turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
20.05.2018 Toplam Okuyucu: 121783308 | Bugünkü Okuyucu: 12376 | On-Line: 20 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
RECEP YAVUZ ,Bir tek onlar iptal etmedi... RECEP YAVUZ
NBK Touristic Genel Müdürü / Antalya Kent Konseyi Turizm Kolu Başkanı
18.08.2016 / 22:51:45

Bir tek onlar iptal etmedi...


Böyle bir dönemde bizim kendimizi anlatmamız yetmiyor, birilerine Türkiye'yi anlattırmamız lazım. İşte tam fırsat! DRV buna hazırlık olarak elinden geleni yapıyor.


Malumunuz ülkemizdeki olağandışı ortamı öne sürerek yurt dışından ülkemize planlanan birçok organizasyon iptal edildi, ediliyor. Kimi sanatçılar planlanmış konserlerini, kimi firmalar şirket toplantılarını, kimi gruplar organizasyonlarını, kimi turistler turlarını iptal ediyor aylardır. Hatta ekmeğini Türkiye'de kazanan futbolcular bile ödlekliklerini Türkiye'deki duruma bağlayıp sıvıştılar ülkemizden.

Gerekçelerin haklı haksız kısmına dair birçok görüş, tespit mevcut. Bu konunun - birazda siyasi / diplomatik tecrübe gerektirdiğinden dolayı - uzmanları tarafından irdelenip, karşı hamle ve adımların planlanması kısmını onlara bırakarak, konuma dönüyorum.

Aylardır süren bütün bu 'iptal furyası' na bütün baskılara rağmen göğüs geren ve ısrarla Türkiye programını iptal etmeyeceğini Avrupa Kamuoyuna defalarca duyuran bir güçlü ve kararlı ve Dünya Turizminde çok etkin bir kuruluş var: DRV (Deutsche Reisebüroverband) –Alman Seyahat Acentaları Birliği. DRV daha önce planladığı gibi 66. Kongresini 23 Ekim- 2 Kasım 2016 tarihinde Kuşadası'nda gerçekleştirecek.

DRV bu konudaki tavrını Türk-Alman ilişkilerinin en kritik olduğu, Türkiye'nin Alman Medyasında ve bazı siyasi kesimlerde sürekli eleştirildiği bir dönemde kararlılıkla sürdürüyor.

NEDEN ÖNEMLİ?

Aklınıza '15 milyon turist kaybetmişken üç-beş yüz kişilik kongrenin ne önemi olabilir ki' sorusu takılabilir.
DRV Almanya'nın her bölgesinde örümcek ağı gibi örülmüş yaklaşık 12 bin seyahat bürosunun ve bu bürolarda çalışan 40-45 bin turizmcinin bağlı olduğu etkin ve güçlü bir kurum. Ülkemize gelen turistlerin önemli bir kısmı tatilini bu seyahat bürolarından birine giderek satın alıyor. Seyahat bürosu çalışanı turisti yönlendirme şansına sahip. Zaten bunun için var. Henüz tam kararını vermemiş olan turiste onun beklentileri ve bütçesi doğrultusunda en uygun tatili bularak, rezervasyonu yapar. Hatta isterse Portekiz'e gitmek isteyen turisti, Yunanistan'a ikna eder. Bunu yapabilmesi için 'kendim gittim, gördüm, ordaydım' diyebilmelidir. Bu yüzden seyahat acentaları 'info grupları' dediğimiz, satıştaki çalışanları küçük gruplar halinde sık sık –bütçesi elverdiği sürece- ücretsiz olarak davet eder. İnfo Gruplarının satış ve pazarlamaya katkısı kesinlikle çok önemlidir.

MİLYARLARA BEDEL TANITIM FIRSATI

Şimdi önümüzde büyük bir 'info grubu' ordusu var. Türk turizmi hiçbir zaman info gruplarına bu kadar ihtiyaç duymamıştı. Böyle bir dönemde bizim kendimizi anlatmamız yetmiyor, birilerine Türkiye'yi anlattırmamız lazım. İşte tam fırsat! DRV buna hazırlık olarak elinden geleni yapıyor. Gelecek olan katılımcılar için 60 sayfalık bir broşür hazırlandı. (www.drv.de) İçinde kongre programından, Kuşadası tanıtımına, bölge otellerinden, golf turnuvasına, Bergama, Truva, Sart, Didim, Milet, Priene, Efes, İzmir, İstanbul, Bursa, Pamukkale, Şirince gibi tarihi ve kültürel değerlerimizi kapsayan gezilere kadar çok zengin bir program mevcut. Ben bu turlara iştirak eden katılımcıların kafalarındaki 'Türkiye İmajının' kesinlikle olumlu olarak değişeceğine eminim.

KÜLTÜR ve TURİZM BAKANLIĞINA ÇAĞRIM

Bir çağrım var:

(Bu tarz çağrılar genelde yapılır ve havada kalır. Ama ben yine de şansımı denemek ve Kültür Turizm Bakanlığına -ülke turizmi için çok önemli- bir çağrı yapmak istiyorum. Bu benim 25 yıllık turizm hayatımda Kültür Turizm Bakanlığına ilk çağrım, bakalım !..)

2007 Yılında Öger Tours tarafından gerçekleştirilen DRV nin Belek'teki Kongre Organizasyonun başındaki kişi olarak, bu kongrenin bir yıl sonra Antalya'ya yaptığı katkıyı çok net yaşadık. Bunu istatistiklerde 2008 yılı Alman turist sayısında görebilirisiniz. (2.309.000)

Bu organizasyon bu yılın en önemli tanıtımı olacaktır. Ancak DRV ile yaptığım yazışmada katılımcıların maalesef 350 civarında kaldığını öğrendim. Bu sayı bu organizasyonu hayata geçirmeye yetmez. Organizasyonun tam anlamıyla hayata geçirilebilmesi için en 800-900 katılımcı olması gerekiyor. Bu bağlamda DRV ile görüşülerek -belki- tanıtım katkı desteği sağlanarak katılımcıların artmasını sağlamak organizasyonun can simidi olacaktır..

Çağrım:

Bu yılın en önemli turizm olayı olan, DRV Kongresini lütfen önemseyin ve katılımın artması için gerekeni yapın. Bu kritik gözüken 2017 sezonuna yapılmış en önemli destek olacaktır.
Yoksa korkarım onlar da 'yetersiz katılım' gerekçesiyle iptal edecekler...


Okuyucu Yorumları

yılmaz19.08.2016 / 16:14:00
bana ucuz seyahat edeceğim imkanlar lazım... polikayı sevmen! 1 tek dünya hayatı var! ve çok kısa!
Emin evren Ozdemir22.08.2016 / 11:32:00
sizin gibi bir turizmcinin türkiyeye gelmiyen veya burda para kazanip da ulkeyi terk edenlere ödlek yakıştirmasi yapmaniz (çok ortadogulu) olmuş.
turizmci25.08.2016 / 09:45:00
Burada yazar ödelek olarak gelmeyen turistleri değil sıvışan futbolcuları kastetmiş paragrafı doğru okumak lazım. Bu ödleklerden etrafımızda da çok. Birçok tuzu kuru turizmci veya başka sektörlerden insan başka ülkelerde yaşama planları yapıyor kendilerine alternatif hayat kurma peşindeler. Çok üzücü. Kalanlar ülkeyi kurtarsın onlar da sonra dönerler nasılsa.
Mustafa Sönmez25.08.2016 / 23:14:00
DRV kongresi Türsab yönetiminin beceriksizligi ve bilgisizligi sayesinde maalesef iptal olmustur. Katilim sayisi 300 kisi oldugundan

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr