turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
24.06.2018 Toplam Okuyucu: 122235445 | Bugünkü Okuyucu: 991 | On-Line: 52 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BÜLENT ECEVİT ,Avanos'dan Bodrum ve İstanköy'e (Kos) turizm manzaraları BÜLENT ECEVİT
Gazeteci-Yazar
20.08.2015 / 14:06:07

Avanos'dan Bodrum ve İstanköy'e (Kos) turizm manzaraları


Birkaç gün içinde Anadolu'nun orta yerinden Ege'nin turistik mekanlarına ve komşu Yunan adası İstanköy'e giderek hızlı bir turistik gezinin ardından sadece Türkiye'nin değil Akdeniz çanağının önemli turizm merkezi olan Antalya'ya döndük.


Yıllar önce ziyaret ettiğim 'Peri Bacaları' olduğu yerde duruyordu elbette.

Kapadokya'nın turizm insanları, bölgenin bu yıl turizmden çok az etkilendiğini anlatıyorlar. Kayıp tam olarak hesap edilemese de resmi kaynaklar yüzde 12 civarında bir kayıptan söz ediyor.

Ergin Özderin seramik atölyesi sahibi bir turizmci; "Bölgemiz daha çok Koreli, Japon ve Çinli'lerin kültür turları programları çerçevesinde ziyaret ediliyor. Yerli misafirlerimiz de hayli fazla. Bize göre bölgemizde ziyaretçi sayısı konusunda bir sıkıntı yok" diyor.

Avanos bölgenin merkezi konumunda, her gelen ziyaretçinin eline 'çamur' bulaştırılıyor. Böylece seramik yapma şansı veriliyor. Kentin içinden geçen Kızılırmak bölgeye de hayat veriyor. Etrafına sıralanmış işletmeler biraz daha turizme yakışır, temizlik ve hizmet açışından turistik olabilir. Şikayet için söylemiyorum.

Avanos'tan yola çıkıp, Zelve, Göreme, Ürgüp, Uçhisar ve Derinkuyu gibi alanları da ziyaret etmek istedik. İlk durak Zelve olacaktı ama, tabelası ters yöne baktığı için geçip gittik. Sonra bir markete sorduk geri dönüp açık hava müzesini ziyaret edebildik.

Diğer bölgeler için de tabela eksikliğinin söz konusu olduğu belirtmeliyim. Nevşehir'in Turizm İl Müdürlüğü ne iş yapar diye düşündük hep birlikte.

Güneş batışının izlenebildiği tepeden bakınca, 60 milyon yıl önce; Erciyes, Hasandağı ve Güllüdağ'ın püskürttüğü lav ve küllerin oluşturduğu ve milyonlarca yıl boyunca yağmur ve rüzgarın aşındırılmasıyla ortaya çıkan o güzel manzaraya doyamıyor insan.

Göreme'de Ürgüp'te 'Çarşı turizmi' ön plana çıkmış. Antalya'da yaşayan bir basın mensubu olarak kıskandım doğrusu. Darısı Antalyalı çarşı esnaf ve ticaret erbabının başına.

ÇİNLİ TURİSTLER

Barlar gece 02.00'ye kadar açık. Bar sahibi Salih ile konuştuk bir süre; "Burada gece yapılacak bir şey yok ki. Gece saat sınırlaması yapılmamalı. Genç müşteri kitlemiz için eğlence barlarda sunuluyor" diye durumu özetledi.

Çinli bir grubun rehberliğini yapan A.Kadir Tanrıdağlı ile tanıştık. Kendisi Profesyonel Çinçe Turist Rehberleri Derneği Başkanı. Çinli turistlerin beklentilerini sıraladı:

"Çin'den Türkiye'ye fazla turist gelmesini beklemeyin. Çünkü onların isteklerini karşılamak zor. Çünkü Avrupalı turist ile Çinliler aynı anta tatil yapmaları imkansız. Örneğin, Çinli'ler güneşe çıkarak yanmak istemez. Aksine beyaz tenlilik onlar için çok önemli."

Gülşehir'de Kartal Otel güzel bir tesis. Kartal Belediyesi'nin kiraladığı bir otel. Buradan Bodrum/Milas'a 800 km'den fazla bir yol var. 12 saatte ancak ulaştık.

KIYIKIŞLACIK

Milas Kıyıkışlacık'ta Ceyar'ın yerinde akşam yemeğine yetiştik. Güllük körfezinin öteki tarafı yazlıkcıların mekanı haline gelmiş. Sakinlik için tercih edilecek bir bölge. 40-50 km mesafedeki Bodrum ise tam tersi gürültülü bir turizm bölgesi. Yerli tatilciler tercih ediyor çoğunlukla.

Günübirlik İstanköy'e gitmeye karar verdik. Yunanca adı Kos adası. Katamaran ile 25 dakika sürüyor yolculuk.

KOS'DA MÜLTECİ TURİZMİ

İlk izlenim adanın çok da temiz olmadığı yönündeydi. Birkaç saat sonra gerçeği fark ettim. Meğer Suriyeli mülteciler vardı liman çevresinde ve parklarda. Hatta yol kenarlarında kaldırımlarda kurdukları çadırlarda yatıp kalkıyorlardı. Çamaşırları ağaç dallarına çitlere asmışlardı.

Restoran ve barların çokluğu şaşırttı beni. Lastik tekerlekli trenler adanın değişik noktalarına seferler düzenliyor. Müzelere, plajlara götürüyordu. Geceleri ise tamamen eğlence turizmi hakim adada. Bu nedenle bazı acentalar Bodrum'dan İstanköy'e akşam üzeri gidiş, sabahleyin de dönüş seferleri koymuş.

Birkaç gün içinde Anadolu'nun orta yerinden Ege'nin turistik mekanlarına ve komşu Yunan adası İstanköy'e giderek hızlı bir turistik gezinin ardından sadece Türkiye'nin değil Akdeniz çanağının önemli turizm merkezi olan Antalya'ya döndük.

Bazen Antalyalı yöneticileri haksızlık ettiğimizi anladım. Ancak kimse kusura bakmasın her şey daha iyi bir turizm merkezi olmak için.


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr