turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
21.10.2018 Toplam Okuyucu: 123932891 | Bugünkü Okuyucu: 20647 | On-Line: 44 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,Antalya'da En Yeni Portal ve İstanbul'da bir Toplantı BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
19.02.2017 / 18:09:26

Antalya'da En Yeni Portal ve İstanbul'da bir Toplantı


TYD'nin, yeniden eski gücüne kavuşması, iktidara güzellemeler yapan değil, doğruları çekinmeden anlatan bir yönetimle sağlanabilir.


Belki bir süre için olumsuz gidişi gizlemek, geleceğe dönük çarpıcı varsayımlarla, kamuoyunun ilgisini başka yönlere çekmek mümkün olabilir.

Daha ilerisi; Meslek Kuruluşlarının yönetimleriyle iyi ilişkiler (!) kurarak ortalığı toz pembe göstermek. Yöneticlerinin temsil ettikleri sektörü kör uçuşa yönelterek, doğacak belirsizlik ortamında özel çıkarlar sağlamaları da bu dönemde şaşırtıcı değil.

Turizm sektörü bu türden gelişmeleri yoğun biçimde yaşıyor.

Bir yanda her geçen gün eriyen, özkaynaklarını, yetişkin emek gücünü yitiren, Türkiye'nin cari açığının kapanmasındaki en etkin sektörü.

Öte yanda; özel ilişkileriyle gerçek durumu iktidardan gizleyip, suskun kalarak ya da hayalci beklentilerle, sektörün tasfiyesine gizlice alkış tutanlar.

Geçtiğimiz hafta iki farklı gelişmeyi peş peşe yaşadık.

Birincisi; Antalya'da alelacele gerçekleşen, TYD toplantısıydı.

Basına yansıdığı kadarıyla, yakında görevini devretmeye hazırlanan Başkanları; Türkiye'de bir ilki başardıklarını, hazırladıkları portal projesinin hayata geçirilmesiyle; üyelerinin önce operatörlere, ardından son kullanıcıya, kendi tatil ürünlerini doğrudan pazarlayacaklarını açıklıyordu.

Aynı kurumun ikinci başkanının yönettiği banka da; bu en yeni portal adı verilen projeye finansman sağlamıştı.

Havayolu ulaşımı ise bir uçak şirketinin uçuşlarına entegre edilecekti.

İlk bakışta ne kadar yenilikçi ve yararlı bir proje gibi görünüyor değil mi?

Ama pek öyle değil. Portalın tur operatörleri tarafından nasıl değerlendirildiği, bir kıdemli meslektaşımızın eleştirilerinden anlaşılıyor. (http://www.turizmdebusabah.com/haberler/kadir-ugurdan-murat-ersoya-tyd-kimsenin-ciftligi-degil-83010.html)

İşin dikkatlerden kaçan başka bir yönü daha var ki, onu da biz açıklayalım.

Bu en yeni portal ile uçuşları entegre edilen havayolunun sahibi TYD'nin Başkanı. Ama bununla da kalmıyor. Sahibi olduğu havayolu şirketinin uçak konfigürasyonunu tarif edercesine hazırlanan, yeni yolcu teşvikleriyle uçuş başına en az 150 kişi getirirse, diğer şirketlerden % 30 daha fazla nakdi destek alacak.

Başkanın mesleki kaygılarla uyarılarda bulunmak yerine, neden iyimser olduğunu anlamak herhalde bu gelişmelerden sonra hiç zor değil.

Oysa kuruculuğunu rahmetli Barlas Küntay'ın yaptığı, bir zamanlar sektörün önemli kuruluşları arasında yer alan TYD'nin, yeniden eski gücüne kavuşması, iktidara güzellemeler yapan değil, doğruları çekinmeden anlatan bir yönetimle sağlanabilir.

İkinci gelişme ise, bir türlü açıklanmayan yüklü bir kamu desteği sayesinde ülke turizmiyle yetinmeyerek, adıyla dünyaya yön verme iddiasında olduğu izlenimi veren bir toplantıydı. Ancak ilgisizlik had safhada olduğu için galiba yakınlardaki bir İHL'den destek olarak getirilen öğrencilerle doldurulan bir salonda gerçekleşti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan, Sayın Başbakan neler hissetti bilinmez ama tek tek selamladığı; Somali, Tanzanya, Zimbabwe ve Gana'dan gelen Sayın Turizm Bakanlarının ağırlandığı oturumların tutanakları ve varılan sonuçlar, herhalde yakında yayınlanır.

Böylece bizler de ülkeye milyonlarca liraya mal olan , utangaç yandaş medyanın canlı yayınlarla duyurduğu bu etkinliğin yararlarını öğreniriz.


Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr