turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.04.2018 Toplam Okuyucu: 121353653 | Bugünkü Okuyucu: 2201 | On-Line: 21 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
Mahmud Var ,Avusturya macerası Mahmud Var
Regional Manager / Turkei Robinson Club Nobilis
12.08.2009 / 09:29:10

Avusturya macerası


Hem kafayı dinlemek hem de sıcaklardan kaçmak için 1 hafta Avusturya'daydım. 1000 m. yüksekte bir dağ tesisi. Aileye yönelik. Tatil dolayısı ile oldukça çok çocuk vardı. Çevreyi de gezme şansım oldu. İster istemez karşılaştırma yapıyor insan. Yapınca da bir sürü soru ve tespit ortaya çıkıyor.


Tesis 1000 nüfuslu bir köye yakın. Belli ki özellikle turizmden geçiniyorlar. Hemen tesisin karşısında bir telesiyej var ve bu 9 ayrı araç ile çevredeki dağlara bağlanıyor. Avusturya'nın önemli kayak merkezlerinden değil ancak oradaki kapasiteyi dolduracak kadar turist geliyormuş.

Yollar tertemiz. Her ev sanki birisi resim yapmış gibi. Balkonlarından rengarenk çiçekler taşıyor. Beleğe gidiyorum ve mimari rezaletlere bakıyorum. Evlerin rengine, tipine bakıyorum. Eminim bunların fiyatı da, kirası da, yapım maliyeti de o evlerden yüksek. O zaman bu şekilsizlik nereden geliyor? Yalnız Belek mi her yer öyle.
Tesis ve Salzburg arasında otobanda reklam panoları yok. Şehrin içinde de göze çarpmıyor.

Bu Avusturyalılar satmayı bilmiyorlar herhalde. Yoksa yasak mı?

Düşünebiliyor musunuz Mozart'ın doğduğu evin önünde Özçimento panosu.
Meşhur bir Getreidegasseleri var. Alışveriş caddesi. Hoppala, kimse yakamdan paçamdan çekip " where u from" demedi. Hanutun Almancası ne acaba?
Restoranların birinde yemek yedik. " İkinci. katta aile salonumuz var" teklifi gelmedi. Aile salonu ne demekse...

Salzburg'u toplasan Antalya kadar bir yer. Turist dolu. Nasıl krizse? Japonlar var bir sürü. Japonya Avusturya'ya bizden daha mı yakın ki buraya geliyor bunlar.

Zaten şehrin yarısı merkez adı altında geçiyor. Diğer bölgelerinin basit bir şehirden farkı yok. Ama o merkez denen bölgenin her bir taşını özenle yapmışlar. Hepsini toplasan bir Mozart Meydanı, bir kale, iki müze birde saray yavrusu. Kalanı kafe, restoran, dükkan.

Sahte Tshirt var mı diye baktım. Yok dediler. Bunlar valla işi bilmiyor.

Kafelerin birinde oturup etrafı seyrederken bir şeyin eksikliğini hissediyorsunuz.
Ortalıkta mümkün oldukça koyu renklerle giyinmiş, yarı traşlı veya bıyıklı, şöyle bir çevreye keskin bakan, göğsü bağrı açık bir sürü tip yok. Bir tuhaf geliyor. Bir estetik farkı var. Kadınlar daha da farklı.

Sahi biz neden hep koyu renkli giyeriz? Hatta bazen kahverengi, lacivert kombinasyoları falan. Bunun parayla, gelirle ne alakası var? Açık renk giyersen etraf ne düşünür sorunu var.

Herkese ciddi görünmek ihtiyacı hangi bir toplumsal gelişimin sonucu acaba?
Bu görüntü şehrin bir parçası. Romada böyle, Barcelonada, diğerleride. Birazda buna para veriyor turist.

Yolda turistlere dağıtılan broşürlerden bir tane almıştım. Kültürel faaliyetler ne durumda diye.

Altın portakal falan var mı acaba?

Bak şimdi. Okuyup bitirmeğe vakit yetmedi. Salzburg tiyatro şenliği var. Her gün bir eser. Değişik yerlerde. Giriş 120 Euro.

Salzburg kukla müzesi.

18. yüzyıl sanat galerisi.

Georg Trackl (her kimse) mektup ve dokümanlarının okuma günü. ( 3 lisanda )

Salzburg hayvanat bahçesi.

Toplam 38 sergi.

Modern sanatlar açık hava sergisi.

Redbull hangarı ve eski uçaklar müzesi.

Gece 23.00 de meydanda pop sanat gösterisi.

Afrika sanatları evi.

Meşaleli kaleye gece yürüyüşü ( en az 500 kişi katılıyormuş herseferinde ) Adam sana bir meşale veriyor. Bi ton yürüyorsun. Kalede tarihi anlatıyor. 10 Euro adam başı. Bizde meşaleli yürüyüşü ancak elektrik kesilince akıl ederiz. Oku oku bitmiyor.

Biliyor musunuz, Salzburg'un kültür bakanı var. Bizdeki gibi bir bakan birkaç müsteşar her tarafa yetişmek zorunda kalmıyor.

Bu arada unutmayalım. Salzburg bölgesinin turizm geliri 4,2 milyar Dolar.
Avusturya toplamı ise 19,4 milyon turist ve 20 milyar dolar. Adamların bir tek sahili bile olmadığını, kış sezonunda para kazanılan dönemim 3 ay ile sınırlı olduğunu, tüm Avusturya'nın iç Anadolu'dan küçük olduğunu sayarsak fena sayılmaz.

Tesise dönüşte spor aktivitelerinden yararlanmaya karar verdim. Yazın çok fazla yapacak şey yok. Ama o az şeyin hepsini değerlendirmişler. Dağ yürüşleri, bisiklet turları, tırmanma kursları, piknik yürüyüşleri, koşu eğitimleri. Hatta ormanda ağaç kesme eğitimi bile veriyorlar. Hem spor hem eğlence ile karışık. Dikkat çeken tüm aktivitelerin inanılmaz bir profesyonellik içinde yürütülmesi. Emniyet ve eğitim şartları en son noktasına kadar belirlenmiş. Kurs vermeye saçı başı dağınık, çiçekli şortlu, jöleli bir adam gelmiyor.

Tesisin 90% ı bu aktivitelerde gündüz.

Yemekler büfe. Tat, lezzet veya çeşit olarak bizden pek farkı yok. Sadece kullanılan bazı ürünlerde farklar bariz. Peynir çeşitleri, şarküteri, et kalitesi özellikle dana daha iyi. Buna karşılık sebze ve meyvelerde çuvallıyorlar.

Personel sayısı 450 kişilik otelde 68. Tabii bunların güvenlik, bahçe, teknik gibi elemanları yok. Sadece 2 teknisyen acil ihtiyaçlar için çalışıyor. Ama haftada 5 gün çalışma mecburi olduğu için sayı gene de az. Hiçbir şey de aksamıyor. Ona göre de tüm lojistik olanakları ve otomasyonu hazırlamışlar. Makinelerin insanlardan ucuz olduğu toplumlarda otelcilik değişik kriterlere dayanıyor.

Bu arada tesis 179 Euro kişi başı. Hiçbir şey de dahi değil. ( şaka )
Allahtan meslektaş falan ayağı ile cep delinmeden yırttık.

Geri dönüp havaalanından bizim tesise gelene kadar etrafa baktım. Özlemişim.
Ama ne yalan söyleyeyim gene kızdım.

Neyimiz eksik diye?


