve önerilerimizi sunuyoruz. Ama neticesinde kararı veren onlar. "Bu krizde bizim hiç bir suçumuz yok" diyerek taksiye bindi.

İkinci beyefendi KaDeWe önünde 'Selfie' çekiyordu. Üçüncü kişi ağızıyla konuşmaya bayılıyor. Yok 'bir Yenikapı lazım şimdi bana bir kürek bir kayık..' şarkısını söyleyen o arkadaş değil. Gerçi hepsi birbirine benziyor. Biriyle konuştum mu sanki hepsiyle ko-nuşmuşsun.

Suriye, mülteci meselesi, Rusya krizi, Sultanahmet, Ankara gibi birçok şeyi sıraladı. Lafı fazla uzatmaması için "Şimdiye kadar yaşanmayan ucu açık bir kriz" dedim. "Evet. Ama krizi yaratan dış güçler" dedi. Boyatmış olduğu saçlarının bir kısmı tekrar açılmıştı.. Bu krizde bizim hiç bir suçumuz yok diye söylenerek uzaklaştı.

Fuarın ilk günü 'Zoologischer Garten' metro istasyonunda rastlamış olduğum üçüncü beyefendinin ise çok özel yetenekli bir kişi olduğunu söylemem gerekir. Facebook veya Twitter'de atmış olduğu fotoğraflara bakınca sizde hak verirsiniz. Devletin Bakanı veya bilmem ne ilinin valisi veya ilçesinin belediye başkanı mutlaka yanındadır.

Bu sefer yanında ikisi de koyu gözlüklü iki kişi vardı. Anlatırken kulak misafiri oldum. Yaşlı bir amca kulağına doğru eğilip "Behemehâl bizimkiler bu işi bilmiyor" diyerek. Turizm camiasının hükümete yardımcı olması gerektiğini söylemiş. "Yahu, durum tam tersi.. Turizm sektörü hükümetten destek bekliyor. Bu krizde bizim hiç bir suçumuz yok diye söylemiş.

Kendisi beni fark etmedi bile. Muhtemelen sol bacağı, sağ bacağından dört veya beş milim daha kısa. Çünkü kalça ve arka adale problemi yaşadığı belli oluyor. Ama para için yapamayacağı şey yoktur..

Berlin'in efsane oteli Adlon'un bulunduğu 'Unter den Linden' bulvarında karşılaşmış olduğum dördüncü kişiyi şöyle tarif edeyim. Nerede olursa olsun fark etmiyor. Mutlaka kısa fakat hızlı adımlarla dolaşır. Yürürken kafasını tam olarak öne eğmiyor ama kaldırmıyor. En önemli özelliğinin ise iki elinin sürekli cebinde olması..

Tam yanımdan geçerken, "Kimseden bir şey çalmadın. Ellerini cebinden çıkarabilirsin" dedim. Güldü, elleri ise hala cebindeydi. Gerçi birkaç hafta önce Nevizade Sokağında karşılaşmıştık. Hemen kalkacakmış gibi sandalyenin tam ucuna oturup. Bu krizde
bizim hiç bir suçumuz yok lafını ilk söyleyen olmuştu.

Uzun uzun konuşacak bir mevzu değil aslında. Mülteci meselesi geçen yılın Eylül
ayından beri Türkiye ile Yunanistan'a yönelik rezervasyonları etkilediği biliniyordu.
Terör olayları ise Avrupa'nın birçok şehrinde yaşanan en büyük bir sorun. Terörizmle mücadele eden de yalnız Türkiye değil. Bizim sıkıntımız; İstanbul'daki terör saldırısının, Paris'tekinden daha farklı algılanması.

Yani önemli olan olaylar falan değil onların nasıl algıladığı. Bu sebepten dolayı İspanya ve Portekiz'in taşması sonucu tatilcilerinin Akdeniz çanağında öncelikle Fransa, İtalya, Malta ardından Hırvatistan ile Yunanistan'a doğru yöneleceği. Son dakika konusunda çok farklı bir resim çıkacağını da sanmıyorum.

Umarım Başbakan Davutoğlu'nun Türkiye'ye gelen Rus turist sayısında azalma yaşan-mayacağını söylemesi ile Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın Almanya'dan gelecek ziyaretçilerimizde bir eksilme olmayacağını açıklaması sadece kendilerinin tanımladığı bir algı sonucu değildir.

Türk turizminin kanaat önderlerine dönecek olursak. Kimsenin onları suçladığı falan yok. En azından ben böyle bir şey duymadım. Bilmiyorum. "Bu krizde bizim hiç bir suçumuz yok" diye konuşmalarının sebebi büyük patron'dan fırça yeriz endişesi!
Ne bileyim artık aklıma başka bir şey gelmiyor..

Tamam, bu beyefendilerin bu işi bilmedikleri zaten biliniyordu. Acaba kendileri de bu işi bilmediğini biliyor muydu? Yoksa bu işi bilmeyip de bildiklerini mi sanıyorlardı?

Ekmek arası köfteyi çok seven bir otelci dostum "Ne kadar ekmek o kadar köfte" diyor sıklıkla..

Bilmediğini bilmek en iyisidir. Bilmeyip de bildiğini sanmak tehlikeli bir hastalıktır (Çin filozofu Lao-Tzu'nun sözü).


Yavuz Ataç
Destination Turkey


Okuyucu Yorumları

evren ozdemir08.04.2016 / 12:06:00
Kuşadasında Gangam style yazından sonra tek geçerim bu yazıyı.

Yazarın Diğer Yazıları


• Nuh'un gemisi ile Van Gölü canavarı!

03.04.2017
• Çünkü 'Korkma' diye başlayan bir İstiklal Marşımız var!22.03.2017
• ITB Berlin'de olmanın dayanılmaz hafifliği..14.03.2017
• Bir sıfırdan fazladır!14.02.2017
• Utrecht 2017 - Her şeyin farkında olmak berbat bir şey!16.01.2017
• Balıklar su içer mi? 18.12.2016
• Olur böyle şeyler, burası Türkiye!18.11.2016
• Turizme panik rampası gerekiyor!16.10.2016
• Türk turizmin o duayen abileri..03.10.2016
• Ruslar gelsin bize yeter..17.09.2016
• Bir musibet bin nasihatten iyidir26.07.2016
• Halkı ürkütmemek lazım.. 19.06.2016
• Bağdat'ı iki gözüm kapalı bulabilirim30.05.2016
• Sur-Toledo, Mardin-Verona olacak!11.04.2016
• Armut piş ağızıma düş26.02.2016

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr