turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121812487 | Bugünkü Okuyucu: 7614 | On-Line: 27 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BÜLENT ECEVİT ,Booking.com'un sorumluluğu Yunanistanlı turizmcinin uyanıklığı BÜLENT ECEVİT
Gazeteci-Yazar
08.08.2016 / 16:25:38

Booking.com'un sorumluluğu Yunanistanlı turizmcinin uyanıklığı


Meğer tesis rezervasyon tarihinden bir ay öncesine kadar yapılan iptal işlemlerinden konaklama bedelinin tamamını alıyormuş.


Bu yıl Yunanistan'a, Dedeağaç, Gümülcine, İskeçe, Kavala, Selanik ve Thasos adasına 4 günlük geziye katıldık. Özel otomobille gerçekleştirdiğimiz gezi için otellerimizi de booking.com'dan bulduk. Uzatmayayım bu yazıda Yunanistanlı turizmcinin uyanıklığını, booking.com'un da sorumsuzluğunu paylaşacağım.

Gezide gördüklerimizi, yaşadıklarımızı ve yediğimizi içtiklerimizi anlatmayacağım. Ama şunu söyleyeyim keyifliydi. Türk plakalı araçlarla kırmızı ışıklarda bile yan yana geldiğimiz oldu.

Selanik'teki Atatürk'ün doğduğu ev, ev halinden çıkarılmış bir sanal ev haline getirildiğini görünce içim burkulmadı değil. Beklentimiz, o dönemdeki, Atamızın doğduğu ve çocukluğunun geçtiği ev halini görmek olduğunu da söylemeliyim. Dijital bir ev haline dönüştürülmüş.

Bu da değil sizlerle paylaşmak istediğim konu.

Anlatayım;

Yola çıkmadan bir ay kadar önce Selanik, Kavala ve Thasos adasından konaklayacağımız otellerde yer ayırttım. Thasos'daki rezervasyon yaptırdığımız tesis Markos Studios olmuştu. Burada 2 gün kalmayı planlıyorduk. booking.com üzerinden yer ayırttım. Cep telefonu üzerinden bakınırken yanlışlığa iptal etmiş bulundum. Ama bir saat geçmeden iptal işleminin yanlışlık sonucu olduğunu booking.com'a bildirdim.

Otelle bağlantı kuracaklarını söylediler. Beklemeye başladım. Ama o ne? Cep telefonuma bankamdan mesaj geldi. 200 Euro'nun kredi kartımdan çekildiğini bildiriyordu.

Meğer tesis rezervasyon tarihinden bir ay öncesine kadar yapılan iptal işlemlerinden konaklama bedelinin tamamını alıyormuş. Oysa yaptırdığımız rezervasyon tarihi bir ay bile yoktu. Yani rezervasyon yaptırdığım anda iptal etme şansım yokmuş. Benim dikkatsizliğim diyelim.

Hadi önemli değil, amacımız iptal etmek değil tatile gitmek.

Bu işlemlerin bir saat içinde olduğunu da hatırlatayım.

Booking.com'dan telefonla aradılar. Ben iyi haberler beklerken, o ne? otel Markos Studios iptal işlemini geri alamayacağını, tekrar rezervasyon yaptırmam gerektiğini bildirmiş. "İsterseniz siz de arayıp konuşun otel ile" dediler. Aradım, konuşmaya çalıştım; "Kuralımız bu, parayı ödeyemeyiz, tekrar rezervasyon yapıp yeniden para ödemeniz gerekiyor" dediler.

Para istemediğimi rezervasyonumuzu geçerli hale getirmelerini istediysem de "OLMAZ" dediler, ikna olmadılar.

Boking.com'un kapısını tekrar çaldım. Bu işi çözmeleri gerektiğini söyledim. Onlar da tekrar tekrar Markos Studios yöneticileriyle konuşup iletişim kurduklarını ve ikna etmeye çalıştıklarını bildirdiler. Ve başka da birşey yapamayacaklarını söylediler.

Durumun küçük bir iptal cezası olmadığını, konuklama bedelinin tümünün alındığını hatırlatarak, böyle bir cezanın olamayacağını anlatmaya çalıştım. Yanlışlıkla iptal edildiğini, tatil planımızda değişiklik olmadığını madem parayı aldılar, rezervasyonumuzu aktif hale getirmeleri gerektiğini anlatmaya çalıştıysam da boking.com buna bir çözüm getirmedi/getiremedi.

Thasos adasındaki Markos Studios otelinin bu anlayışsızlığını Gümülcine ve Kavala'nın Ticaret Odaları'na mail ile ilettik. Türkiye konsolosluklarına da aynı şekilde durumu anlattık.

Hiç birinden yanıt gelmedi.

Booking.com'un mağdur olan müşterilerinin yanında yer alması ve bu konuda da yaptırımının olması gerekmez mi? Bir şekilde parasını ödediğimiz odalar ne yazık ki bize tahsis edilmedi.

Seyahatimizde başka bir apartta kaldık. Döndükten sonra da booking.com'dan bir mail aldım:

"Tatilinizden memnun kaldınız mı?"


Okuyucu Yorumları

mustafa kara 08.08.2016 / 16:44:00
Kısacası sizin paranızın üzerine yatmışlar...sizde booking üzerinden yorum yazın hotele ve tripadvisor'a kötü yorum hoteli zor durumda bırakır...
Sinan Biçer09.08.2016 / 07:41:00
Üstâd böyle durumlarda bankaya ödeme itirazı açılınca bir şans olabiliyor. Banka tesisten müşteriye ait ıslak imzalı döküman istiyor. Tesis konaklama kartınız olmadığından dolayı maksimum internet rezervasyon kopyasını ve iptal şartlarını gönderiyor bankaya. Kısacası bankanın insafına/anlayışına kalan bir konu.
Murat Kutbay09.08.2016 / 09:13:00
Bülent Bey, Benzer birşey benim de başıma geldi,bankanızı arayıp işlem iptal başvurusunda bulunabilirsiniz.Tahsilat işlemi 3D secure ile gerçekleşmediği müddetçe bankanız size parayı iade ediyor.Bu yöntemi bana Booking.com çağrı merkezindeki görevli personel önermişti ve işe yaradı. İyi Günler.
Hakan Genç08.08.2016 / 18:51:00
Sn. Bülent Bey; Keşke rezervasyon yaparken ülkemizden bir seyahat acentesi tercih etseydiniz. Oldu ki bu sorunları burada yaşasaydınız ortalığı ayağa kaldırırdınız. Sonuç booking.com un bu ülkeye en ufak bir faydası yok.
Kerim sefer09.08.2016 / 05:51:00
Burada otel bir kural koymuş ve bu kuralı işletmiş. Kural saçmadır, yanlıştır; tartışılır ama booking.com sitesinin bununla ilgili bir hatası veya sorumluluğu yok. Yardımcı olmak için yine de otel ile görüşmüşler ama belli ki otel bu şartlarını en başta booking.com sitesine deklare ettiği için ellerinden pek fazla birşey gelmemiş. Tuhaf olan ise, yukarıdaki yazar gibi bazı insanların booking.com sitesinin yasal durumlardan bağımsız veya üstünde bir yaptırım gücü olduğunu düşünüp, firmaya kendi lehine olan şeyleri uygulatmaya çalışmak; olmayınca da sorumluluğu ona yıkmaktır. Unutmamak lazım ki kural kuraldır, her şartta uygulanır. Bu örnekteki gibi kişisel hatalardan kaynaklı durumların telafisi ise ancak müşteri memnuniyeti kapsamına girer; ki bunu da sağlayacak olan otelin kendisidir.
Tunç09.08.2016 / 12:40:00
"Yunanlı" diye bir şey yok sayın yazar, "Yunan", ya da "Yunanistanlı" olacak o. Sen hiç, Türklü, Ruslu diye bir şey duydun mu? Yunan bir milletin ismidir. Tıpkı Türk gibi...
Yaprak Ornek09.08.2016 / 12:35:00
Bir otelci olarak size tavsiyem; ödeme ile ilgili olarak itiraz dilekçenizi bankanıza bildirmektir. Ve 2 - 3 hafta içerisinde paranızın büyük bir bölümünü otel iade etmek zorundadır. Hangi otel olursa olsun kendi kurallarını booking.com üzerinden yazamaz; sitenin kendi kurallarından oteline uygun olanlarından seçim yapar. Ve uluslararası bankalar birliği anlaşmasına göre otel eğer sizin ıslak imzalı kart slibini gönderemez ise yasal olarak sadece 1 gecelik ödemeyi sizden almakla yükümlüdür. Diğer geceleri iade etmek zorundadır. Booking.com kendini aracı olarak görmektedir.Ve sadece bir iki defa iletişime geçer ama hiçbir şekilde sorumluluğu almaz(ki satışı direk kendi yaptığı ve kendi kuralarına göre olduğu halde...) ve bankalar da booking.com u tanımaz! Umarım en yakın zamnda çözüme kavuşur. Artık olay paradan ziyade maruz kaldığınız tutumdur...
Mahir Cundi10.08.2016 / 15:36:00
Buraya bu yazıyı yazana kadar tripadvisor.com a şikayetinizi yazsaydınız daha etkili olurdu. Parayı geri almadan da şikayetinizi geri almayın. Bak nasıl tıpış tıpış öderler paranızı.
Avni Yavaş12.08.2016 / 18:44:00
Bülent Bey, Bankaya itirazda bulunun bilgim haricinde çekim yapılmış diye bankadan para iade olur.
Can Taşdemir12.08.2016 / 17:15:00
www.inhores.com u incelemenizi önemle tavsiye ederim size.
Sinem Karavul12.08.2016 / 17:50:00
Ben bir Gezgin olarak rezervasyonlarımı yaklaşık 3 senedirli inhores.com üzerinden yapıyorum. Yaptığım her rezervasyon sonrası beni arayıp, teyit sağlamaları Misafir olarak beni önemsemeleri gayet hoşuma gidiyor. Çevreme tavsiye ettim onlarda çok memnunlar.Hiç sorun yaşamayayım diyorsanız kesinlikle inhores.com u tercih ediniz.
huseyin aydın17.08.2016 / 22:12:00
bankanıza itiraz edin , paranızın tamamını iade alırsınız. zaten kart 3d işlem olmadığı için yasal olarakta haklısınız. ıslak imza da olmadığına göre iade olmak zorunda.
Eniser Atabay18.08.2016 / 15:23:00
Kullandığınız kredi kartı visa veya mastercard kuruluşlarından birine bağlı ise bankaya, bilginiz olmadan para kestiklerini bildirebilirsiniz. Bu durumda parayı iade alırsınız. Gerçi arada çapraz kur farkından kaynaklanan ufak bir kaybınız olur ama paranızı geri alma hakkınız var.
Doğrucu Davut23.08.2016 / 11:56:00
Aslında pek de üzüldüm diyemeyeceğim..."Bir musibet bin nasihatten iyidir" derler...Üzülmediğim kısım şu...Biz Türkler nedense bu Yunanistan'ı özellikle de Yunan Adaları'nı pek bir gözümüzde büyütür,pek bir gitmeye çalışırız...Gidenler de geldiklerinde ballandıra ballandıra anlatırlar büyük bir iş yapmış gibi...Yahu adamlar halen Kıbrıs Rum tarafındaki okullarında ilkokuldaki çocuklarına Türkler'in nasıl barbar,kötü olduğunu,Kıbrıs'ın onların olduğunu,bizim orayı gasp ettiğimizi,v.b.her durumda bizleri kötülüyorlar,genç nesillerinin aklına bunları kazıyorlar...Ama biz ağzı açık ayran delisi gibi habire bu adamlara para kazandırmaya çalışıyoruz...Yunan Adası nedir yahu?Bodrum,Marmaris,Datça neyse onun ada hali işte...Gidip de ne göreceksiniz oralarda?Amaç sırf çevreye hava yapmak...Ama son durumda şunu da eklemek isterim...Booking.com da bu konuda halt etmiş resmen...Kesinlikle sizin paranızı geri almalı ve o otelle sözleşmesini bitirmeliydi...Bu durumda mağdur olan kişi Alman,Amerika'lı,Hollanda'lı,v.b.olsa ne yapacaktı acaba Booking.com veya bu otel bozuntusu?

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr