turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.04.2018 Toplam Okuyucu: 121353653 | Bugünkü Okuyucu: 2201 | On-Line: 21 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BÜLENT ECEVİT ,Ağlayacak duvar aranıyor BÜLENT ECEVİT
Gazeteci-Yazar
30.06.2015 / 10:18:45

Ağlayacak duvar aranıyor


Tanıdığım turizm sektörüne hizmet veren birçok küçük esnaf, işlerin geçen yıla oranla durgun geçtiğinden yakınıyor. Cirolarından örnekler verip işyeri kiralarının nasıl ödeneceğini kara kara düşünüyor. Tek kurtarıcı formül akıllarına geliyor, o da şu: Türk vatandaşlarının tatile çıkmaları.


Ekonomisinin yüzde 50'sinin turizme bağlı olduğu turizmin lokomotif kenti Antalya, sezonu sıkıntılı geçiriyor. Sadece sektörün ana oyuncuları değil, yardımcı aktörler de sıkıntılı.

Alanya, Kemer, Manavgat/Side gibi kitle turizmi gerçekleştirilen bölgelerde geçen yıllar gibi her şey yolunda gitmiyor ne yazık ki. Tanıdığım turizm sektörüne hizmet veren birçok küçük esnaf, işlerin geçen yıla oranla durgun geçtiğinden yakınıyor. Cirolarından örnekler verip işyeri kiralarının nasıl ödeneceğini kara kara düşünüyor. Tek kurtarıcı formül akıllarına geliyor, o da şu: Türk vatandaşlarının tatile çıkmaları.

Esnaf biliyor ki, yerli tatilci birçok ülke vatandaşına göre hatırı sayılır oranda çarşıda para harcıyor. Dolar-Euro kazanma beklentisi içinde değil küçük esnaf. Nakit dönsün, işyeri kirası ve çalışanlarının aylıkları ödensin yeter, düşüncesinde. Yine de sezon sonuna doğru Eylül ayından sonra birçok esnafın işyerine kilit vurup borçlarını ödemeden kaçabileceği korkusu, endişesi var piyasada.

TİCARET ETKİLENİYOR

Antalya ekonomisinin yüzde 50'si turizme, yüzde 20-25'i ise tarıma bağlı. Tarım ürünleriyle ilgili fiyatlarda da çok ciddi düşüşler yaşandığı hatırlatmak gerekiyor. Var olan sorunları nedeniyle tarımla ilgili bir reform, bir planlama lazım. Ama bu yılki asıl sıkıntı turizmdeki düşüş.

Antalya pazarı maalesef iki ülkeye, Rusya ve Almanya pazarlarına bağlı. Almanya pazarında şu anda bir sıkıntı görünmüyor; bir miktar da yükselme var. Rusya pazarından yüzde 35-36'lık bir düşüş yaşanıyor. Antalya'ya gelen turist sayısında toplama bakansak düşüş yüzde 11'ler civarında. Turizmdeki bu düşüş kentin ikinci ana sektörü olan tarımı da etkiliyor, sanayisini de etkileyeceği vurgulanıyor. Öyle ki Antalya'da bütün ticaret, turizme bağlı işliyor. O yüzdendir ki turizmdeki düşüş ulaşım esnafını da, sanayi esnafını da, çarşı esnafını da etkileyecek.

Tüm bu manzara Antalya ekonomisinde 1,5-2 milyar dolar civarında düşüş yaşanabileceği gerçeğini ortaya çıkarıyor. 1 milyon civarında turist eksilecek. Şu andaki görüntü bu. Kentteki yatak sayısının da geçen yıla göre 35 bin civarında arttığını da unutmamalıyız. 35 bin yatağın anlamı, artı 1 milyon civarında turistin daha gelmesi demekti.

Geçen yılın doluluk oranını tutturabilmemiz için bu yıl gelen turistin 14 milyon dolayında olması gerekiyordu. Aslında perşembenin gelişi çarşambadan belliydi. Yeni pazarlara yelken açılmalıydı, destek ve tanıtım bütçeleri hızla kullanılmalıydı. Turizme yön vermesi gereken kurumların onca uyarılara karşın durumun vehametini görmezden geldikleri için yabancı turist misafir eden bölgeler oldukca zora düşmüş oldular. Bugün küçük ya da büyük, sektörün tüm oyuncuları ağlayacak duvar arıyorlar.


Okuyucu Yorumları

yurtdisi temsilcilikler04.07.2015 / 18:18:00
turizm bakanliginin yurtdisi temsilciliklerinde calisanlar neye gore seciliyorlar. Bu rastirilmalidir.
Zafer Cengiz27.07.2015 / 12:00:00
Son yıllarda gelinen "her yatak dolsa da ancak maliyeti kurtaran" bir çarpık düzende, turist sayısı Şampiyonumuzun çökeceği aşikar değil midir? Bir yandan son kriz yangınlarını söndürürken, yeni düzenleri neden konuşamıyor ve geleceği sağlam temellere oturtmayı Planlamıyoruz acaba? İnadına hataları sürdüren zihniyetlerin, ağlaşmadan öteye "ortak akıl çözümleri" nerede..?! Bu gidişle ortaklık da akıllar da iflas etmektedir!

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr