turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
19.06.2018 Toplam Okuyucu: 122179422 | Bugünkü Okuyucu: 6794 | On-Line: 58 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
KEREM KÖFTEOĞLU ,Bir çuval inciri berbat eden yanlışlıklar komedisi KEREM KÖFTEOĞLU
TUYED Başkanı
07.07.2015 / 13:56:08

Bir çuval inciri berbat eden yanlışlıklar komedisi


Birileri düğmeye bastı ve akıl almaz bir Çin protestosu ülkeyi sardı. Organize bir şekilde başlatılan, fotomontajlı fotoğraflar eşliğinde çarpıtma söylentilerle birileri bir bardak suda fırtına koparıyor.


Senaryosu belli merkezlerce yazılmış benzer çarpıtmalara Körfez Savaşı sırasında tanık olduk. Irak'ta nükleer bomba olduğuna bizi inandırmak isteyen ABD'li yetkililer 'iliştirilmiş' basını kullanarak televizyon ekranları ve gazeteler üzerinden sahte, uydurulmuş hatta Irakla ilgisi olmayan fotoğraflar eşliğinde yoğun bir kara propaganda yapıp durdu.

Son günlerde Çin'in 'yumuşak karnı' Uygur meselesiyle ilgili koparılan fırtınayı görünce, mesleğimiz gereği bir araştırma yapma ihtiyacı duyduk. Uygur meselesini kaşımak isteyen merkezler, bundan birkaç yıl önce de 'Çin askerleri Müslüman Uygurları taradı' şeklinde sağa-sola yayılmış cesetlerin olduğu bir fotoğrafın da olduğu bir haber yaptı. İşin aslı araştırılınca bu fotoğrafın bir trafik kazasına ait olduğu ve yerde yatan ölülerin de Han Çinlisi olduğu ortaya çıktı.

Aynı uydurma haberin devamında bu kez 'Uygurlar Çin zulmünü lanetlemek için protesto yürüyüşü yaptı' başlıkla başka bir bilgi kirliliği yapıldı. Haberde kullanılan fotoğrafın da bir fabrikada işten çıkarılanların yaptığı protesto yürüyüşüne ait olduğu kanıtlandı.

Bir gazeteci olarak her ülkenin, her yönetimin eleştirilebilir olduğuna yürekten inanıyorum. Ancak yapılacak eleştirilerin de –ki son zamanda Türkiye'de tanık olduğumuz tatsız olayların eleştiri ile ilgisi yok- sağlam kanıtlara ve gerçek olaylara dayandırılması gerekiyor. İşin bundan sonraki kısmını siyaset bilimcilerin tartışmasına bırakarak, biz turizme ilgili boyutlarına bakalım...

Turizmden pay almak isteyen ülkelerin sıklıkla öne çıkardıkları değerlerinin başında 'misafirperverlik' kavramı geliyor. Üstelik bizler bu kavramı turizmden dolayı öğrenmedik, misafirperverlik bizim genetik kodlarımızda var. Ancak son günlerdeki tatsız olaylara bakanlar, Türklerin misafirperverliği sorgulamaya başladı. Oysa bu kavram iliklerimize öylesine işlemişti ki, bazı bölgelerimizde aralarında kan davası olanlardan biri 'kanlısının' evine sığındığında bile misafire olan saygıdan dolayı kılına dokunulmazdı.

Hal böyleyken, sözde zulmü protesto edenler Koreli masum turistlere saldırıp onlara zulmediyor. Velev ki, o turistler Çinli turist olsun, devletin politikasını o masumlar mı belirliyor, uygulanmakta olan doğru-yanlış kararları o turistler mi alıyor? Elbette ki hayır! O zaman masum turistlere saldırmak da nerden çıktı? İşin insani kısmında kendi kendimize bu soruları sorup, doğru yanıtları bulmalıyız.

Olup bitenleri ticari açıdan değerlendirmeye kalktığımzda ise yine karşımıza akıl almaz bir durum çıkıyor. Bu çirkin saldırıları yapanlar turizmin Türkiye ekonomisi için ne ifade ettiğini hiç merak ediyorlar mı? Bu yıl Rus turistten dolayı oluşacak gelir kaybının kaç aileyi olumsuz etkileyeceğinin farkındalar mı? Gönlünde gerçek Türkiye sevgisi olanların bu soruları doğru yanıtlaması gerekiyor.

Şimdi de bu soruları Çinli turist bağlamında ele alalım. Dünyada en fazla gezip en çok para harcayan turist konumuna gelen Çinliler, tam da bu noktada Türk turizmi için önemli hale gelebilirdi. Bu şansı teptik. Turizmciler Çinli turistlerin bu potansiyelini görünce haklı olarak geliştirilmesi gereken alternatif pazarları sayarken İranlı ve Çinli turistleri ilk sıralara koyuyordu. Daha fazla Çinli turistleri nasıl ülkemize çekmemiz üzerine kafa yormamız gerekirken, birileri birilerinin 'Gazı'na gelip bir çuval inciri berbat etti. Ne diyelim "gaz"ınız mübarek olsun!


Okuyucu Yorumları

90 Milyon Çinli Turist ?07.07.2015 / 18:14:00
Sayın başkanım çok iyi bir noktaya değindiniz, Bu uygur Türklerinde hiçmi tanıdığımız kimse yok ? bir devlet yetkilisi çıkıpta bakın arkadaşlar bu kişi oradaki kişileri temsilen sizinle konusuşuyor burada böyle bir şey olmuyor diye niye diyemiyor neden bu tarz bir girişime devlet el atmıyor bu işten kimler çıkarlı oluyor ? Çin yıllık 90 milyon turit gönderen devasa bir ülke bu ülke ile iyi geçinmek varken buradan daha faza turisti kendi illerimize çekmek varken neden onlara saldırılar düzenliyoruz ? Hemde kulaktan doyma yalan yanlış fotolar yüzünden ülkemize gelen turistleri dövüyoruz protesto ediyoruz olacak şeymidir bu ? Antalya ya 12 milyon turist gelmiş geçen sene bu turisterin 4 milyonu alman 4 milyonu rus turist geir kalanları ise 20 tane ülke vatandaşı ? neden 4 milyon Çinli turist gelmiyor bunu araştırmamız gerekmezmi ? üstelik bu Çinli turistler otelde kalıp yiyip içip yatmıyorlar , nerede bir tarihi kültürel yer var ise turlara katılıyorlar para harcıyorlar kişi başına harcama 1800 dolarlara çıkıyor ! Bir an önce Turist Çeşitliliği yapmalıyız Artık. Norveç İsveç Danimarka gibi ülkelere yönelmeliyiz oradaki turistlerde harcama yapan kesimlerdir, Ülke olarak Akıllı Bir Turizm Bakanına ihtiyacımız var Bu gidişatı değiştirmek gerek !!!
Zafer Cengiz08.07.2015 / 13:14:00
Anadolu değerlerini bile "başarılı şekilde" heba etme sürecinde olan Türk turizminin, 2023 Stratejisi sayesinde toparlanarak Türki Devletlere de liderlik edebilmesi mümkün idi? Fakat sürekli demeçler veren Ulusal Pazarlama Örgütümüz TÜRSAB'ın bu konuda kayda değer hiç bir yaklaşım ve/veya projesine yıllardır rastlanmamıştır. Diğer Meslek örgütlerimiz de, yeni pazarlar çalışamayan bu tablo karşısında acaba neden külliyen suskundur? Turizmde gerçek gündem oluşarak, bu düğümler acilen çözülmelidir! http://chn.ge/1oRfHZK?share_id=WbMPyYhIUx
Biz Türkler neler yapıyoruz? Çinliler neler yapıyor? 10.07.2015 / 10:07:00
"""Bizim milliyetçiler Türk bayraklarıyla yürüyüş yaparak, Çin bayrağı yakıyor… Bizim Türk bayrakları, Çin’den ithal ediliyor!"" Yılmaz Özdil'i okuyalım!! Bizim akıl durması ne zaman geçecek? Allahım ne olur akıl ver bizlere!!

Yazarın Diğer Yazıları


• OTA'lar ve Booking.com doğrular ve yanlışlar

06.04.2017
• Mudurnu'yu yeni "T" kurtarabilir01.11.2016
• Olimpiyatlar kime kazandırıyor?20.08.2016
• Almanya, bölgesel ve tematik turları öne çıkarıyor19.07.2016
• Ödül enflasyonunu tartışmalıyız28.04.2014
• Turizm, yenilikçi tasarımlarla sınıf atlıyor12.04.2013
• Palandöken'de kayak sezonu Nisan ayına kadar uzayacak19.12.2012
• Şanlıurfa makus talihini kültür turizmiyle yenebilir06.12.2012
• Hırçın Karadeniz'in sakin kızı Cide...04.07.2012
• Sivas'ta bir organizasyon ve "Okyanusu geçip derede boğulmak"23.06.2012
• Bir ilke daha imza attık21.03.2012
• Nemrut Turizm Birliği kurulmalı!10.01.2012
• Golf turizminde rüştümüzü ispat ettik ama...21.11.2011
• Sağlık turizmi daha organize olmalı01.11.2011
• Turizm demek, öykü demektir!21.10.2011

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr