turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
24.09.2018 Toplam Okuyucu: 123603348 | Bugünkü Okuyucu: 1672 | On-Line: 35 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
Hüseyin Bölük ,Ayakta kalabilmek! Hüseyin Bölük
Executive Chef
05.01.2016 / 14:15:15

Ayakta kalabilmek!


Doğduğu andan itibaren amansız bir yarışa girer insanoğlu. Hayatının her anında mücadele ve rekabet vardır. İlk aylarda gerçek anlamıyla ayakta durmak için sarf edilen efor hayatın ilerleyen aşamalarında tam bir ayakta kalabilme mücadelesine döner!


Geçenlerde OSMED'in (Otel satın alma müdürleri ve eğitimi derneği) Bodrum'da düzenlemiş olduğu bir etkinlik kapsamında seminer vermek için gelen Sayın Ediz Hun'u dinledim. Yetmiş beş yıllık yaşantısının tüm birikimi ile çok etkili ve bilgilendirici bir sunum yaptı.

İnsan kendini yetiştirince ne kadar donanımlı ve kendinden emin olduğu duruşuna, ses tonuna ve mimiklerine kadar yansıyor ister istemez. Kendisinin oradaki sunumunda aldığım notlara göre dünya nüfusu her yıl ortalama seksen milyon artıyor! Ölümleri çıkardıktan sonra geriye kalan net artış olan bu rakam gerçekten ürkütücü seviyede!

Bu durumu otel yatırımcılarına benzetiyorum. Herhangi bir fizibilite çalışması yapılmadan mı gerçekleştiriliyor bilmiyorum ama bildiğim bir şey var ki o da pasta aynı olduğu halde pay almak isteyen işletme sayısının sürekli ve kontrolsüz bir şekilde arttığıdır!

Bir turizm çalışanı olarak bu benim işime gelir elbette fakat çoğunun hayal kırıklıkları ile bitmesi çok daha yaralayıcı oluyor. Hedeflenen kalite seviyesi kendini diplerde buluyor.

Fazla dağıtmadan tekrar konuya girecek olursak her yıl nüfus bu denli artarken bizim bırakın ayakta durabilme mücadelesi vermemizi, farklılık oluşturan, beklentileri aşan, tercih edilen kısacası aranılan kişi, kurum veya ülke olmamız lazım.

Bir aşçı isek; kendini en çok geliştiren, en prezantabl, en iyi el lezzeti olan, en iyi sunumları yapan olmalıyız!

Bir yönetici isek; en donanımlı, en iyi lider, en zeki ve pratik çözüm odaklı olan olmalıyız!

Bir yatırımcı isek; ihtiyaçları en iyi gören, hem çalışan hem de hedef kitlenin en tercih edileni olmalıyız!

Bir ülke isek; en huzurlu, en güvenli, en istikrarlı, en modern ve en güçlü olan olmalıyız!

Hayatta - enlerin sonu yoktur elbette ancak bizim mücadelemiz en iyi olanlar arasına girmek için olmalıdır. Bu çalışan olarak da iş veren olarak da yönetici olarak da ülke olarak da böyle olmalıdır.

Uzay çağını yaşadığımız günümüzde vasatlığa, sıradanlığa, kendi yağımla kavruluyorum diyenlere yer yok maalesef. Çıtanın en alt tabanı Ayakta Kalabilmek en üstü ise Beklentileri aşabildiğin kadar aşmaktır. Ortası, kıyısı, köşesi yoktur bu işin.

Aksi takdirde her bir kişi, kurum veya ülke AVM'lerin küçük esnafı yuttuğu gibi kaçınılmaz sondan kurtulamaz!

Her şeyin en iyisine layık olan güzel ülkemin ve şanlı milletimin her bir bireyinin kendi alanında başarıdan başarıya koşması dileklerimle...


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr