turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
22.05.2018 Toplam Okuyucu: 121812487 | Bugünkü Okuyucu: 7614 | On-Line: 27 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,17. Ulusal Turizm Kongresi BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
16.10.2016 / 16:41:39

17. Ulusal Turizm Kongresi


Muğla Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanı'ndan bir eleştiri geldi. Aslına bakılırsa eleştiri metni TBS'nin haberinde altı çizilen eksikleri doğrular nitelikteydi.


Türkiye'de yaklaşık 200 üniversite ve yüzlerce yüksek okul var. Bu kurumların çoğunluğu özel vakıflara ait. Vakıflar ve üst kurul niteliğindeki YÖK, yüz milyonlarca lira tutarında bütçeleri yönetiyorlar.

Vakıf ve devlet üniversiteleri içinde uluslararası alanda saygınlığı olan öğretim üyeleri görev yapıyorlar.

Üniversitelerimizin sayılarının artışında en önemli etken, kendi kentlerinde yüksek öğrenim veren kurumları görmek isteyen halkın isteklerini, siyasal platform taşıyan siyasetçilerin, her hükümet üzerindeki baskıları.

Halkımız kentilerinde kurulacak bir üniversitenin; istihdam yaratacağını, dışarıdan gelecek öğretim üyelerinin yükselen kiralar yoluyla gayrimenkullerinin değerlerini arttıracağını kuşkusuz farkediyor.

Üniversitelerimizin adlarındaki evrensellik vurgusundan yola çıkarak, bulundukları çevrenin; toplumsal yaşam kalitesini arttırması, eğitim ve kültürde, sanat etkinliklerinde öne çıkmalarının hepimizin ortak beklentisi olduğunu söylemeye gerek yok.

Üniversitelerimizin değerlendirmelerinde temel ölçüt; her yıl yayınladıkları makale, tezler gibi bilimsel çalışmaların sayısıdır. Bu alanda İran'ın hayli gerisinde olduğumuzun altını çizelim.

Son yıllarda ortaya çıkan olumlu bir gelişme de; üniversitelerimizin öğrenim verdikleri alanlarda, sektör işbirliği programları yaptıklarını, kariyer merkezleri kurduklarını ve hayli yol aldıklarını da kaydedelim.

Bu çalışmalardan biri yakınlarda başlayacak olan 17.Ulusal Turizm Kongresi.
Önümüzdeki günlerde Muğla Üniversitesi'nin yönetiminde toplanacak olan Kongre –sanırım- yukarıda değindiğimiz kapsamda Bodrum'da gerçekleşecek.

Konuyu izleyen kıdemli turizmcilerden gelen bilgilendirme eksikliğine ilişkin uyarıları, toplantı öncesinde haber yapan editörümüze, Muğla Üniversitesi Turizm Fakültesi Dekanından bir eleştiri geldi.

Aslına bakılırsa eleştiri metni TBS'nin haberinde altı çizilen eksikleri doğrular nitelikteydi.

Duyuru zamanlamasına yönelik bölüme ; "web sitemizde yayınlandı, zaten 20 yıldır aynı tarihlerde bu toplantının yapılacağı biliniyor " ifadeleriyle karşı çıkılması, haberin içeriğini güçlendirdi.

Ama asıl sorun, duyurular ya da konukların belirlenmesi değildi.

Muğla Üniversitesi'nin; Türkiye'nin kıyıları en uzun il sınırları içinde, Antalya'dan sonra en çok yatağa sahip bölgede bulunuşunu, yeterince değerlendiremeyişiydi.

Gönderilen yanıt metninde değinilen "web" sitesinde yayınlanan programın oturum başlıkları gözden geçirilince,; turizm sektörünün tarihi boyunca yaşadığı en derin kriz için sadece bir oturumun ayrılması bu eleştirileri haklı çıkarmaktadır.

Üstelik üniversitenin gelecek yıllarda düzenlenecek kongrelere örnek olacak bir yaklaşımla; Bölgesindeki en az yüzde elli potansiyel yitirmesine yol açan son gelişmeleri , araştırmalar yaparak, elde edilecek sonuçları değerli bilim adamları ve sektör temsilcilerinin tartışmasına açması çok yerinde olurdu.

Toplantı sırasında bu eksikliğin giderileceğini umuyor, başarılı geçmesini diliyorum.

BUNU DA OKUYUN:
Bodrum'daki "Ulusal Turizm Kongresi"ne eleştiri!Okuyucu Yorumları

Nasih DEMİR17.10.2016 / 12:16:00
Bahattin bey, 17.ulusal turizm kongresi ile ilgili konunun muhatapları belirli yerlerde duyurular yaptıklarını belirtiyorlar doğru olabilir, ancak bu kadar önemli bir konu hemde bu kadar hassas bir dönemde daha da geniş kitlelere daha kolay duyurulamaz mıydı? örneğin sektörün en içinden biri olarak ben bile katılımcı bir akademisyen arkadaşımdan tesadüf öğrendim! Üstelik Bodrum'da yaşıyorum. Bu tarz organizasyonlar içerik ve katılımcı bakımından oldukça doyurucu ve zengin olmalı. Umarım öyledir. Düzenleyenlere ve katılımcılara başarılar diliyorum. Sektörümüzün içinde bulunduğu bu can sıkıcı KAOTİK ve DRAMATİK duruma kısmen dahi olsa katkısı olur ümidindeyim. Yurtdışı turist sayısını zaman zaman 1 milyon kişinin üzerine taşımış olan Bodrum'a bu yıl gelen/gelecek turist sayısı 400 000 cıvarında olduğu düşünüldüğünde, sanırım ulusal yada yerel turizm kongrelerinin yapılması gerekliliğinin altını çizmemiz gerekiyor. Saygılarımla

Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.
Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr