turizmdebusabah, turizm haberleri  
boyutstore.com
24.10.2018 Toplam Okuyucu: 123967444 | Bugünkü Okuyucu: 1721 | On-Line: 28 Dolar satış $: 4,0405 Euro satış €: 4,9760 Sterlin satış £: 5,6908
İSTANBUL: | LONDRA: | NEW YORK: | ROMA: | MOSKOVA: | L.ANGELES: | SYDNEY:
...
Yazıcıya Gönder Haberi Gönder Yorum Yaz yazı boyutu:
BAHATTİN YÜCEL ,16 Nisan öncesi durum BAHATTİN YÜCEL
TurizmdeBuSabah Yayın Danışmanı
27.03.2017 / 08:38:59

16 Nisan öncesi durum


Sektörü temsil edenlerden alacakları yanıltıcı bilgilerin, doğru karar vermelerini engelleyeceğine kuşku yok.


Yaklaşan referandumun etkisi, Turizm Sektörünün güçlüklerinin kamuoyunda tartışılmasını engelliyor.

Özellikle AB ülkeleri ile tırmanan gerginliğin, bu sezonun da kaybedilmesine yol açacağı kuşkusu yaygınlaşıyor. Almanya ve Hollanda pazarlarındaki düşüşün, Rusya'da geçtiğimiz yıla göre sağlanan hızlı artışla kapatılabileceği düşüncesinin, sektörde ciddiye alındığına ilişkin hiçbir belirti yok.

Bazı meslek kuruluşu yöneticilerinin, iktidar ile ilişkilerini etkileyebileceği kaygısıyla, doğru ile gerçeği ayırdetmekte zorlanan yorum ve abartılı beklentileri, sadece sektöre zarar vermekle kalmıyor. Doğru bilgi akışı ile desteklenemeyen siyasetçilerin, sağlıklı karar vermelerini de engelliyor.

Yakın görülen siyasetçilere en sağlıklı desteğin onlara doğru bilgileri vermek olduğunun farkında değiller. Meslek kuruluşlarının temel işlevlerinin başında, siyasal iktidarı doğru bilgilendirmek olduğunu, göreve gelince unutuyorlar.

Beğenilsin ya da tam tersi duygular beslensin, AKP'li siyasetçiler de sektörden gelen bilgilere göre kararlar alarak yöneten, sonuçta ülkelerinin gelişmesine kendi siyasal düşünceleriyle, daha etkin katkıda bulunacaklarına inanan, bu ülkenin insanlarıdır.

Sektörü temsil edenlerden alacakları yanıltıcı bilgilerin, doğru karar vermelerini engelleyeceğine kuşku yok. Ne var ki, son dönemde bazı meslek kuruluşlarının bu anlamda basiretli davrandıklarını söylemek çok güç.

İçlerinde bazılarının seçilerek oturdukları koltuğun, kendi özmalları olduğu dürtüsüyle, sürekli iyimser tablolar çizerek, kendi çıkarlarına öncelik verme çabasında oldukları seziliyor.

TYD Genel Kurulu

Ama sektördeki gelişmeler yukarıda yazılanlarla sınırlı değil kuşkusuz.

TYD önümüzdeki günlerde gerçekleştireceği genel kurulunda, önemli bir görev değişikliğine gidecek. Kendi şirketlerini kayırdığı gerekeçesiyle çok eleştirilen mevcut Başkanın yerine, Oya Narin'in seçilmesi bekleniyor.

Gözlerini bu sektörde açan Narin'in, turizmin içine düştüğü güçlüklerin aşılması için her kesimle diyalog kurması bekleniyor.

TYD'nin bu seçimin ardından yeniden, üyelerinin genel çıkarlarını özenle savunan bir örgüte dönüşmesi, kurucusu Sevgili Barlas Küntay'ın yola çıkarken koyduğu hedeflere de uygun düşecektir.


I-MICE

Geçtiğimiz hafta genç turizm profesyonellerinin kurdukları yeni bir örgütün; I-MICE'ın Danışma Kurulu toplantısı vardı.

Son dönem girdiğimiz darboğazda, mesleğin dışında olanların sıklıkla dile getirdikleri; "daha çok reklam, daha çok tanıtım" diye özetleyebileceğimiz yüzeysel yaklaşımlar yerine, "doğru zamanda doğru etkinlik konusunda uzmanlaşmış bu kadronun, krizden çıkışta çok önemli işlevler üstlenecekleri anlaşılıyor.

Üstelik örgütlenmedeki iddialarını sınırlarımızın ötesine taşımak olarak açıklayan bu örgütün, kısa sürede sektördeki meslek kuruluşlarını geride bırakacak, nitelikli performans sergileyeceğine kuşku yok. Yolları açık olsun.Yorum Yaz

Adınız Soyadınız:  
e-Posta adresiniz:    
Yorumunuz:  
Güvenlik kodu:
   
 

Diğer Haberler

Yazarlar


Manşet Haberleri

Evetse, bu ortamda bize müsaade, turizm haberciliğimize ara veriyoruz.

Çok Okunan Haberler

© 1996- BOYUT YAYIN GRUBU
Koza Plaza A26 Tekstilkent 34235 Esenler - İstanbul  Telefon: +90 212 413 33 33 (pbx) | Faks: +90 212 413 33 34
e-mail: tbsinfo@boyut.com.tr | Reklamlarınız İçin: tbsreklam@boyut.com.tr