turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
20.05.2018 Toplam Okuyucu: 121783308 | Bugünkü Okuyucu: 12376 | On-Line: 20 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
RECEP YAVUZ ,23 Nisan günü Expo 2016'yı kaç turist ziyaret edecek? RECEP YAVUZ
NBK Touristic Genel Müdürü / Antalya Kent Konseyi Turizm Kolu Başkanı
22.01.2016 / 16:16:00

23 Nisan günü Expo 2016'yı kaç turist ziyaret edecek?


Expo'nun ilk günlerinden itibaren ön hazırlıksız öngörülerle yayılan '8 milyon turist, 100 ülke' hesaplarının ne kadar hayalci olduğu artık ortada. Expo'nun Antalya halkının kalbini fetih edemediği de acı bir gerçek. Ama artık hep beraber Antalya'yı düşünme zamanı.


Expo 2016'ya 90 gün kaldı. Hazırlıklar ve eksikler hızla yetiştirilmeye çalışırken ben iyiden iyiye açılış gününü dert ediyorum. Türkiye, tarihinin ilk Expo'sunu şanına yakışır bir açılışla selamlayabilecek miyiz? Zira bu aynı zamanda endişe ile beklenen 2016 Turizm sezonunun açılışı anlamına da gelecek.

Eksik, gedik tamamlanacak, yarım kalan işler rötuşlanacak ve kırmızı kurdele kesilecektir mutlaka. Ancak, 23 Nisan günü yeteri kadar yabancı ziyaretçi Expo alanını dolduracak mı, yoksa açılış Aksu'daki ilk ve ortaöğretim öğrencilerinin törenine mi dönecek? Expo 2016'nın Antalya'ya kazandırılması için verilen emekleri biliyorum. Bu en büyük tanıtım organizasyonumuz fos çıkmamalı. Bu konuya dair kim hangi hazırlıkları yapıyor, hangi öneriler var? Günlerdir bu soruyu çevremdeki arkadaşlarıma soruyorum. Cevaplar tatmin edici değil. Buna dair bir program, tur veya aktivite hazırladı mı tur operatörleri ve acentalar bilemiyorum?

Ben bu konuda kaygılıyım biraz. Hadi vaad edilen birkaç milyon yabancı ziyaretçiyi geçtim, açılış günü o devasa alanı dolduracak birkaç bin turist bulabilecek miyiz? Zira açılış sezonun en zayıf dönemine denk geliyor Nisan ayı, yaz turizm sezonunun en düşük ayıdır. Son 3 yılda Nisan aylarında yaklaşık 650.000 turist Antalya'ya geldi. Bunun yarısını Alman ve Rus turistler oluşturuyor. Konuştuğum otelci ve acentacı arkadaşlar hem bu iki ülke turistleri, hem de Nisan ayı için hiç umutlu değiller.

İçinde bulunduğumuz dönemin hassasiyetinden yola çıkarak, Expo'yu ticari bir kaynak olarak görmekten ziyade, bölge turizminde önemli bir etkinlik ve ülkemizin tanıtımına verilmiş önemli bir destek olarak işlemek ve ne yapıp edip bölgedeki turist yoğunluğunu Expo'ya kaydırmak bütün turizmcilerin görevi olmalıdır.

Buna dair benim önerilerim var, daha öncede olmuştu. Ne kadar dikkate alınır bilemem;

1.Yurt dışı tanıtımda neredeyse yokuz. Kimsenin Expo'dan haberi yok. Yurt dışında Road Showlar -özellikle Antalya'ya turist gönderen ülkeler- ve fuarlarda güçlü bir tanıtım kampanyası yapılması gereken en önemli hamle olacaktır.

2. Klasik umursamazlığımızdan mıdır nedendir bilemiyorum ama kimse kendiliğinden harekete geçmiyor. Yerel Yönetimlerin koordinasyonunda sektör temsilcileri bir araya getirilerek, konunun önemi birinci ağızdan vurgulanmalı, yapılacaklar belirlenmeli ve uygulamaya geçilmelidir.

3. Perge'yi Expo için kullanalım. Turist yoğunluğunu çekebilmek için tur operatörlerinin cazip ve makul paketler oluşturması şart. Expo 2016 yı ziyaret eden tursitlere Perge Örenyeri ücretsiz olsun. 2014 yılında 117.000 turistin gezdiği Perge'yi, geçen yıl 50.000 turist gezdi. Böylelikle yeni kazılarla ve yürütülen yoğun çalışmalarla Akdeniz'in Efes'i haline gelen Perge'deki bu kan kaybını durdurmuş ve tanıtımı için önemli bir katkı sağlamış oluruz.

4. Antalya'daki bütün turist taşıyan otobüslerde Expo 2016 Logosu büyük olarak kullanılmalıdır.

5. Transferleri unutmayın! 2016 yılının Nisan ayında yaklaşık 400.000 turist Antalya'ya gelecek. Bunların hepsinin bir arada olduğu tek yer Havaalanı olacak. Otellere girdikten sonra Antalya sıcaklarında misafiri Expo alanına getirmek zor olacak. Ben , özellikle erken geliş ve geç dönüş transferlerinde misafirlerin otel lobilerinde bavulun üstünde oturup zaman zamanın geçmesini beklemektense Expo'ya getirilip gezdirilmesinin turistler için de önemli bir hizmet olduğuna inanıyorum.

Expo'nun ilk günlerinden itibaren ön hazırlıksız öngörülerle yayılan '8 milyon turist, 100 ülke' hesaplarının ne kadar hayalci olduğu artık ortada. Expo'nun Antalya halkının kalbini fetih edemediği de acı bir gerçek. Ama artık hep beraber Antalya'yı düşünme zamanı. 90 gün kala, kırgınlıklar, alınganlıklar rafa kaldırılmalı ve Antalya'ya yapılacak hizmet ön plana çıkarılmalıdır. 50 yıl sonra kimse bu işe kimler önayak olmuştu hatırlamayacak, ama Expo 2016 tarihte yerini alacaktır.

Zaman kaybetmeye müsaade etmeden harekete geçmeli, aksi takdirde çok büyük bir tanıtım fırsatını kaçırmış oluruz.


Okuyucu Yorumları

Expo 2016 Reklam Çalışmaları23.01.2016 / 16:03:00
Yeteri kadar ne ülkemizin haberi var nede yurt dışındaki kişilerin ! Umarım beklenen kişi sayısı ve ülke sayısını yakalarız ... Daha Acentelerin nasıl şekilde tur yapacağından haberi yok önlerine gelmiş bir çalışma yok bu turist buraya nasıl gelecek aceba ?
MUSTAFA24.01.2016 / 11:36:00
recep müdürümün dediklerinin hepsi doğru daha türkiye de yaşayan insanların haberleri yok.yerli acentelerle ve incoming ecentelerle görüşüp 2016 yaz tur programına dahil edilmesi gerekirse çok güzel olur
Acentelerde Turist Yok Kime Satacaklar !25.01.2016 / 15:48:00
Elimizde 10 kadar Alman Acentesı kalmıs durumda onlarda bu sene %20 düşüş bekliyoruz diyorlar ? Erken rezervasyon donemınde rezervasyon yok. Oteller bomboş Alman Incomıng Acentelerı karamsar, 2015 yılında 350 bın yolcu getıren X alman acentesı bu sene 200 bın gorursek opup basımıza koyalım dıyor.. Expo 2016 ya kım gelecek de kımı goturekler meraklanıyorum :S Ülkemizin içnde bulunduğu durum çok vahim, herkez kendi ekmek derdinde olduğundan burnunun ucunda kurulmak istenilen yeni devletin farkında değil oynanan oyunlardan habersızce ekmek kazanma derdındeyız.. Yüce Yarabbim Ülkemizin Yardımcısı Olsun..

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr