turizmdebusabah.com   Boyut Yayın Grubu
RECEP YAVUZ ,Turizm Vasiyetlerim RECEP YAVUZ
NBK Touristic Genel Müdürü / Antalya Kent Konseyi Turizm Kolu Başkanı
29.03.2017 / 11:13:40

Turizm Vasiyetlerim


30 yıldır turizmin içinde olan birisi olarak geleceğin turizmcilerine turizme dair 10 vasiyetim var.


Krizler gelir geçer, hayat yine kendi doğrularında devam eder. Biz oluruz, olmayız... Ama genç nesiller bizden daha doğru, daha etkili, daha verimli fikirlerle zor şartlarda hızlı ama biraz sağlıksız büyüyen Türk Turizmini dünya standartlarının üzerine çıkarabilirler.

30 yıldır turizmin içinde olan birisi olarak geleceğin turizmcilerine turizme dair 10 vasiyetim var:

1. Bu kadar büyük ve zengin kültür ve turizm potansiyeline sahip ülkemizin Turizm ve Kültür bakanlıkları mutlaka ayrı olmalı ve her biri kendi alanında zaten çok yoğun olan gündemlerine, çalışmalarına yönelmeliler.

2. Bir gün gelecek "herşey dahil" yine önünüze çıkacak. Onsuz olmayacak, onunla olmayacak. Bir an önce çözüme kavuşturulmazsa huzursuzluklar, mutsuzluklar artacak. Bunun için hazırladığım ve her dört kesimin (Turist-Otel-Acenta-Yerel Halk/Esnaf) memnuniyeti üzerine kurulmuş olan "PEMBE GÜNLER" projemin incelenip, bütün taraflar tarafından değerlendirilerek hayata geçirilmesi kitle turizminin uzun ömürlü ve sağlıklı bir geleceğe doğru yönelmesine vesile olacaktır.

3. Turizm Bakanlığına mutlak ama mutlak turizm dünyasından profesyonellerin yerleştirilmesi ve sektörün nabzının sürekli tutulması, turizmin gelişmesi adına atılacak en doğru hamle olacaktır.

4. Turizme dair faaliyet gösteren en az 50 farklı sivil toplum kuruluşunun tek bir çatı altında birleşerek, merkezi bir birim tarafından yönetilmesi ve önceliğin Türk Turizminin gelişmesi olması arabanın hızını artıracaktır.

5. Çevre, önümüzdeki yıllarda turizmin ayrılmaz bir parçası olacaktır. Çevreye dair güçlü projeler üreten ülkeler ön plana çıkacaktır. Botswana gibi, Slovenya gibi... Türkiye bu bağlamda çok büyük potansiyele sahip bir ülkedir. Fikirlerin, projelerin değerlendirileceği bir birim bu alanda önünüzü açar, rekabetinizi kuvvetlendirir.

6. Antalya'yı kendine özgü doga ve tarihi ile özel bir destinasyon olarak sunmanın çok katkısı olacaktır. Antalya denince akla gelen özellikler ön plana çıkarılmalıdır.

7. İstanbul gelecekte dünyanın en önemli şehir destinasyonu olacaktır. İstanbul'un kültürel ve tarihi değerlerine gözünüz gibi bakın.

8. Ülke turizmine dair bütün istatistikleri tutun ve bir dosyada toplayın, bunları her yıl kitapçık olarak halka ve turizmcilere dağıtın.

9. Büyük ama tutarlı hedef koyun, ama uçarı değil... İspanya'nın nüfusu 40 milyon yüz ölçümü 500 bin metrekare, yılda 50 ile 60 milyon arası turist ağırlıyor. Türkiye 50 milyon turist hedefini önümüzdeki 10 yıl içinde yakalayabilir.

10. Teknoloji artık hayatımızın bir parçası. Benim bu yazdıklarımı gönderdikten sonraki bir dakika içinde Dünyanın her yerindeki insanlar okuyabiliyor. Teknolojinin turizme katkısı çok büyük olacak, bunun kaçırmayın...
 


turizmdebusabah.com - Yazıcı gönderim sayfası / 21.04.2018 22:21:31