Okuyucu Yorumları

bir dost12.08.2009 / 10:06:00
Neyimiz eksik diye sormussunuz da; acaba adamlarin sehirlerindeki mimari, sehirlein temizligi vs. ve sanatsal aktiviteleri de ma 5 yildiz onunla ilgisi olabilir mi ?
vural kugu12.08.2009 / 10:13:00
Mahmud bey,cok iyi bir tatil gecirdiginiz ve buyuk bir sevk aldiginiz beli,yazinizda ogrenilecek cok sey var.Bir kac sene evvel Avusturyali bir arkadasima sordum siz niye bukadar iyi otelci siniz diye cevabi .Yuzlerce sene baska bir sey yapmiyoruz tek isimiz bu demisti .Aramizdaki farklardan biri.Neyimiz eksige gelince buyuk bir liste cikarabilirim ama Egtim,Kultur ,Gorgu ve herseyin dogrusunu yapmak azmi ile yetinecegim.Keske Turkiyede turizmle ugrasan herkez sizin gibi gittikleri yerleri gozlerini acarak gorseler ve cok daha fazla seyahat etseler.sevgiler
daniel12.08.2009 / 11:35:00
Mahmud Bey,
Elinize, dilinize sağlık. Turizm dediğin tamda budur işte. Adamlar herşeyi profeyonelce yapıyorlar.Bizler gibi sonradan turizmci olduğumuzdan...herşeyde olduğu gibi Turizmdede Çakmayız.
BELEK12.08.2009 / 11:37:00
Belek ve Kadriye bölgesinde hizmet veren toplu taşıma araçlarına bakmanız yeterli olacaktır. Örneğininin sadece Hindistanda rastlayabileceğiniz bu araçlar çok etkileyeci :) Avrupa dan gelen misafirlerimizi taşıyan bu araçlara klima taktırmak yerine camlarını söktürme izni veren zihniyetin sorgulanması gerektiğini düşünüyorum :)) Ama tabi sizin bu hayranlık ile bakışınız ve bizim yaptıklarımız ile karşılaştırmalarımız asla sona ermiyecektir.
Kayhan Arsoy13.08.2009 / 10:25:00

Sevgili Mahmud,

Üzerinde çok konuştuğumuz, herkesin sancısını çektiği konuyu çok güzel dile getirmişsin. Akıcı ve net gözlemlerini zevkle okudum.
Acaba "Sakallı Celal" in ünlü deyişiyle mi özetlemeli: " Bizler, doğuya doğru gitmekte olan geminin içinde batıya doğru koşmaya çalışıyoruz..."

Kayhan Arsoy
seha12.08.2009 / 20:07:00
imkansızlaklar insana imkan getirir imkansızken imrenir bende yapmak istiyorum diye yukarıya tazyik verirsin bir şekilde olur şuan bizim uludag hariçinde dogru dürüst kış turizmi yapan yer varmı orta anadolu dogu anadolu buralarda kışın adam yatar uyur kar kış napıcan dışarda diye görmemişki
devlet ben kalkındırıcam burasıda antalya mugla aydın gibi para bassın dese
önce havaalanı sonra ohavaalanına yollar ve dagda telesiyej oteller ee bu daga tapusuz otel olmas yaw kadastro gecmemiş hiç biyerden istesenbile otel yapamassın yol bile yok daha neler neler kışında bu içerdekiler para kazansa yazında sahildekiler gelirimiz katlansa fena mı olur artık devlet havaalanınada para yatırmasına gerekyok özeller gelip yapıyor bide işletiyor sadece burda devlet yolu acsın o daglara kadastro gecirsin ve güneydeki pilanlama hatasını yapmasın antalya mugla otel ormanı oldu içi boş şekilde dolsundiye oteller bedava veriliyor...
Sami Değerli13.08.2009 / 11:44:00
Kayhan beye selamlar... İşte bu siteyi "Sakallı Celal Hoca"yı bilen yorumcuları olduğu için seviyorum. Mahmud beye de güzel yazısı için teşekkürler. Her yazısını zevkle okuyorum.
Nermin Yurtoğlu19.08.2009 / 17:08:00
Sevgili Mahmud Var,
Yazılarınız gayet başarılı buyuk bir keyifle takip ediyorum.
'Bizim neyimiz eksik 'sorusunun cevabı aslında bence yazının tamamında yer alıyor zaten ancak sırf bu soru ayrı bir yazı konusu olabilir aslında ,ne dersin?
Istanbul dan selamlar..

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr